LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (100)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Catutza multam de explicatie, pai bine fetili si abia acuma imi ziceti de asta?? Sarac de mine nu stiam...


Alina si Amalia 17.11.2005

Avem 1 anisor!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

hello hello!

Ce activitate intensa..uf am reusit sa cetesc din urma.

tania eu i-am luat alexiei un elefant care este si balansoar si are si roti si poate fi si sanie, il da de pereti toata ziua..il plimba prin casa, o plimb si eu pe el, eu zic ca nu am dat banii degeaba-95 ron

ionikka sperbe pozele, nota 10!
La control eu am fost si e ok, ai facut cezariana? Ca altfel ar trebui sa fie un control de rutina.

gandacel, pupicei, ma bucur sa aud ca v-ati simtit bine duminica. si lui bogdanel sa ii treaca burtica repede.

noki, mai musai sa o dai la dansuri si cand mergi sa imi spui si mie, poate facem o echipa

melku si eu am o problema cu faptul ca alexia ma bate cand nu ii convine ceva, pur si simplu imi da palme,nu stiu cum sa mai procedez ca nu e chip sa o dezvat.

fee mercic de detaliere, arata superb tortul si cu siguranta a fost si bun.

alina, vrei te rog sa imi spui despre reteta cu cartofi si dovleac la cuptor( e dovleac sau dovlecel?) si cu cascaval ras...as vrea sa incerc si eu pentru missa mea.

maduta, in problema dintilor nu ai altceva de facut decat sa ii cureti dupa masa, cu o bucata de tifon sau sa incepi sa ii perii cu o periuta speciala pentru ei eventual si cu pasta de dinti dar fara fluor

noki, eu trag concluzia ca fata ta incepe sa iti asculte vorbele si sa prefere papa bunnnnnnn, pai fripturica cu cartofi cum sa nu pape, vezi se pregateste pentru servire a la restaurant!!!


Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Anda, eu zic ca nu e chin sa morfoleasca, atunci cand ii doare ei simt nevoia sa roada, le face bine, e ca un masaj la gingiutzele dureroase. Ia curata un morcov si da-i-l sa vezi cum roade la el, Anei doar de cand cu dintisorii ii place inainte se scarboshea la el de numa.

Fee
1.ata rosie nu a avut niciodata, si nici deocheata nu-mi pare deloc :P

2. e nevoie de un pic de libertate, eu tot pe asta insist, nevoia sa descopere singuri. De aici le vine increderea in mare parte, zic eu. Lasa-l sa cada dc e pe covor sau parchet, nu sari la fiecare poticneala - cand va iesi in strada si va cadea nu va sti sa cada si se va lovi mai tare - lasa-l sa atinga sau chiar arata-i tu lucrurile "interzise", fereste din calea lui chestiile periculoase, dar da-i sansa sa se si fereasca singur. Ca exemplu: tevile de apa fierbinte: tot nu e voie , nu e voie si nu punea mana, dar tot acolo o tragea ata. Am lasat-o, stiam ca o poate pisca putin dar nu are cum face rana, si a pus manuta, le atinge si acum din mers sa vada dc mai "arde" dar nu mai e asa fascinata de ele. Si la noi "nu" si "nu e voie" functioneaza destul de bine.

Carnea la gratar e cancerigena.... eu as evita inca sa-i dau, sincer.

Cat despre mestecat fara dinti, noi avem 3 si Ana papa nepasat de la 9 luni. A avut de la inceput bunul instinct sa mestece si eu am incurajat-o. Tai totul din cutit, legumele din supica sunt ca pt noi, lunguiete facute pe razatoarea boerner, carnea de pui taiata si nu fte marunt, de ex. boabe de porumb le papa intregi si le mesteca, soldatetii chiar mi se par ca marisori.

Repet acum, dar cu exemplul nepotului meu care si la 9 ani, azi-maine, molfaie carnea 1 ceas de-ti vine efectiv sa-i dai in cap, si care e mai impiedcat si vesnic cade pe loc drept de neatent ce e si lipsit de reflexe din cocoloseala sa nu pateasca ceva primul nascut.... eu nu vreau asa ceva. Surioara lui e mai libera, ii spunem "micul general" asa e de descurcareata si sigura pe ea.
Nu ca exagerez si Ana zburda printre prize si cabluri si colturi si baga te miri ce in gura, nici vba, dar nici sa trec in extrema panicarda nu sunt genul si nu vad rostul. Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ripley, pai bulinul meu nu mesteca, nu-i place. plimba mancarea stanga-dreapta in gura maxim de 2 ori si inghite. dk nu e pasata si da peste ceva solid la intrarea pe gat:) isi face singur de voma, dupa cum am mai spus, bleoh-bleoh singur. Dk insist, ori vomita, ori plange, in ambele cazuri sunt urmate de refuzul mancarii pe ziua respectiva.
Am abandonat, pana n-are toti dintii, sa taie aia pentru el, nu-i mai dau nimic neblenderuit. o fi puturos, dar eu am vazut ca atunci cand il dor gingiile, parca tine mancarea in gura si mai putin, o inghite imediat. Desi, iar paradoxal, in afara mesei, roade orice, vorba ta...

nu uitati sa-l ajutati pe andrei: http://andrei.point.ro/

mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Noki, spaghetele sunt adorate de Simon!De nu ma amuz, ca stie sa le traga(soarbe), na, nu stiu cum sa zic!Eu le-am gatit ca pentru noi, doar ca n-am abuzat de piper negru sau alte mirodenii!
Sosul(ca asta-i baza) l-am facut asa:
am calit fff putin(un minut) o ceapa, apoi am adaugat carne tocata de vita(fara grasime),sus ce rosii facut de mine,ardei gras,o leaca de usturoi,patrunjel!Sosul l-am fiert asa frumos , la foc mic si apoi l-am amestecat cu spaghetele!
Ptr adulti, pun de fiecare data Vin rosu!

Ionikka, pozele cu fii'tusunt dementiale!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Varsta lui Simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Fetelor acuma am pus in cuptor reteta de prajitura cu visine a lui Hilde! Tare rapid se prepara!
Hilde de ce nu mai treci si pe la noi?

Roxi iti dau PM


Alina si Amalia 17.11.2005

Avem 1 anisor!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

si pentru mine e mare enigma asta cu mestecatul:
Ca si poetul, Simon isi face singur sila daca nu -i aluneca mincarea pe gitlej, in skimb paine coaja stie s-o molbaie si apoi o inghite!
Noi avem in dotare doar 4 dintii(incisivii centrali).
Eu supa de legume n-o mai blendaruiesc de mult, doar pisata cu furculita.Problema apare la carnea de vita:ieri i-am dat piure de cartof cu vita maruntita de mine cu cutitul, a papat saracutzul dar nu-mi dadea impresia ca mesteca ci inghitea asa "ca curcanul"
La pieptul de pui nu avem probleme!

Am si io doua intrebari:
Le dati carne zilnic?
Cum le pregatiti peshtele!

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Varsta lui Simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Alinush, o fi ceva paranormal in atmosfera: exact acum voiam sa postez sa o intreb pe Hilde de ce nu mai intra deloc la noi.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Buluci, ca tot sunt pe faza:

La noi e zilnic carne, acum realizez asta. Poate ar trebui s-o mai raresc.

Pestele fie il fierb si apoi amestesc cu ceapa, usturoi, putin marar si patrunjel, fie il calesc un piculet si apoi ii dau un clocot. Mai putin putina paste de tomate, sau ce-mi trece prin cap.

CAm asa fac si sosul la pui sau spaghete, cu diverse variatiuni.... inca piper nu i-am pus, dar ierburi la greu si tare ii plac.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Sa va spun un pic si despre alexia, ii place mult de tot sa tropaie, afara bate pasul pe loc(nu stiu cum sa va explic, cumva ca la armata cand se opresc).Am fost cu ea intr-un magazin unde pe jos era un pavaj mai special si suna tare fain, ea s-a apucat sa tropaie peste tot incantata de cum se aude.
Despre mancatul singura, nastea tu parca intrebai, alexia e in plin proces de invatare, cand ajung diseara acasa o sa pun poze( cu rugamintea ca sarah sa nu se uite ca altfel am cearta cu mami tau)
Fetelor, alexia a inceput sa ma imite rau de tot, face exact ce fac si eu, dimineata musai sa ne "aranjam" impreuna, seara e dupa mine ca o umbra....ma asez la Pc ..hop si ea la mine in brate..etc..


a observat cineva ca de la vit.C sa creasca pofta de mancare? ca alexia de cand ia vit.C parca nu ii mai ajunge nimic, are o pofta de mancare mama mama!!!

ripley, de ce este cancerigena?Eu nu i-am dat pana acum insa ma bate gandul.Ai un link unde pot sa gasesc mai multe detalii?

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput