V/ati intalni fostul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu nu m-as duce categoric! Dar eu nici legatura nu am pastrat-o, nici macar pe net, si nici macar o data sau de doua ori pe an. Tu de ce-ai pastrat legatura?! Inseamna ca vrei sa te duci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

quote:
Originally posted by ELIZA MIRON

Eu m-as duce...
Dar sotul meu ar sti unde sunt si cu cine...
Pana la urma nu mi se pare ceva iesit din comun sa te intalnesti la o cafea cu o persoana care face parte din trecutul tau si care ocupa o particica, acolo, in inima ta.



Bine gandit...da' ce te faci daca acasa ai un sot gelos?????
Bine ca al meu nu e!!!!

~Este mai importanta; pacea decāt dreptatea...(Parintele Arsenie Boca)

~Tragedia vietii nu este ca se termina atāt de repede, ci ca am asteptat asa de mult sa o īncepem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

"El m/a anuntat ca de 1 Decembrie va veni in orasul meu in interes de serviciu."
Si ti-a propus sa va intalniti? Sau tu ai avansat ideea, avand in vedere ca tu ai fost motorul relatiei dintre voi?

"acum cu sotul meu sunt foarte fericita,avem o familie frumoasa si ne intelegem foarte bine."
Atunci de ce te-ai duce?

"Ceea ce m/ar impinge ar fi curiozitatea si amintirea vremurilor de demult"
Si la ce bun sa "dezgropi mortzii"? Trecutul e trecut, altfel nu l-ai fi parasit si nu te-ai fi casatorit cu altul!

"Ce sa fac?sa ma duc sa/l vad sau nu?"
Categoric NU! Gandeste-te la proverbul: "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!"; nu cred ca tie ti-ar convenii ca sotul sa se vada cu ex-iubita.... Si in plus daca discuti cu sotul (ceea ce ar fi indicat, cumva!) s-ar putea sa nasti discutii vesnice si in general barbatii nu vad lucrurile din perspectiva femeilor, va crede ca daca vrei sa-l vezi inseamna ca nu-l iubesti pe el, ca nu esti fericita si alte lucruri asemenea; si de fapt si tu ai gandi la fel daca situatia ar fi inversa!


*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simply spune:

Daca nu mai ai nimic de impartit cu el, poate n-ar trebui sa te duci.
Daca totusi o faci, poate n-ar fi rau sa mearga si sotul cu tine, ca sa vada ca nu ai nimic de ascuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Sau ai putea , dupa ce discuti in prealabil cu sotul tau , sa-i faci o invitatie la voi acasa , la o cina , asa el o sa inteleaga ca tie nu ti-e frica sa te intalnesti cu el , o sa vada si ce familie frumoasa sunteti voi , iar , cu sotul de fata si la tine in casa , fostul prieten nu si-ar permite sa conduca o discutie despre amintiri decat in limita bunei cuviinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

ma fetelor, dar ce a fost ...e mort si ingropat ramine, asta doar daca nu ai pastrat relatii de amicitie (cine poate)...

in rest...de ce sa dezgropi mortii????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Curiozitatea fata de ce te-ar impinge?

Eu m-as duce daca as avea nevoie de un raspuns la vreo intrebare, de exemplu. Chiar daca am trecut peste, am un sot si o noua viata... nu vad nimic rau in a lamuri o mica curiozitate.

Iar sotului daca ii poti explica de ce ai tu curiozitatea de a-l intalni, si daca ii explici ca intalnirea ta nu are absolut nicio legatura cu voi doi, cu tine si sentimentele fata de sot... orice griji peste astea sunt doar "problema" lui.

Si nu, pe mine nu m-ar deranja cu nimic daca el si o ea s-ar intalni si ar sta de povesti... Fiindca nu am sa ii cer sa nege ca acea ea sau sentimentele pentru ea au existat. Iar ea, si sentimentele din trecut, sunt o realitate a lui, sunt o parte din el, indiferent daca o vede sau nu.

EDIT: Si decat sa ne vedem toti trei, mai degraba nu il vad deloc. Mi s-ar parea mult prea stanjenitor pentru oricare din parti. Asta, desigur, daca sotul si fostul nu se cunosc (deja) intre ei.


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Nu m-as duce . La ce mi-ar folosi?
Oricum nu vrei sa te impaci cu el ...

Anca si Andrei

Pozele Noastre
Buburuzul Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Pai , da, la noi se cunosteau " partile" asa ca a fost mai stanjenitor pt. mine , dar eu am vrut sa-i demonstrez ca nu mi-e frica de trecut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:


Bine gandit...da' ce te faci daca acasa ai un sot gelos?????


Pai...io nu sh cum e cu sot gelos...dar daca ar fi gelos cred ca n-ar mai fi si sotul meu!
Ma repet...eu as vrea sa intalnesc pe cineva care a insemnat pentru mine mult la un moment dat, numai ca, asa cum spun fetele mai sus, depinde si de cel cu care ai acum o familie.Probabil ca nici sotului meu nu i-ar conveni sa stie ca ma intalnesc cu "fostul", dar suntem maturi si suficient de rationali sa deosebim trecutul si amintirile fiecaruia dintre noi de prezent si de familia noastra.
Patru ani e o perioada de timp destul de indelungata, nu e o luna sau o saptamana si, daca a fost atat de mult, sunt convinsa ca se mai gandeste din cand in cand la el oricat de bine i-ar fi acum.
Dar, ca intotdeauna, parerile sunt impartite...

Mergi la inceput