Abstinenta si spermograma!

Abstinenta si spermograma! | Autor: adelamaria

Link direct la acest mesaj

Dragi prietene,

Am o mare rugaminte: luni as vrea sa merg cu sotul la spermograma, insa problema e ca...vor fi mai mult de 5 zile de abstinenta...
Vor fi...9! De, cu depresia mea dinainte de CM, cu invazia rosie...asta e!
Intrebarea este: cum si de ce afecteaza perioada de abstinenta spermograma? Ca daca e perioada prea scurta, am inteles, nu se "refac" soldateii...dar daca e prea mare ce se intampla?...
A, si inca o problema: spermocultura pentru ce se face si in ce cazuri?...

Daca s-a mai discutat despre problemele astea, va rog, dati-mi si mie un link. Eu am dat o cautare in forum, am gasit doar vreo doua subiecte despre spermograma si inca nu am aflat raspunsul la intrebarile astea...
Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

draga mea, daca sunt prea multe zile mor. Si nu este o spermograma pe bune. Abstinenta trebuie sa fie intre 3 - 5 zile. Si daca tot da proba ar fi bine sa-si faca si spermocultura ca nu cumva sa aiba o infectie. E ca si cum ti-ai face tu analizele din secretie. Se poate determina chlamydia, ceva streptococi....
In concluzie la o abstinenta de 9 zile eu zic ca nu are rost sa o faca pentru ca rezultatele nu sunt cele reale.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

noi chiar am patit-o...nu are rost sa o faci dupa atatea zile....rezultatul e dezastruos....

Madalina 37+,

poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si sotul meu merge maine la spermograma ( a doua ) si i s-a repetat clar , sa nu faca pauza mai mult de 5 zile. La noi vor fi doar 4 zile.
Chiar daca ai avut probleme si pt. un nr. mai mare de zile nu ati putut presta, mai sunt si alte metode pt. a "elibera" soldateii( asa cum le spui tu). Este pt. o cauza nobila .

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Of, Doamne! Bine ca mi-ati raspuns! Eram ferm convinsa ca n-are ce sa fie rau...
Irlandeza, mersi de sugestie...Mare lucru sa-ti deschida cineva ochii! Nici macar nu-mi trecuse prin cap ideea asta! E clar, sunt muuuult prea stresata!!!!
Multumesc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Da, Irlandeza are dreptate. Abordati cu incredere metoda asta sa nu dati banii de pomana. Si eu merg cu sotul la spermograma miercurea viitoare si mi s-a spus min 3 zile, max 5 zile abstinenta la sex, alcool, tigari, picant. Bafta.

Zenobia
www.snugglepie.com/ezb/701399.png" target="_blank">Vine Mos Craciun!!!
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
Love, think, help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Fetele au dreptate, nici sa nu va ganditi sa faceti spermograma cu 9 zile abstinenta. Minim 3 si maxim 5 zile!!!Ca o completare la ce ti-au zis fetele vreau sa iti spun ca sotul va trebui sa urineze cu o ora inainte si sa se spele DOAR CU APA, FARA SAPUN!Multa bafta...aveti grija unde faceti analiza pt ca nu peste tot se face corect....Dr meu Tutunaru recomanda pacientelor sale ca sotii lor sa faca spermograma la IDS, la d-na biolog Matei.
Bafta!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=88290
aici poti gasi relatii despre oligospermie
vei gasi si reteta mea
maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Fetelor, in special Moni ca tu imi cunosti situatia: acu citesc si eu ca daca e mai mare abstinenta e pacat de analiza. LA noi pot sa zic ca afost si doua saptamini, deci arputea fi asta raspunsul pt o motilitate de zero???

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Magduta, iti raspund eu, daca nu te superi

Poate fi o cauza. Stiu ca un spermatozoizii traiesc 72 de ore.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Magduta, pai dupa 2 sapt. saracii sunt morti de mult. Trebuie respectate cele 3-5 zile.Mai repetati spermograma, poate o sa aveti o surpriza placuta.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

6+


Mergi la inceput