Piticodromul de sept-oct 2005 (153)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Ioana, pe ei, pe ei pe mama lor!

Raluca si bursicutza mea draga (3.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ioana, cocioaba! hihihi, chiar asa e!
Mie mi se pare cam neaprovizionat si n-au loc pentru expunere oricum; ma refer la casa retro.
Trebuie sa-si mute locatia sau sa darame casele din jur!
Chiar, ca ati pomenit de banii de stimulent, eu am depus dosarul acum o luna sa-nteleg ca mai am pana voi primi ceva.
Ruxandra, eu merg prin parcari pana fix la Lujerului ca mai mult nu mai sunt. Si mai fac o smecherie daca e coada mare spre centru, spre Apaca; vezi ca la un moment dat pana-n gradinita aia si centrul Doris e un bloc lung; poti face dreapta din marea coada spre centru si ocolesti blocul prin spate si iesi in partea cealalta a lui scurtand din coada; sigur ca trebuie sa te lase un sofer sa intri in fata lui dar de obicei aici n-am avut probleme, ma lasa, arunci si tu o privire miloaga spre cel din spate si gata!
Raluca, cu Milli si eu ca si Ioana; nu am ceva stiintific la indemana, doar cazuri.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor,

Irina

Locca,imi pare rau ca plange si Matei toata noaptea.Macat noi dormim cu Bianca in camera si-mi este mai usor,nu mai fac ture...Nici eu nu stiu ce are a mea,posibil dinti,foame,dureri burtica,gaze sau rasfat.Zi-mi si mie la ce metode te-ai gandit?Tot din cauza somnuui ei,nu ma pot gandi momentan la bb2Eu aseara i-am dat Calma Baby si parca s-a trezit de mai putine ori,sper sa nu fie doar o coincidenta.

Raluca,si sotul meu e obsedat de pescuit,bine ca nu e vreme frumoasa tot timpul anului ca altfel statea numai pe balta.Eu am fost cu el de cateva ori si mi-a ajuns cu trezitul de la orea 3-4,prefer sa dorm.Ma bucur ca e bine piciorusul Bursicutei.Eu zic sa nu-i spui dr,apropos la cine mergi?Trebuie s-o duc si eu pe Bianca la un control la ortoped,mai tine un pic piciorus spre interior,cu toata ca am facut kineto de la 1 luna pana pe la 7 luni si tipa zicea ca e ok.

Marinela,cum au zis si fetele,fa-i niste analize sa te convingi ca nu are nimic.Si Bianca a avut o perioada f lunga cand nu a vrut nici sa guste,nu vroia nici in scaun,nici in brate,analizele erau ok.Ii mai daceam cate o bucata de cascaval in mana si asta era mancarea.In final am incercat metoda lui Casiana,nu i-am mai dat nimic intre mese si daca nu vroia sa pape la masa nu-i mai dadeam nimic pana la urmatoarea.Am incercat s-o pun la TV si a inceput sa mai pape.Acum tot la TV mananca,dar decat deloc prefer asa...Bafta multa si nu dispera ca o sa-si revina.

Jadi,tare scum Vladut!Imi place poza "caine rosu".De unde ai luat bluza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Va multumesc tare mult ca ma sustineti. Acum sa nu credeti ca e super nashpa la Acorns, dar pentru banii pe care ii dau, ma astept la mai mult.

Ruxandra, la intratul in sirul de masini merge foarte bine privirea milogului combinata cu mina ridicata sus prin care ii ceri voie sa intri in fatza lui.
Ina, nu vreau sa te sperii; stiu povestea unui copil de 3 ani care, fiind foarte avansat fata de cei din grupa mica, dupa 3 luni l-au transferat la grupa mijlocie. Copilul a suferit mult ca s-a despartit de prieteni si educatoare, dar pina la urma s-a adaptat. SIgur voi aveti avantajul virstei, eu cred ca le e mai usor la 1 an si ceva sa schimbe grupa decit la 3. Sfatul meu: ia o foaie de hirtie, imparte-o in doua, scrie + si - si vezi care lista e mai lunga. Eventual poti da si ponderi fiecarei chestii (metoda asta merge foarte bine implementata in Excel, puteti "puncta" separat tu si sotul, si vedeti ce iese).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ralucutza, mergi pe burta si nu spune nimic.
Experienta ne invata.
Ioana, am citit si eu ca eram arsa sa aflu ce si cum. BRAVOS!
Sa nu va lasati! Si daca vreti ajutoare, venim cu toatele!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ioana bine faci!!! La cati bani cer acolo e normal sa aveti pretentii. Eu nu am vazut gradinita, dar din povestile tale... m-am cam lamurit. In plus am o colega care isi duce copilul la o cresa de stat cu 1 mil pe luna si povestile voastre seamana mult (desi sunt convinsa ca e totusi mai bine la voi).

Mifloricica orice miscare faci in ceea ce priveste banii de alocatie/stimulent dureaza 2 luni . Cred ca asa si-au impus, ca poate ii da afara staul daca sunt prea eficienti .

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by Ioana75

Va multumesc tare mult ca ma sustineti. Acum sa nu credeti ca e super nashpa la Acorns, dar pentru banii pe care ii dau, ma astept la mai mult.

Ruxandra, la intratul in sirul de masini merge foarte bine privirea milogului combinata cu mina ridicata sus prin care ii ceri voie sa intri in fatza lui.
, nu vreau sa te sperii; stiu povestea unui copil de 3 ani care, fiind foarte avansat fata de cei din grupa mica, dupa 3 luni l-au transferat la grupa mijlocie. Copilul a suferit mult ca s-a despartit de prieteni si educatoare, dar pina la urma s-a adaptat. SIgur voi aveti avantajul virstei, eu cred ca le e mai usor la 1 an si ceva sa schimbe grupa decit la 3. Sfatul meu: ia o foaie de hirtie, imparte-o in doua, scrie + si - si vezi care lista e mai lunga. Eventual poti da si ponderi fiecarei chestii (metoda asta merge foarte bine implementata in Excel, puteti "puncta" separat tu si sotul, si vedeti ce iese).



Esti draguta ca ma intelegi. Sa stii ca am stat si ne-am gandit la toate pro si contra. La varsta asta abia incep sa-si formeze grupul si grupa in care urmeaza sa intre este proaspat constituita acum in luna noiembrie, deci n-apuca pana la 3 ianuarie anul viitor sa fie foarte inchegata ca sa aiba Ilinca sentimente de intruder.
Ca sa zic asa pro si contra-urile ne privesc si pe noi si pe ea in egala masura: distanta fata de job/casa, programa, asistenta medicala, cat de permisiv este programul, faptul ca odata in sistemul de educatie european (adica al institutiilor) continua in el. Daca nu o inscriem acum va trebui pana la 4 ani cand incepe maternela (deci pleaca la scoala) sa o tine in cresa privata, fiindca grupele odata formate nu mai sunt locuri disponibile.
In cresa actuala Ilinca s-a adaptat bine, banuiesc ca se va adapta si in noile conditii. Nu stiu insa pentru noi cum va fi, intrucat e mai departe de casa actuala si nu am inca toate informatiile despre regulamentul cresei.

si Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Maddy, eu azi noapte am avut revelatia ca este rasfat. Adica am inceput sa disting ca tipatul de azi noapte nu era de durere, ci doar de bazdaci.
In primul rand vreau sa institui regula NU vizite seara, mai ales din partea socrilor, care vin numai dupa 7.30 si il agita. Sau daca vin sa plece la 8 Ghiciti, nu, ca aseara am avut program artistic cu ei.
Apoi gata cu joaca si alergatul dupa 8.30. Stam frumos in camera lui la o poveste si pe urma laptic si pat.
Pe urma m-am hotarat sa nu-l mai ridic din pat noaptea. Eu asa fac, ca se ridica in picioare si cand ma vede intinde mainile si se agata de mine.
Si o sa-l las sa planga. Adica o sa incerc un fel de controlled crying. Asta o sa fie cel mai greu, ca v-am zis ca e picatura chinezeasca, dar sunt decisa sa sacrific niste nopti si niste zile de munca pt. asta. El adormea singurel noaptea, dar de cand a fost bolnav si ma duceam la el la fiecare tipat s-a invatat ca mami vine daca tip.
Si nu in ultimul rand, m-am gandit sa-i fac ceai de ceapa, sa vedem daca ii place si daca are vreun efect. Dr. Alina, e OK?
Acum sa vad cum o sa stau cu practica

Ruxandra, mama de Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ruxandra, deci vrei sa treci la masuri drastice cu Mateiu. Mai vino pe la noi, poate fac copiii schimb de informatie, Matei s-o invete pe Ana sa mearga singurica si Ana sa-l invete pe Matei sa doarma ore-n sir in patutul lui. Sper sa nu iasa invers.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Ioana, Cristina, foarte bine ca faceti ceva!
Ioana , practic privirea de milog combinata cu mana si cu tupeul de rigoare, plus semnalul de "sarumanaaa" de dupa
Io n-am treaba cu apaca, o iau pe virtutii la lujerului, dar e bine de stiut, multumesc Mihaela!


Ruxandra, mama de Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput