scutece noaptea... pana cand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

La noi baiatul s-a dezvatat pe la 3 ani de pampersul de noapte. Si bea si el la greu lapte inainte de culcare.
Lili la fel, am observat ca daca nu-si bea lapticul la culcare, (ex. aseara) atunci avem pampers uscat dimineata. Insa de obicei bea lapte destul de mult,in medie 0,5 litri inainte de culcare. Dupa masa mai bea obligatoriu laptele "scolar" al lui Robert. Si mai bea si apa cateodata.
Insa eu ma temeam sa nu faca pe ea din cauza divortului, dar problema nu a reaparut odata cu inceperea divortului, deci ma gandesc ca nu prea are legatura cu tot procesul.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Gabi , sigur ca este greu sa nu te gandesti si la efectele divortului , dar nu este obligatoriu ca acesta sa fie cauza problemei , mai ales ca , din cate am inteles , acum copiii tai traiesc intr-un mediu mult mai echilibrat decat inainte, si aceasta situatie este meritul tau, dar poate fi vorba , pur si simplu , de o situatie normala , adica fetita, inca nu este pregatita , din punct de vedere neurologic , pentru acest pas . Spunea cineva , mai devreme , de niste medicamente , si vreau sa mentionez ca si eu , copil fiind si suferind de aceasta problema, am luat un medicament care se numea , pe vremea aceea , (acum 30 de ani) , antideprin , recomandat , evident , de un neurolog , si care imi facea , se pare , somnul mai superficial , astfel incat reuseam sa ma trezesc in timpul noptii si sa merg la baie si aveam si restrictie la lichide dupa ora 17, ca sa nu mai vorbesc de metodele oarecum umilitoare pe care le foloseau parintii ca sa ma determine sa renunt la acest obicei . Intre timp , dupa cate am mai citit eu in diferite materiale pe teme psihologice( dar nu sunt de specialitate) , se pare ca , in conformitate cu cercetarile mai recente, parintii mei au facut unele greseli abordand in acest fel problema , si ca , de fapt , ar fi posibila rezolvarea acestei situatii prin metode mult mai blande , care presupun , printre altele , FOARTE MULTA INTELEGERE din partea parintelui pentru copil, alegerea momentului potrivit , atat din punct de vedere al dezvoltarii copilului , cat si al anotimpului( se pare ca momentul ideal e primavara sau vara), si , probabil , un psiholog sau chiar un neurolog iti pot da informatii mai pertinente . Stiu ca nu te-am ajutat prea mult , am vrut sa-ti spun ca si eu am fost un asemenea caz si s-a rezolvat , fara nici un alt simptom sau dezechilibru in evolutia mea fizica sau intelectuala .Ai grija de tine!- ca de copii , stiu ca ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Multumesc, magnolia!
La noi momentul ideal ar fi iarna pt. ca ne bubuie caloriferele, avem incalzire exagerat de buna, 26 de grade in camera... copiii dorm in pijamale de vara (maieu si pantaloni scurti)...
Adevarul e ca nici eu nu ma trezesc noaptea sa fac pipi, nici cand eram gravida, nu ma trezeam, noroc ca vezica mea rezista:) Dar de vreo 36-37 de ani nu mai fa pe mine:))))

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Gabi, cand ai pus fetita pe olita?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

inainte de a face doi ani. Cred ca pe la un an si 9 luni, ca de atunci mergea la cresa. Insa de la 2 ani jumate nu avem probleme ziua cu pampersii.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

La capitolul asta nu prea merge cu experienta altora ca fiecare e cu personalitatea lui.Eu nu l-am stresat deloc cu oala si de la doi ani si 3 luni am rezolvat problema cu pipi.Nici noaptea numai face pe el si am renuntat din prima la pampers noaptea pentru ca n-a mai vrut el sa-i pun.Mici accidente am mai avut dar rar.Dupa cum cititi ar trebui sa ma consider o norocoasa,nu?Gresit!Face cachi pe el si accidental la oala.Dupa ce face il deranjeaza,ca-i fin si el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

incearca sa reduci cantitatea de apa, daca e posibil, dupa masa de seara de la ora 6 sa nu mai bea deloc. Eventual cateva guri dar f putin. Asa am rezovat eu la amandoi. Acum dorm cu sticla de apa langa pat, incaz ca tusesc (sunt raciti) si se inneaca sa ia o gur ade apa, dar nu mai mult. Si chiar nu beau mai mult, ca nu le tb, asa s-au invatat.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cristina, ar fi o.k. daca ar bea apa... insa bea lapte... si mai bine pun scutec decat sa renunte la lapte:((( Oricum, ea cere lapte, si daca nu cere, se serveste singura, ca il bea numai rece.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

la varsta asta ar fi bine sa nu "se serveasca singura". In plus laptele nu mai este un aliment esential si chiar si asa, poate fi baut ziua, nu seara/noaptea. Dar ma rog, fiecare face cum crede. Cert e ca atata vreme cat ii tb mult pipi noaptea o sa-ti fie greu sa-i scoti scutecul.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K


Lili la fel, am observat ca daca nu-si bea lapticul la culcare, (ex. aseara) atunci avem pampers uscat dimineata. Insa de obicei bea lapte destul de mult,in medie 0,5 litri inainte de culcare.



QED :)

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput