FIV 92

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

va pupacesc pe toateeeee!!!
va tin pumnii celor care sunteti in focuri!!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

Un fulg pentru seara de Craciun




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Adelia multumesc frumos pt raspuns si multumesc tuturor pt primirea voastra calduroasa! Dr. meu Tutunaru s-a apucat si el de FIV ( de curand cred ) si s-ar putea sa mergem cu dansul in continuare. El face FIV cu d-na biolog Matei.
Problema mea: ovarele si uterul ok,dar trompele nu mai sunt functionale,am avut si f. multe aderente care acum la laparo s-au "rezolvat" dar stiu ca aceste aderente se refac mai evreme sau mai tarziu..., am avut si un chist pe care l-au scos ( avea 4 cm ). Indicatia dr. Tutunaru este FIV, am 34 de ani, sotul 30, deci nu mai este timp de pierdut. Din ianuarie suntem hotarati sa incepem toate procedurile. Cuplurile care vor face FIV trebuie sa se inscrie pe o lista de asteptare???Am inteles bine?Analizele cat timp sunt valabile?
Daca una dintre analize nu e ok nu iti face FIV? Eu am candida ,tratata de nenumarate ori si nu cred ca va trece de tot vreodata.In aceste conditii nu imi face FIV??? Trebuie facuta neaparat histeroscopie?Tratamentul hormonal e greu de suportat? Si ca o nestiutoare ce sunt ....ce e dureros in toata procedura? Punctia, transferul embrionilor?Sau totul se face sub anestezie?
Imi cer scuze daca pun intrebari stupide,am sa studiez amanuntit totul dar orice sfat de la voi e un ajutor enorm pt mine!
Va multumesc! Sa auzim numai de bine!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Kora asa eram si eu dupa laparoscopie...cu multe, multe semne de intrebare...mai mult dr. din TM mi-a zis ca mai am sanse natural si am mai si asteptat 5 luni asa fara sa fiu hotarata pe FIV.

In legatura cu lista de asteptare si cu programarea nu stiu detalii ca eu fac Fiv-ul la Szeged,

In legatura cu candida....pot sa-ti spun ca si eu am avut am tratat-o de n ori si a reaparut am inceput tratamentul cu ea dr. stia de ea...si stiu o fata care a ramas gravida prin Fiv si avea candida...mie mi-a dat un ovul care sterilizeaza inainte de punctie..

Histeroscopie mie nu mi-a cerut nimeni...rezultatul de la laparo era evident...trompe impermeabile..

Analize in cazul in care nu sunt ok se da tratament sau se repeta...la mine era totul perfect..

Tratamentul hormonal azi sunt in ultima zi de stimulare...trebuie facute injectii zilnice...de ieri a inceput sa ma doara burta..imi lucreaza ovarele..si sunt mai "crizata" si mult mai sensibila...sa nu-mi zici ceva ..ca-mi sare mustarul...in aceasta perioada de 10 zile ma fost de 3 ori la eco pentru monitorizatrea foliculilor..

Procedura dureroasa cea mai grea e punctia ...se face sub anestezie si dureaza 20 de min...asa am inteles eu..eu o sa o fac miercuri..iti dau atunci mai multe detalii...ET am inteles ca e simplu si se face ca o inseminare normala..fara naestezie..

Sper ca te-am lamurit...daca nu ai inteles ceva sau vrei informatii suplimentare cu placere

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Gravidutelor aveti grija de bebeii vostrii ,macar pana la trei luni e bine sa fiti prietene cu patul.Andicu vezi si tu ce faci cu serviciul .Zdruncinaturile din masini nu sant bune si nici statul in fund prea mult .


GINA 38+ANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Pussi multumesc foarte mult, deja m-ai ajutat enorm cu aceste sfaturi!Tu esti la primul FIV?Cati foliculi ai acum dupa tratamentul hormonal?Iti tin pumnii pe miercuri si sa dea DD sa ramai graviduta,sa tii sarcina usor si sa ti se implineasca visul de a fi mama!!!!Astept detalii dupa punctie!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexi22 spune:

am revenit sa va spun ca ma sunat DR si mi-a zis ca am 10 embrioni
si marti fac ET.VA pup si va doresc succes la toate.intru mai tarziu ca nu imi mai incap in pene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Salutare fetelor ,am iesit si eu din barlog sa dau raportul .
Am avut 20 de ovocite iar acum am 14 embrioni . Vom face transferul marti ca sa se selecteze cei mai buni.O voi face impreuna cu Alexi22.
Dupa punctie m-am simtit cam nasol din cauza anesteziei dar incep sa-mi recuperez fortzele.
O sa va tin la curent cu evolutzia. Va pupacesc pe toate fara exceptie

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna dragelor,
Eu sunt ok, insa stau linistita zilele astea pana vineri la eco, pentru ca am cam tras o sperietura in ultimele 2 zile: am avut spotting-uri de culoare rozalie, iar sotul isi pazeste punctuletul ca un "leu", nu ma mai lasa la calculator si ma tine prizoniera in pat!
Iliuta nu am cuvinte sa-ti spun cat de rau imi pare ... sper sa-ti revii cat mai curand si sa nu abandonezi lupta!
Pussi, Pis, Lachi, Sheri si restul fetelor care sunteti in plin tratament si asteptare, toata bafta din lume si sa ma urmati la "mamici de iulie-august"!

Cami 4 sapt. si 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Cami, bine-ti face!
Doresc tuturor sa deveniti mamici curand

Am intrat de fapt sa-i spun lui Lachi ca atunci cand se vaita ca cheleste si s-a tuns, eu m-am bagat in vorba sa-i zic ca mie nu mi-a mai cazut de cand am schimbat vopseaua (cu una mai pricopsita, evident) dar nu era de la vopsea ca la scurt timp iar a inceput sa cada; ceea ce voiam sa spun in final este ca singura perioada in care nu-mi cade parul este aceea in care iau progesteron; concluzionez ca una dintre cauze, daca nu cea mai importanta este fie o dereglare hormonala, fie lipsa de progesteron (asta nu le exclude si pe altele, gen stress, etc.);
adik io m-am studiat pe mina si va impartasesc concluzia (de parca de asta va arde voua acuma )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

ZisaCami ai grija de tine si de punctulezt...
Eu am maine dimineata punctia si cam am ceva emotii...

Pis

Mergi la inceput