Mamici de ianuarie-februarie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Salina, stau si eu pe receptie (ca Messa) ca sa ne povestesti despre cezariana. Eu fac cezariana cu epidurala si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Cu cat stiu mai multe cu atat imi va fi mai usor sa nu intru in panica.
Eu m-am blocat la problema caruciorului si nu reusesc sa o depasesc deloc. Avand in vedere ca nasc in ianuarie, am nevoie de landou sau pot sa scot copilul in scaunel de masina montat pe carut (mai ales ca am gasit unul care are copertina)??? Nu de alta, dar am de carat 2 etaje carutul daca vreau sa-l scot afara si parca as vrea sa fie cat mai usor.



Laura (si sunt in saptamana 33)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Catalina, pt urocultura nu se ia primul jet si se foloseste eprubeta sterila!!! Pt sumarul de urina se foloseste paharelul.
Pai primul jet nu-l prindeam sub nici o forma...hihihi

oana_bucur, mie la prima nastere nu mi-au facut clisma dar nu mancasem de mai mult de 24 h inainte de nastere.
In general sunt cam obligatorii minunatiile astea (chelitul pasaricii si clisma). La internare ti se face "freza" (trebuie sa ai in bagajul de spital si o lama de ras...asta in cazul in care nu apuci sa te faci singura acasa inainte sa pleci la spital) si clisma. Astea ti le face o infirmiera. Te pun pe o masa cracita (ca la controlul ginecologic) si se manevreaza pe la partea "rusinoasa"...hihihi. Mie tare penibila mi s-a parut partea asta...imi doream sa ma fac mica-mica...




Mihaela (30+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Oana: tre sa ai aparat de ras (de ala de unica folosinta) la tine.Parte extrem de importanta a bagajului.Altfel risti.Nu e bine sa va radeti singure ca nu se stie cat de bine va iese..Eu m-am chinuit sa ma rad singura si la spital m-a mombanit dok-ul cand ma cosea ca cica uitasem 2-3 fire mai marisoare.Si am mai auzit la niste prietene ca doctorii lor le-au spus sa nu se rada de acasa.

Cristiana 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Roandre am postat o data cu tine.Ma bucur ca nu am zis chestii complet opuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

fetelor,

chestia cu clisma e obligatorie???stiam ca ti se pot da nu stiu ce ceaiuri ca sa ai "iesire"(bine,asta stiu de la cineva care s-a operat de apendicita,nu era vb de nastere).nu ca mi-ar fi rusine,ca la cate vad asistentele alea,chiar nu ma intereseaza...dar am inteles ca e o senzatie foarte nasoala
na,si eu acum ...vreau sa nasc natural dar ma fastacesc la o clisma

www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank"> filmulete cu bebe in burtica

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Roandre, Cristia...multumesc...
Mda...cam neplacut...initial ma gandeam ca poate imi fac freza cumva singura acasa...dar nu cred sa reusesc sa o fac perfect...asa ca las treaba asta infirmierei. E cazul sa sar peste pudicitatea mea ...si o fi cum o fi.
Dar bine ca mi-ati spus de aparatul de ras...important sa fie in geanta.

Cat despre clisma...scuze dar nu prea stiu ce presupune...ti se introduce apa caldutza cu ceva si apoi alergi la toaleta ca sa "te eliberezi"? Mai apuci sa ajungi pana la toaleta?

Haine bebe


Burtica

Eu si Noi

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

hai ma daca vb de clisme si ras la pasarica ma apuca plansul... nu mai vreau copii, nu mai vreau nimic,
Sant cat casa, ma doare tot, dorm aiurea, nu ma pot intoarce, apleca, imbraca, epila, ma doare spatele, bazinul si inghinal, burta mare, scari ridicate in etape, ma inadus, sant in calduri, nu-mi ajunge aer, nu ajung la unghii la picioare, nu am haine, vergeturi.... abia astept sa scap si acum aflu ca ca sa scap tre sa mai trec prin nu stiu ce clizme, ras la fund, nu mai vb de nastere in sine, spital, dureri.... Doamne cine m-o fi pus sa fac copil!!!!!!


Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 32 sapt si 1 zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

aaaa,


stai sa vezi ca unele au avut parte de surprize de genul,doctorul ("profesorul") vine cu o armata de rezidenti dupa el si incepe sa le arate alora toate partile intime ale gravidei,aflata saraca in travaliu sau dupa nastere...

www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank"> filmulete cu bebe in burtica

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

quote:
Originally posted by Liuda

hai ma daca vb de clisme si ras la pasarica ma apuca plansul... nu mai vreau copii, nu mai vreau nimic,
Sant cat casa, ma doare tot, dorm aiurea, nu ma pot intoarce, apleca, imbraca, epila, ma doare spatele, bazinul si inghinal, burta mare, scari ridicate in etape, ma inadus, sant in calduri, nu-mi ajunge aer, nu ajung la unghii la picioare, nu am haine, vergeturi.... abia astept sa scap si acum aflu ca ca sa scap tre sa mai trec prin nu stiu ce clizme, ras la fund, nu mai vb de nastere in sine, spital, dureri.... Doamne cine m-o fi pus sa fac copil!!!!!!
Era sa cad de pe scaun de ras! si eu la feeeeel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Liuda,

esti beton, am ras cu lacrimi!!

cumva de'a rasu' plansu'...mai exact!! ...caci cam toate trecem prin asta, doar ca la fel ca in majoritatea pb exista partea goala si cea plina a paharului..... depinde la care te raportezi.


pupici,

Alinuk 30 Theodor

................................................
Nimic nu-i intamplator!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/nunta_alina_mihai/my_photos

Mergi la inceput