a cui este vina,femeii sau a barbatului???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

Eu nu inteleg ceva - am citit tot subiectul si vad tot felul de pareri - dar toate destul de asemanatoare, pe ideea "femeia aia ar trebui sa se gandeasca ca-i ia sotul alteia" sau "barbatul nu se gandeste, e atras de cateaua cu coada pe sus" sau ma rog, ceva similar. Nu cred ca asa se pune problema - si mai ales nu cred ca a-ti exclude prietenele din viata e o solutie ca sa nu fii inselata. Ce, daca n-ai nici o prietena crezi ca nu vei fi inselata? Daca partenerul vrea, gaseste oriunde (la servici, pe strada, etc). Hai sa fim seriosi, nu te poti izola de toata lumea ca sa-ti tii sotul (si sotia - cred ca e valabil in ambele sensuri) langa tine.
Ce nu pot eu intelege e modul asta de gandire "ii ia barbatul alteia" sau "mi-a furat barbatul" - barbatul/sotia NU este un obiect, nu e castigat la loz in plic ! E o fiinta cu personalitate, dorinte, aspiratii si sentimente. Daca el/ea decide sa insele, nu e "vina" nimanui, ci e o decizie luata in functie de diversi factori (lipsa unor sentimente profunde, plictiseala, convingerea ca cel/cea de langa ei nu mai prezinta atata interes...). Orice ai face, nu poti tine pe cineva langa tine daca acea persoana nu doreste sa mai fie langa tine. Sau ma rog, poate poti, dar ar fi o prostie in opinia mea. O relatie nu poate fi fortata, iar daca este aduce numai tensiune si nefericire (mai ales daca sunt si copii la mijloc). Deci daca nu mai exista dragoste, intelegere si armonie, nu mai conteaza daca te inseala sau nu, oricum esenta relatiei s-a pierdut. Asta e parerea mea, poate gresesc, dar convingerea mea e ca atunci cand cei doi se iubesc si se respecta, poti avea o mie de femei/barbati in jur, nu vor schimba cu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Rog lamuriri.

Credeam ca se discuta despre EL si EA dintr-un cuplu si in ce masura sunt sau nu vinovati amandoi sau numai unul daca relatia esueaza. Insa mi se pare ca s-a ajuns la discutii despre vina unuia din cuplu si persoana cu care inseala. E o mare diferenta...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Pai okusan a adus in discutie o situatie un piculetz mai complicata decat simplul adulter. Sigur ca partenerul nu este proprietatea ta doar fiindca a zis popa sau pt ca a semnat la primarie. Sigur ca sunt momente in care poate decide sa fie intim cu altcineva shi ... asta e, da-te cu capul de peretzi dc vrei pt ca oricum nu tzi-a atact nimeni proprietatea shi nu e caz penal .

Insa potzi avea norocul sa fii dublu ranita, a 3- a fiind o prietena f buna. Shi atunci stai sa te lamuresti ce te doare mai tare: ca el a ales-o pe alta? sau ca prietena ta a decis ca nu contezi? Shi te simtzi ultimul om de-a dreptul ... shi urata shi proasta .

Sigur ca nu-ti poti indeparta prietenele ca sa-ti pazesti barbatul. Asta ar fi culmea paranoiei. Dar poti tine cont ca dc ai prietene confidente, apropiate deja de cuplul vostru ... deci shi de EL, poate veni un moment de criza in viata voastra cand ei 2 fiind deja oarecum apropiatzi, se plac shi fizic, nu au prea mult caracter ... shi pun in practica ceea ce stiu unul despre celalalt de la tine .

Dc o iau pe alta parte ... o prietena din asta tb chiar cautata si vazut ce se intampla. Ca dc te inseala cu 1 femeie ... tb vazut ce shi cum, poate mai sunt sanse pt cuplu. Dc te inseala cu prietena ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Sper sa fiu la subiect!Am sa va spun pe scurt povestea mea si a celei mai bune prietene a mea.Ne cunoastem din liceu ,ea fiind de undeva de la tara a locuit o perioada la mine in clasa 10 si asa am ajuns foarte apropiate.Pe sotul ei il cunoaste de la mine,acesta fiind prietenul meu intr-o anumita perioada ...tot liceala.Atunci credeam ca il iubesc foarte mult si ea stia acest lucru ,acum cred ca niciodata nu as fi putut sa ma inteleg cu el intr-o casnicie ptr ca suntem foarte diferiti.Acestea au si fost de altfel motivele care au facut ca relatia noastra sa inceteze dupa un an.Toti trei am plecat sa facem facultatea in orase diferite dar am corespondat mai mereu.Intr-o zi am primit o scrisoare in care prietena mea se scuza ca ei doi s-au indragostit si considera ca e normal sa-mi spuna ea inainte ca eu sa-i vad impreuna (ne intalneam tot timpul in vacante).Draguta de ea se simtea vinovata stiind de cate ori eu ii plansesem pe umar.Bineinteles ca din partea mea nu a fost nici o problema ,povestea se terminase demult si chiar m-am bucurat.Acum locuim in acelasi bloc,ne bem cafeaua impreuna,barfim ca fetele si suntem in continuare cele mai bune prietene.Dar eu niciodata nu am stat singura cu sotul ei (stii se mai intampla sa o caut si sa fie doar sotul acasa).Fac asta din respect ptr ea si ptr sotul meu desi ne intelegem cu totii foarte bine si chiar nu ar fii nicio problema.Oricum si uitasem de acest amanunt si daca nu ar fii fost acest topic nici nu ma mai gandeam la el.Deci in concluzie conteaza foarte mult calitatea persoanelor implicate intr-o prietenie.Mi-e foarte greu sa cred ca prietena mea mi-ar putea seduce sotul cum nici eu nu as putea sa fac asa ceva.

dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Ambii sunt la fel de vinovati si trebuiesc scosi din schema.Pur si simplu.Striviti ca pe gandacii de bucatarie!

35+ Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Parerea mea e ca sotul e de vina.Si sa va spun si de ce.Sotul meu e antrenor de fitness si culturism la o sala din Buc. unde evident ca vin o groaza de fete, si frumoase, si urate, si grase, si super...Eu as avea motive destule de gelozie, nu?Si totusi nu-mi fac griji.El arata foarte bine, asa ca multe i-au facut ochi dulci.Degeaba.Si una mai infipta a facut pariu cu alta din sala ca il va desparti de sotie , adica de mine.Si era hotarata, a facut tot felul de magarii, il suna ca sa vad eu si era hotarata ca de fata cu mine sa-i spuna asa peste umar ca se intalnesc la locul stabilit, ca sa ma faca pe mine sa cred ca sunt amanti...Ei bine, sotul meu a aflat de pariu si mi-a spus mie ,revoltat ce pot face unele femei, ca aia nu pricepe ca nu e nu indiferent cine e ea si cum arata,ca el are nevasta pe care o iubeste si copii la fel si nu-i tb alta.Dar ea nu intelegea.
Cum s-a terminat?El i-a spus ei clar in fata ca tb sa priceapa ca el nu va avea niciodata o aventura nici cu ea nici cu altcineva, ca nu e genul, ca pt el nu exista alta femeie decat sotia(eu) si ca a aflat de pariu si i se pare josnic si sa-si caute alta sala unde sa faca sport.
Si nu cred ca au fost singurele avansuri care i s-au facut de catre femei,dar asta a fost cel mai cel.De inselat toti avem ocazii, dar daca ne iubim partenerul n-o facem, indiferent daca e Brad Pitt sau Becckham sau mai stiu eu cine, sau pt ei Angelina Jolie sau...Pamela Anderson.Asta e parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

dragele mele am citi totate parerile voastre,trebuie sa recunosc ca in acesta poveste toti 3 am fost vinovati eu una nu am dat importanta ca il indepartez de mine de cate ori il refuzamn la pat si ii dadeam cale libera de cate ori voia sa plece la ea prietena sa bea o bere ii doream drum bun,si incet incet l am aruncat in bratele ei fara sa imi dau seama,scuza mea era bbul asa ca nici ptr ea nu a contat prea mult ca suntem prietene,iar ptr el conta mai mult berea si patul...dar acum sunt fericiti pe drumul lor si eu pe al meu,nu le doresc raul si sa aiba parte de dragoste pana la moarte.asa sa le ajute dumnezeu!!!!

oficial mi -e bine!

Mergi la inceput