Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

fetelor, Buna dimineata la Mos Ajun!primiti?
am intrat sa va urez di tot sufletul :UN CRACIUN FERICIT,
MULTA IUBIRE, CALDURA IN SUFLET SI SA DEA DOMNUL, CA IN 2007, VISUL CEL MAI MARE AL FIECAREI FETE DE PE ACEST FORUM SA FIE IMPLINIT!
VA PUP SI SA NE AUZIM CU BINE.

si eu am facut laparo anul acesta in ianuarie. sper sa fie doar un an asteptarea unui bebe, dupa laparo. va pup.


danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

LA MULTI ANI tuturor!

Nu s-a mai scris demult pe aici....poate acest subiect nu e observat nefiind mereu pe prima pagina, totusi zi de zi multe dintre "aspirante" fac laparo pline de speranta de a deveni mamici...Multe dintre ele isi elucideaza misterul de a nu fi ramas gravidute si afla calea de urmat pentru a deveni mamica, tot datorita acestei operatii multe fete adopta planul cel mai bun, tratamente, inseminari sau chiar GIFT sau FIV dupa cum "dicteaza" verdictul laparo....Indiferent de metoda care trebuie adoptata telul e acelasi pentru noi toate: bebe ! Sa dea DD sa ni se implineasca tuturor visul! Va pup si nu va sfiiti sa ne scrieti experintele voastre privind laparoscopia cu toate urmarile ei...

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Acum 3 ani dupa 6 ani de casnicie ne-am gandit si noi serios ca e cazul sa avem un copil si dupa cum multe fete au patit nu ma asteptam nici un moment sa nu raman insarcinata.
cam 1 an de zile nu mi-am facut probleme pt ca sotul lucra la oradea,iar eu eram la cluj ne vedeam mai mult la sfarsit de saptamana si probabil era imposibil de prins perioada fertila.
in al doilea an am inceput sa merg pe la doctori,toti imi spuneau ca suntem perfecti sanatosi si ca nu avem de ce sa ne facem probleme si ca ar trebui sa stam mai mult impreuna....din acel moment am calculat foarte serios perioada ferila,am facut tone de analize hormonale,aveam prolactina marita(bineinteles din cauza stresului)ba chiar un medic imi spunea ca s-ar putea sa am o tumoare pe hipofiza.
bineinteles am schimbat medicul,m-am tratat de prolactinemie,dar tot degeaba,am facut tratamente naturiste,homeopate....nimic.
intr-un final m-am mutat cu sotul la oradea am zis asa sigur merge si-mi gasesc un medic bun in zona.
am fost la arad la un medic foarte dragut,mi-a facut stimulare ovariana dar sarcina tot se lasa asteptata.
medicul a spus ca neaparat trebuia sa fac o laparoscopie,am ales clujul pt asta
in octombrie am facut laparoscopia mi-a scos un fibrom uterin si mi-a facut driling ovarian,se pare ca aveam probleme cu ovulatia.
in noiembrie ne-am mutat cu sotul la Bratislava,sotul a fost detasat de la servici,asa ca am venit amandoi.
inainte sa plec din tara am zis sa vad daca am rezolvat problema cu ovulatia,m-am dus la acelasi medic care ma operase sa-mi faca foliculometrie si surpriza nu sa rezolvat nimic,tot nu aveam foliculi....medicul a zis sa incercam in decembrie stimulare ovariana din nou
asa necajita si suparata am plecat din tara incat la o saptamana dupa ce am ajuns am fost la vienna la o clinica de FIV....PROGRAMASEM FIV pt luna aprilie am zis ca nu mai asteptam
si uite ca in decembrie fiin ocupata cu alte probleme,mutat,samd am ramas insarcinata,nici macar acum nu stim cand sa intamplat...surpriza am avuto pe 31 dec,cand ne era si frica sa ne bucuram,daca or fi false testele.
Deci fetelor BB vine cand ne asteptam mai putin si cand vrea DD ..la noi asa a aranjat lucrurile incat nici ca se putea mai bine.

Sunt ferm convinsa ca laparoscopia a fost cea care ma salvat si datorita careia am ramas insarcinata,nu am ezitat nici atunci cand am facuto si as face orice pt un copil.
uite ca minunea sa indeplinit...totul este sa cautati un chirurg bun si o clinica cu aparatura buna,chiar daca va coosta mai mult ganditiva ca totul este pt A VA INDEPLINI VISUL.

VA DORESC MULTA BAFTA TUTUROR!

LAVINIA7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

lAVINIA FELICITARI si multumim ca ne-ai scris, sa ai un copilas sanatos si sa fiti fericiti alaturi de el!Si eu cred ca a meritat sa faci laparo si tot ceea ce ai facut,acum toate greutatile le-ati uitat si fericirea le-a luat locul!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grasu2grasu spune:

BUNA FETELOR!SUNT SI EU NOUA!AS VREA SA MA DESCARC VOUA!DE 2 ANI INCERC SA RAMAN GRAVIDA.AM INCERCAT MULTE TRATAMENTE DAR DE CATE ORI MA DUCEAM PT CEVA SA VAD DACA SA TRATAT MA TREZEAM CU ALTA BOALA!PANA AM AJUNS LA HSG REZULTAND TROMPE INFUNDATE.NU S-AU PUTUT DESFUNDA COMPLET SI AM RAMAS CU O MARE DURERE.AM SCHIMBAT DOCTORUL M-AM DUS IN BUC SI AM FACUT LAPAROSCOPIA:AM AVUT TROMPELE LIPITE,BOALA INFLAMATORIE PELVINA,SI CHISTURI PE OVARE.MAI NOU AFLASEM DE O RANA PE COL DE 2-3 ANI DIN CAUZA UNOR CONDILOAME.AM FACUT TESTUL HPV SI RECOLTAREA BIOPSIEI.IN TIMP CE MA PREGATEA DE LAPAROSCOPIE MA SI CAUTERIZAT.ADEVARUL E CA NU AM SIMTIT NIMIC DOAR DUPA OPERATIE DURERILE DE LA GAZ SI MA CAM TINEAU TAIETURILE.AM FOST TIMP DE O LUNA LA PANSAT PT CAUTERIZARE SI URMA SA AM PAUZA DE CONTACT SEXUAL PANA IN IANUARIE CAND TREB SA MERG LA CONTROL DEOARECE DR INTRA IN CONCEDIU IN DEC.OPERATIA AM FACUT-O IN NOIEMBRIE.CE MA SURPRINS E CA DR A ZIS SA AM PAUZA IAR DACA SE INTAMPLA SA FOLOSESC PREZERVATIV.NEDUMERITA NU AM INTREBAT DE CE DAR EU AM INCERCAT SA RAMAN IN LUNA DEC SI NIMIC AM CICLU REGULAT LA 28 DE ZILE DAR NU SA INTAMPLAT MINUNEA!STIU CA DR MI-A ZIS CEVA SI DESPRE STIMULARE OVARIANA DAR NU AM MAI AVUT RABDARE SA ASTEPT,SOTUL MEU ARE HEPATITA C CRONICA SI DACA PRIMESTE TRATAMENT EU NU MAI POT SA RAMAN INSARCINATA!SIMT CA DISPER IERI A FOST PRIMA ZI CAND AM PLANS IN HOHOTE CA AM AVUT MENSTRUATIE!AM 31 ANI SI MIE FRICA CA VA FI MAI GREU!CREDETI CA DACA AM HPV SAU SOTU HEPATITA C FAVORIZEAZA STERILITATII?ACESTA SA FIE UN IMPEDIMENT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Mona nu prea stiu ce sa iti spun, e foarte important dr. la care mergi, ce ti-a rezolvat la laparo si ce sfaturi ti-a dat pt viitor. Daca ai incredere in dansul atunci asculta-l in tot ce iti spune, trateaza cu rabdare fiecare problema pe care o ai pt ca atunci cand vei fi graviduta sa nu afecteze cu nimic bebelasul.Asteptam vesti bune de la tine , insanatosire grabnica si speram sa te trecem cat mai curand pe lista dupa laparo de pe prima pagina!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Care este diferenta intre laparoscopie,decorticare ovariana si drilling ovarian?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Adrriana
Sunt doua lucruri distincte !
Sa le luam pe rand:
Dr-ul intra prin buric cu laparoscopul facand o incizie mica si exploreaza ap. genital pe exterior!( ovare, trompe, uter). Si curata/ repara ce gaseste in neregula pe acolo( aderente, focare de endometrioza etc)!
Mai face inca 2 incizii mici in dreptul ovarelor( uneori una doar si cealalta in dreptul uterului) pt. a vizualiza si ovarele mai bine!
Acolo...daca vede ovarele cu aspect micropolichistic sau eu mai stiu ce purcede la decorticarea ovariana( drilling ovarian) adica... face din loc in loc mici gaurele pe suprafata ovarelor!
Tot laparoscopic face si vizualizarea si eventuale interventii asupra trompelor ! Acolo vede daca sunt ok sau daca sunt obturate / inflamate etc...si spune daca se poate face ceva sau nu! De obicei se recomanda pe urma acele perfuzii utero-tubare in cazul in care acestea erau infundate prin diverse locuri sau spre ovare! Daca trompa/ trompele sunt infundate spre uter nu prea se mai poate face nimic !
Multa bafta!
Sa dea DD ca dupa laparo' sa nu-ti gaseasca nimic si sa treci repede in barca gravidutzelor...la odisee( spre care visam cu toate)!


dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Buna,
Fetelor care ati facut instilatii (=perfuzii utero-tubare), puteti sa ma ajutati si pe mine? Am facut operatie de desfundare a trompelor in octombrie. De asemenea mi s-a mai facut drilling ovarian.Saptamana trecuta am afacut un set de 2 instilatii la Giulesti care au mers, zic ei, bine. Permeabilitate 1. Acum urmez un tratament antiinflamator cu prednison. Treaba e ca ma simt cam nasol. Ultima am facut-o joi si inca ma mai doare burta si obosesc foarte repede. Parca as fi dupa anestezie.Asa ca am stat cuminte in patut si ma gandesc sa mai stau inca doua zile. Voi cum v-ati simtit dupa ele? Cate zile ati stat acasa? Ca medicii zic ca poti merge la servici a doua zi. Dar ei asa zic si la operatie...
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grasu2grasu spune:

buna fetelor!iar revin cu probleme!am fost la o alta dr din orasul meu pt ca cea care ma operat e din capitala si cam greu sa ajung la ea.am vrut sa vad cum stau la 2 luni dupa laparoscopie vazand mai ales ca nu sa lipit nici un bebe de mine!mi-a verificat iesirea din spital si cand ma consultat mi-a zis ca am folicul de 1.41 asta in ziua a 12 a si sa ma duc si maine fiind ziua 14 a sa vada daca ovulez.ce ma speriat e ca mi-a zis printr-o simplau eco vaginal ca trompa dreapta nu ar vedea sa fi umblat prea mult la ea si ca am aderenta adica intestinele sunt linga trompa!si ca imi recomanda iar HSG sa vada cum stau cu trompele.chiar se poate intampla asa,chiar e necesar HSG asa devreme 2 luni dupa laparo?eu dupa operatie am vazut ca sau desfundat ca eliminam lichidul acela albastru stateam cu tampon 2 3 zile sa nu ma patez.se pot astupa in asa scurt timp?sincer nu stiu ce sa fac?mi-a zis ca daca raman pot avea sarcina extrautreina.sa schimb doctorul?aici pe forum am vazut ca majoritatea au si ramas dupa laparo dar nici una nu a mai facut HSG dupa!ma ajutati?

Mergi la inceput