scutece noaptea... pana cand?

scutece noaptea... pana cand? | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj

Fiica mea are 4 ani jumate, si noaptea inca mai face pishu pe ea. Am incercat fara scutec, tot face. Am incercat s-o trezesc, insa doarme atat de adanc, pur si simplu nu o pot trezi, nu o pot pune pe wc. Am citit ca pana la 5 ani nu e o problema, dar totusi, voi ce parere aveti? Ce as putea sa fac?

ex- gabibarta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Si noi avem aceeasi "problema".Are 3 ani si 5 luni si nu reusesc sa-l dezvat de pampers noaptea.In primul rand nu se duce la culcare daca nu-i pun pampersul iar in al doilea rand face atat de mult pipi noaptea in pampers ca nu-mi vine nici mie sa insist sa renuntam la el.
Nu te pot ajuta cu un sfat....ci o sa stau alaturi de tine sa astept parerile altor mamici....

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Eu i-am scos scutecul lui Stefan cand dimineata am gasit pampersul uscat 30 de zile la rand. El nu a avut niciodata accidente noaptea (am scos pampersul de la 2 ani si 8 luni, acum are 3 ani si 10 luni). El pur si simplu se trezeste noaptea cand ii vine sa faca pisu. Nu l-am antrenat in niciun fel. Nici nu ma asteptam sa fie asa de usor. Eu sustitn asadar ca trebuie scos cand copilul este pregatit.
Daca pana la 5 ani nu se obisnuieste sa se trezeasca, atunci intreaba un medic, fa niste investigatii. Pana atunci... nu stiu ce sa iti zic.
Nu cred ca ti-am fost de prea mare ajutor. Stiu ca treceti si printr-o perioada dificila, ai rabdare cu ea.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

In Suedia exista un medicament care se da si este eficient dar dupa 5-6 ani,daca mai exista probleme.
Am gasit si un link in limba engleza despre problema asta.Poti citi www.caringforkids.cps.ca/behaviour/Bedwetting.htm" target="_blank">aici.

Mariana 25+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

mersi... interesant articol, m-a linistit intr-o oarecare masura:)

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

depinde si de cite lichide bea seara.
eu zic ca poti sa mai astepti putin, mai ales ca fiecare copil se controleaza diferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Cea mica a mea are si ea 3 ani si 8 luni si inca mai are pampers noaptea. Pe la sfirsitul verii a avut zile cind se scula cu pampersul uscat si parca ma gindeam sa il scot. Dar m-am gindit ca se face deja frig si n-o sa apuce sa se obisnuiasca bine pina vine frigul si am renuntat. O sa incercam iar la inceputul verii.
De citeva saptamini se scoala cu pampersul plin ca se uda citeodata chiar pijamaua si chiar ma intrebam si eu oare de ce? Poate din cauza frigului?

Cea mare avea aproape 4 ani cind a renuntat la pampersul de noapte. Si "accidente" au mai fost dupa aceea.

Ce sa faci? Nu cred ca iarna este un anotimp indicat pentru astfel de experiente. Asteapta pina in primavara-vara si incearca atunci. Intre timp mai si creste aia mica!

Succes si "la multi pampersi uscati"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Noi am scapat repede de pampers noaptea. Ar mai fi lichidele care le consuma, in special seara. Ai mei isi beau laptele cam cu 1,5-2 ore inainte de culcare ca sa mai poata merge la pisu pana se culca. Ai putea sa incerci asa si sa nu-i dai lichide noaptea. Cu trezitul noaptea nu poti face nimic, fiecare copil este diferit si simte cand este pregatit sa renunte la pampers, dar faza cu lichidele o poti incerca.
Bafta!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Si Sofia mea are inca pampers noaptea, la 3 ani si 10 luni. Dar bea fff multe lichide, apa-sucuri tot timpul, adoarme band 4-500ml de lapte, ma gandesc ca asta ar fi o scuza...

Stiu ca si eu am facut pipi pe mine noaptea pana la 7 ani si acum nu am nici o problema, dar nu stiu de ce fac totusi o asociatie ca ...am facut moldamin timp de 5 ani si mi-a trecut de la asta, ar trebui sa o intreb pe mama, dar uit tot timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Ira

Si Sofia mea are inca pampers noaptea, la 3 ani si 10 luni. Dar bea fff multe lichide, apa-sucuri tot timpul, adoarme band 4-500ml de lapte, ma gandesc ca asta ar fi o scuza...



Ira,
La 3,10 ani nu e deloc ok sa adoarma cu sticla de lapte.Pericol mare:caria de biberon.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Nu cred ca daca bea lichide seara, aceasta este un motiv pentru care sa faca in pat. Poate ca vezica nu este suficient de mare sau sistemul nu este destul de matur, ceea ce cred ca se rezolva cu timpul.
Stefan bea seara apa, peste 200 ml, si daca ii vine sa faca pisu noaptea se trezeste. Si eu m-am mirat, el fiind baiat, stiam ca baietii se dezvata mai greu de a face in scutec. Se pare ca sisteul lui s-a maturizat mai repede.
Nicoleta

Mergi la inceput