Infidelitatea si cuplul vazute de barbati!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adella-63 spune:

La muti ani (ca scriu prima oara anul asta)Deci vizavi de subiect:am fost inselata acum en ani si\\\\\\














La multi ani ca nu am scris anul asta din varii morive.Deci,la subiect sint o femeie inselata,care la un moment dat am cerut explicatii de la inpricinit.Raspunsul:din tinerete citind multe carti,am vrut sa vad cum este.Raspunsul meu: dar ce am fascut noi? nimic. A fost o dambla de a mea.Se intimpla dupa 14 ani de casatorie.Copilul avea 13 ani> Nu i-a iertat niciodata pina acum suferinta care ne-a provocat-o, dar este dragostea de pe timpuri cind IUBIREA era PERCEPUTA altfel mult mai umana.Acum se pune altfel problema:ai apartament,masina tare,carduri etc.Doamne chiar daca 6luni am suferit pentru o imagine din carti sper sa-l iert(de uitat niciodata)Ma iubeste sintem la virsta matruritati si tot facem"prostii"mai ceva ca in tinerete.Va doresc ca virsta sa va dea intelepciune si MULTA IUBIRE.O zi buna si un AN LINISTIT SI MAI MULTA INGADUINTA.












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, initial m-am uitat sa vad daca e un subiect vechi si, apoi, am vazut de mai multe ori "bravo, olguta 12" si, ce sa-i faci, m-am oprit, curios, sa citesc.
Olguto, esti suparata rau pe viata (de fapt pe barbati), nu?
Pai cum sa nu ne pese? Oricarui barbat ii pasa cand o femeie ii suceste mintile si-i face un copil; fac impreuna o familie, la care si lui ii sta capul, asa egoist cum e. Nu despica firul in patru? Poate ca nu are timp, pentru ca mai si munceste?
Stiu ca o femeie face sex din (doar) doua motive: sa se impuieze sau sa obtina ceva. E un barbat vinovat ca vrea sa evolueze sentimental si isi cauta o amanta? Si apoi, nu inteleg, cum ai vrea sa fie amanta? Ca o mamaie?
Nu femeile au permis ceva barbatilor. Pur si simplu asa le place Evelor sa traiasca. La stapan. Asa ca de ce suntem noi vinovati?

(Acest raspuns este o parodie, care se vrea egala-dar nu reuseste- cu postarea olgutei 12. Nu o sa obosesc spunand fetelor, chiar si celor oropsite de catre vreun barbat tembel, ca o astfel de gandire trebuie sa apuna, si nu numai pentru ca am intrat in UE; ci pentru ca este invechita, la fel ca cea a bunicilor nostri, fiind doa o replica a lor. Si, nu in ultimul rand, este un mod de a indeparta orice barbat care v-ar da tarcoale)



poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:

La multi ani la toti!!

Nu m-am putut rabda sa nu scriu pt ca mi se pare ca se uita un lucru important : modul de gandire feminin e total diferit de cel masculin, nu poti judeca prin prisma modului nostru de a gandi reactiile lor deoarece toate interpretarile vor fi gresite (sau cel putin 90%).Am avut multe exemple cand eu am interpretat intr-un fel gesturile sotului meu...si ele exprimau cu totul altceva.
Si ar mai fi ceva (asta e parerea mea,cine nu e de acord asta e, prefer sa fiu realista)- o relatie sexuala cu alta nu-l consider inselat...dar un sentiment +sex cu alta femeie este inselat.
La barbati (la unii) a face sex e ca si cum ar bea un pahar cu apa..motivele ...n ...se gasesc ele;femeile insa pun la suflet (nu toate) si de aici multe prob pot aparea.
Eu sunt casatorita de 8 ani si suntem impreuna de 12 dar i-am spus sotului meu clar inainte de casatorie: imi este imposibil sa cred ca 2 soti nu au aventuri extra in cei..35,40 de ani de casnicie,sunt convinsa ca se va intampla cate o aventura dar prefer sa nu stiu ... insa daca are sentimente fata de alta persoana peste asta nu as trece (chiar daca nu au facut sex).
Cum vad eu cuplul??... vad o relatie bazata pe libertate, dragoste, incredere,prietenie, tandrete, ...sotul/sotia trebuie sa grabeasca pasii pt a ajunge acasa,sa se simta liber fara constrangeri (cele psihice sunt cele mai periculoase)si cel mai important lucru ...sa poata sa discute despre orice fara a-i fi teama ca celalat intelege gresit sau il judeca.
Ar fi multe de spus...... las si domnii sa mai spuna ceva ...sunt cam putini

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cum stabilesti daca a avut sex fara sentimente? Asa crezi tu, asa spune el... cum?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by diana1971

(....)
sunt convinsa ca se va intampla cate o aventura dar prefer sa nu stiu ...
(.....)
si cel mai important lucru ...sa poata sa discute despre orice fara a-i fi teama ca celalat intelege gresit sau il judeca.
(....)
Diana



Am vrut doar sa semnalez contradictia asta. Mie mi se pare flagranta.
Si apoi mai este urmatorul aspect, dincolo de contradictia logica in sine: se poate traduce cam asa "ai voie din cand in cand sa te culci cu alta (fara sentimente etc), dar eu nu vreau sa stiu, ca imi face rau". Cu alte cuvinte, daca ai facut-o "ai toate motivele sa te simti vinovat, porc de caine". Ca ori iti spune si iti face rau, ori nu iti spune si atunci te minte (fie si prin omisiune, daca nu mai mult), deci te insala etc etc etc.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

E, nici chiar asha Ymcar...

In primul rand (Asta e vis-a-vis de ce a zis Rufus) femeile nu fac sex doar din doua motive. Unele dintre noi il mai fac si pentru ca le place...

A doua treaba, da sunt constienta ca e imposibil sa nu ma inshele o data si o data, dar e mai bine sa nu aflu, asta fiind o exceptzie de la regula <<sa ne spunem toate alea, sa nu avem secrete, sa putem comunica fara frica de a-l starni pe celalalt, liberi fara acel "aoleu, daca se supara sau ma judeca???!!!">>

Nu crezi?

Ideea era sa fie inshelata asha din fuga fara ca impricinatul sa dezvolte o relatzie in paralel cu alta, ca atunci exceptzia nu se poate utiliza.


diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Eu insist baietzi, ca tot v-am prins ca ati facut ochi...cum vedetzi ideea de infidelitate si cum privitzi relatzia de cuplu vis-a-vis de aceasta PROBLEMA cu care femeile nu mai fac fatza.

Pe mine chiar ma sperie ideea ca un cuplu are timp limitat de "viatza" si ca o data si o data tot ce ai construit se poate narui doar pentru ca barbatul nu-si poate tzine nadragii pe el sau femeia nu-si poate tzine colotzii pe ea in afara cuplului. Chiar nu avem nici o shansa noi ashtia care vrem sa imbatranim alaturi de cei pe care credeam ca o sa fie doar ai noashtii?

Si inca o intrebare: Daca m-am casatorit, facut un copil, construit cu muuuuuuuuuulta greutate un camin alaturi de cineva si daca ma insala universul meu se naruie, ce am de facut? Sa nu ma mai agit sa mai construiesc nimik in ashteptarea ca o data si o data totul o sa se naruie si nu sunt dispusa sa o iau de la capat? Sa traiesc in nesimtzire si sa imi omor orice dram de sentiment cu gandul ca-i lipsa de energie si ca oricum voi suferi?

Pai in cazul asta mai bine eram o cu..a notorie, stearpa si egoista, o paria ahtiata dupa bani, care-si bate joc de barbatzi, axata pe cum sa iau cat mai mult de la ei, practic o excroaca si o putoare fara scrupule.



diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Pina acum un an vedeam infidelitatea ca o bomba atomica...ceva despre care stiam ca exista...dar nu la mine in curte....n-a fost sa fie asa...la aproape un an dupa inca mai am atacuri de panica si anxietate....inca imi mai pun problema ce rost mai am si ce fac in viata asta....ma vad batrin si fara nici-un rost....si am impresia ca tot ce am cladit s-a naruit si orice as face traiesc sub amenintarea ca se va distruge total intr-o buna zi.

Nu credeam ca o sa fie asa greu, am dezvoltat niste fobii bizare si destructive, sper ca incet, incet sa ies la liman. Sincer, credeam ca o sa imi fie mai usor. Am iesit din chestia asta transformat complet si nu pot spune ca transformarea imi place 100%. Ma gindesc din ce in ce in mai serios sa fac apel la un psihoterapeut (singur sau cu sotia). Pe care probabil o sa il abandonez in momentul in care imi va propune medicamente.

Ca sa raspund intrebarii initiale, fac parte din categoria care au un partener pentru viata. Puteti sa ma catalogati cum vreti, asta sint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

bina, dar nu am priceput...ai fost inshelat sau ai inshelat?

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Urmaresc acest subiect pentru a intelege motivele barbatilor de a insela .Nu am inselat niciodata si cred ca nu am fost inselata (sau poate nu am observat eu ), deoarece , in casnicia mea nu am avut niciodata discutii despre aceasta tema. La mine , problema este alta... tatal meu ! A trait departe de mine ,"zburand " de la o femeie la alta , anii au trecut si acum s-a trezit singur si fara niciun sprijin . Dupa zeci de ani , ma cauta , si ma cauta disperat , dar eu nu sunt dispusa sa-l accept in viata mea pentru ca nu simt nimic pentru el , practic nici nu-l cunosc. I-am spus asta de foarte multe ori , dar nu vrea sa intelega .

Si nu este vina mamei .... fapta de a insela era in firea lui !
Din acest motiv , sunt foarte putini barbatii in care am incredere , si nici in aceeia ,uneori , nu am incredere deplina... Imi pare rau , dar asta simt!

Mergi la inceput