LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (101)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fee spune:

Madau ,ii spui tipului sa tai etichetele ( dar sa nu le arunce ), sa pastreze bonul ca aici iti schimba daca unt prea mici (mari) timp de o luna.
Eu cand am fost in ro, n-am declarat nimic si avem hainute pt cineva .



Monica et Daniel (04.11.2005)



ÉPICTÈTE
« N'essaie pas que ce qui arrive arrive comme tu veux, mais veux ce qui arrive comme il arrive, et tu couleras des jours heureux. »
<VIII p.1114>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Madau cam 2-3 kg pe an.
Exemplu: Silvia la 4 ani si 9 luni are 18.5 kg si 112 cm. E un pic inaltuta pt varsta ei, iar cu greutatea e bine. Adica e un pic slabuta pt inaltimea ei.

Stai sa ma uit si in carte.

Asaaam. In cartea de pediatrie a lui Ciofu zice asa:
In perioada de copil mic (1-3 ani) cresterea va fi de 2.5-3kg pe an si cu 10-12 cm/an in lungime.

In medie la 2 ani va avea 12 kg si 85 cm; la 3 ani 15 kg si 95 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Dordia DA, DA, Da!!! Si noi am avut in paralel Romtelecom si Rds si am renuntat la rom ca-l plateam degeaba. E tare bun.
Camelia si cu cine semeni?
Noki nasol, dar stii parerea mea...

apropo de femei bagaretze: in vara, cand erau peste 35 de grade, stranuta Ilinca - una "puneti-i sosete ca d-aia stranuta". Eu m-am abtinut Doru nu...

Cristinamh s-au terminat pianele din Cora

Despre crestere - si eu am citit in Caprari ca ritmul mediu e 200 gr pe luna. Oricum noi am scapat de cantar, l-am dat nasilor ca au bebe mic

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Fee ,da-mi te rog si mie reteta de un coq au vin,

Anda , ti-am trimis 2 mailuri, nu le-ai primit?Sau nu ai timp sa-mi raspunzi?Nu vreau sa te presez, doar sa stiu daca ai primit,

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)

Bianca si noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

cu dormitul, ca vad ca sunteti mai multe:
io n-am probleme ca nic nici nu poate sa doarma altundeva decat in patul lui, cu zabrelele lui dragi pe care le linge, cu vaca lui iubita pe care o morfoleste etc, dar mi-as da cu parerea, fara suparare.
nu l-am luat pe nic in patul mare decat pana in 3 luni, cand dormea intre sani toata ziua si il adormeam leganat. de frica sa nu se trezeasca il puneam in patul mare. cum a putut sa se rostogoleasca cat de cat, la revedere. orice a facut si in orice dispozitie a fost, nu a vazut patul mare. ca stiam ca e pericol maxim de obisnuinta.
pischi, ce spui tu, livreaza familiei liniste temporara e adevarat, dar sa fim cinstiti: pentru parinti: ce viata sexuala mai ai cu copilul in pat every night? poate doar in alta camera si la anumite ore, ceea ce nu-i ok. pentru copil: bun, o simte pe mami, doarme linistit, pana ii pune tati un crac pe gat, ca si asta e pericol din greseala. plus ca e foarte ok sa se invete "independent" cu dormitul, cu tabieturi, jucarii, povesti, lumina, ce vrea el, dar in patucul lui.
acuma, pentru fetele ai caror copiii deja s-au prins ca e mai "marfa" in patul mare: io cred ca, si la varsta asta, de un anisor, necesita maxim 2-3 nopti cumplite pana se va obisnui in patucul lui. dar trebuie sa aveti nervi si putere fizica la oboseala. zic si io, dk nu sunteti de acord, nu va suparati, eu asa as crede.

nu uitati sa-l ajutati pe andrei: http://andrei.point.ro/

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Lavi , tre sa ma apuc de facut calcule acuma

Fee deci sa inteleg ca inca mai e valabila treaba cu taxele vamale. El nu vine cu ele, le trimte prin posta, daca ii taie eticheta nu mai taxeaza carevasazica, sau nu stie valoarea si taxeaza dupa bunul plac??? Daca nu se poate rasp aici, baga un PM, pls!!!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Noki sa stapaniti sanatoase jucarelele, cred ca abia astepti sa i le dai...Auzi da' chestiile gen carucior sau ce am mai vazut pe aici tot felul de bucatarele, masini de spalat, masini de gatit, etc pt copchii sunt parca de la 2-3 ani in sus.

Fee pana la urma mai mult in magazine am stat decat la plimbare, am mancat cu miss la KFC ( ea a papat borcanelul ei of course), apoi ca de obicei dupa masa s-a culcat si, surprise 3 ore jumate ( va jur) nu s-a miscat a dormit in aceeasi pozitie in carucior ( iar azi noapte m-a scos din minti cu foiala ei) si deci eu am avut timp sa probez o gramada de chestii, pana la urma mi-am si luat o geaca mai lunga de iarna ( de la Esprit) plus o ghirlanda de crengute de brad cu beculete pe care le-am pus in geamul din living. Cu baloanele ramase de la ziua ei si cu pancartele de la multi ani, plus jucariile peste tot zici ca esti la gradinita aici. Mie mi se pare tare vesel.
Hai ca am deviat.

Aoleo Madutza sper sa nu fie nimic grav cu Orlando. Si noi calcam inca pe varfuri dar cu ambele picioare.
Apropos, voi tineti incalcati bebeii in casa? ( cu papuci de casa).

Camelia ce ma bucur ca Dariuca e bine si jucausa si mancacioasa. Si sper ca si investigatiile ce o sa i le faci sa iasa bine.

Pischi o scumpa Alexandra cea mergareatza!

Camelia sa stii ca si Amalia dormea in patul mare ce l-am pus langa patutul din camera ei, insa am incercat sa ii schimb obiceiul ca, desi pusesem eu plapumi si perini imprejur tot a reusit sa imi cada printr-o gaurica de disperasem ca nu o mai gaseam. Dupa faza asta am inceput sa o pun in patutzul ei dupa ce adoarme chit ca din cauza asta se mai trezea suparata noaptea.

Noki m-ai facut sa zambesc in disperarea ta, si stii ce, am pus si eu pe stirile de la ora 5 si ...nika. SEmn bun. Rabdare si tutun iti doresc, ca faza cu infometarea cred ca ai incercat-o deja....Incearca sa te opresti dupa cele 5-6 lingurite, faceti altceva dar tot in scaunel, eventual da-i apa sa bea si continua dupa vreo 5-10 min. Risti sa stai vreo ora da' poate merge.
Te sfatuiesc sa incerci combinatia cartof +dovleac cu putin unt si smantana, e mai dulceaga si am inteles ca place mult copiilor.





Alina si Amalia 17.11.2005

Avem 1 anisor!

Primul meu Sfant Nicolae



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

madau vezi ca la varsta precolara cresc 2kg/an si mai incolo, la pubertate, chiar si 3.5. Nu stiam pana la ce varsta te intereseaza.
Asa zice acolo. Bineinteles e in medie, pe copilul mediu, nu pe al tau si nici pe al meu.

anda sunt 100% de acord cu tine in problema dormitului in pat cu parintii. Am mai zis chestia asta pe forum. Cu cat scapi/elimini mai repede obiceiul asta, cu atat e mai usor de elimifvnat.

Ai nevoie si de viata sexuala si de un pic de liniste, un citit, stat de vorba in 2... astea-s nevoile noastre de adulti. Pe ale copiilor le satisfacem de dimineata pana seara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Lavi ma interesa sa calculez ptr niste hainute de vara-toamna 2007. Las eu oricum o marja de eroare, la Miruna nu se stie niciodata (vb aia mi-a luat luna trecuta 400 gr), insa sunt niste hainute care costa destul de mult si mi-ar parea rau sa nu-i vina. Sunt cadou..dar oricum, sa nu fie efortul in zadar.

Anda total de acord la treaba cu dormitul in patul parintilor.

Io sunt una din exemplele negative, m-au luat ai mei cu ei in pat de drag, si acolo am ramas, pana cand tata saracul s-a mutat sa doarma in sufragerie, iar eu cu mama. Si asta pana cand m-am maritat. Acu' nu vreau sa mai spun ca daca e Marius plecat undeva eu NU DORM SINGURA. Nasol, asa ca aveti grija

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

alinus ma tot uit la pozele voastre de mos N; chiar ca-s inspaimantatori negroteii! Mi-e tare draga Amalia, mai ales ca parca seamana un pic-un pic cu Nati

madau la hainele de vara nu-i chiar asa problema, merg cam 2 sezoane. Pt la vara as cumpara marimea 86 sau 92. 92 o sa mearga si vara urmatoare. (daca e in masuri din astea)

Mergi la inceput