Mamici de ianuarie-februarie 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Cristia eu folosesc sampon de la Klorane...e cam scump dar sunt multumita de el. Nu stiam ca au zi sapun si crema ptr iritatii...au gama de produse special ptr copii?
...tot in farmacii de gasit? Cam cat costa?

Haine bebe


Burtica

Eu si Noi

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Kate multumim de cap nou. te rog sa treci in dreptul meu si Spit Elias, dr Tutunaru, precum si numele bebelinei EMMA IOANA. merci mult

cat despre cosmetice auzisem ca alea jhonson nu sunt ok asa ca nici nu m-am uitat la ele, tot la sanosan ma gandeam si eu, iar acum daca ziceti ca astea sunt ok din astea o sa iau. pt uns am luat ulei de masline si stiu ca pt fundic e ff buna si crema de galbenele,asta dupa fiecare schimbat. deci ce ar mai trebui? sapun, sampon, si.... mai ce???

Marina 32+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Aelita, sunt superbe hainutele facute de tine....asa mamica mai zic si eu!

Despre cosmetice bb...sunt fan SANOSAN (astea mi-au fost recomandate si pe astea le-am folosit cu succes).

cristia, super ca s-a intors bb...a vrut si el sa se joace putin cu tine!

ylilimic, ai vrut sa ne pacalesti....hihihi. Deci ai 33+ sapt!

Catalina, pipi in eprubeta a trrebuit sa fac si eu...hihihi. M-am urcat in cada, m-am dusat, apoi am lasat primul jet sa plece la plimbare si apoi fuga cu eprubeta dupa restul...lol.Am nimerit pana la urma si in ea...si ma gandeam ce bine era dc aveam putza...hihihi. Bineinteles ca a urmat un alt dus apoi si gata proba "de foc".

Marinar, eu am avut ovulatia dupa ziua 30 si desi UM a fost pe 12 aprilie, am stabilit cu dr dupa primele 2 ecografii ca UM-ul "teoretic" pe care il luam in calcul ar fi 1 mai. Asa ca acum cand ma duc la eco spun UM = 1 Mai si dupa asta se calculeaza si compara varsta bebelui.

Eu sunt mai linistita ca in weekend mi-am facut bagajul de spital in proportie de 90%, am sortat si lucrurile bebelui si in seara asta le bag la spalat.
Maine ma duc la dr sa fac analiza pt culturi din col si sa-mi citeasca analizele de sange.
Altfel ma dor toate oasele si oscioarele posibile, burta e mai mereu beton si grea de am impresia ca o sa-mi cada pe drum la un moment dat dar in schimb dorm f bine...pana tre sa ma intorc pe partea cealalta si incepe chinul.
Eu desi iubesc bebeii si mi-am dorit f mult, nu cred ca as mai fi in stare sa mai trec prin asta inca o data...pt mine e tare greu!

Pupici!




Mihaela (30+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

roandre si la mine tot cam asa, dr s-a obisnuit si nici nu ma mai intreaba UM. oricum el are toata evolutia sarcinii in calculator, stie dupa ce sa se orienteze.

intrebare: daca vrau sa tin bebelina la spital in scutecele lor mai am nevoie de caciulite? dar daca vreau sa o tin imbracata cu hainitele ei cam cate caciulite sa iau? dar body?


mai fete ce o fi cu Liuda? stati ca va spun eu acum ca am facut mancare, ad am facut chiftelute si am pus si cateva la marinat...sa vedeti acum cum apare, se ia dupa miros

Marina 32+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Sabina - felicitari, super vesti!!!!!! Stiu ca sperai sa se intample asta! Si pt fetita Pupici

Marina - cred ca Liuda incearca sa se tina departe de mancare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Marina, sampon, sapun, crema impotriva iritatilor de la Sanosan (iar in cazul in care apar iritatii am folosit Bephanten sau crema Nivea cu zinc), ulei pt masaj (este f bun cel de masline). Cu crema de corp dupa baita n-am dat-o pt ca am vrut sa-i las pilea curata, sa respire si sa n-o imbacsesc cu diverse creme.
Cu crema de galbenele o dadeam in fiecare zi de cand am ajuns acasa la urechiuse (cercelusi) ca sa se vindece mai repede gaurelele.
Pt toaleta buricului foloseam spirt si tifoane sterile.
Pt toaleta nasului, ochisorilor....ser fiziologic
Pt urechiuse (in spatele urechilor), axile, sub gat .... pudra Baneocin

Edit: In spital eu i-am pus caciulite de la mine mai mult ca ale lor erau imense de capul mandrei mele si aratu tare rau. Eu ii luasem vreo 4 caciulite mici-mici. I le schimbam pt ca regurgita si dadea laptic pe ea.
Si scutece am avut la mine pt ca erau mai "mumoase" ale mele de cat alea din spital care nici culoare nu mai aveau de la atata spalat si folosit.
Eu o imbracam cu bluzita (mai bune sunt body-urile dar n-am stiu si eu luasem bluzite), pampers si infasata in scutecel (era cald atunci...acum i-as pune si pantalonasi).
Eu am sa iau la mine cam 5-6 bluzite... oricum vine mama zilnic si i le dau le spala, le usuca si dc am nevoie mai imi aduce.


Mihaela (30+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Biiinee, biiineee! M-ati prins! Am 34 de sapt si voi va bucurati ca ati mai gasit pe cineva cu sanse sa nasca inaintea voastra...

Eu la Matei am folosit Nivea. Acum inca nu am luat nimik. Pentru spital, in caz de iritatii la poponeatza, mai puteti folosi pasta Petrini - o crema facuta in laboratoarele farmaciilor. Eu am mai alternat-o cu Bepanthen. Sunt multumita de amandoua.

Si iata ca miracolul s-a intamplat si am reusit sa schimb si semnatura! Pupa-m-ar mama de fata desteapta ce sunt!

Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 32+ (34 + ale dr) cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Aiskutza chiar ma bucur sa aud asa veste buna...

Haine bebe


Burtica

Eu si Noi

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Roandre merci mult. deci nu mai am de luat decat samponel si sapun, in rest am luat tot ce ai enumerat tu. o sa vedem ce o sa ne spuna si dr neonato, dar pana atunci...luam ce credem de cuviinta.
mai am de calcat lucrusoarele bebelinei si de asezat chestiile pt spital in geanta...si gata bagajul am scapat de un stres.

Marina 32+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

aiska, super...vei avea si tu pereche! Nu-i mai creste nimic...nu mai are timp...hehehe


Mihaela (30+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput