Baietel 7 ani si...vrea numai jucarii de fetite

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by simali

Si eu i-am cumparat baiatului meu carucior si bebelus cu biberon si olita atunci cand mi le-a cerut. Cred ca sunt utile pentru exersarea simtului patern.

Dar se joaca cu ele foarte diferit de o fetita. Cand pune bebelusul la loc in cutia-patut nici nu-i pasa de cum il pune. Pur si simplu inghesuie papusa cu fata in jos, apoi peste ea pune olita si biberonul, inchide bine cutia si pa. O fetita ar considera papusa ca pe o persoana, ar avea grija s-o inveleasca, etc. Simtul patern nu exista, ascultati-ma pe mine.








Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cat mai multe activitati "barbatesti" cu tatal in week-end daca in timpul saptamanii este ocupat. Eventual numai ei doi.

Eu cred ca pur si simplu s-a jucat mai mult (sau numai) cu fetite la gradinita si de asta ii plac jucariile "de fetita" iar acasa vrea sa se joace in acelasi fel. Si e posibil chiar sa fi avut conflicte cu baietii si de aceea sa prefere sa nu se joace ca ei.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Giulia

si eu cred ca de fapt imita ce a vazut in casa- un cpomportament predominant feminin.Plus ca intr-adevar exista cred anumite inclinatii (care intre noi fie spus eu cred nu au nimic de a face cu rientarea sexuala)-unpora le plac aventurile, altora bricolajul,altora gatitul....Mie la 7-8 ani imi placea sa primesc carti de Craciun, acu' ce fel de copil oi fi fost si eu?

acum -s-a mai pomenit-chiar si rolurile adultilor au devint confuze-avem :"stay at home dads"-tatici gospodine cu neveste de cariera, femeile lucreaza din ce in ce mai mult in arii in care predominau barbatii...asa ca parerea mea e sa iei ceva "neutru"
precum:
http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2308816&cp=2273442.2274248&viewAll=topSellers&pmc=1&parentPage=viewall
bucataria pentru baieti si fete in mod egal...nimic roz nu?
btw, a noastra,care o aduce Mosul, e verde cu alb...
http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2333010&cp=2273442.2274248&viewAll=topSellers&pmc=1&parentPage=viewall
mini-golf un joc pentru toti-poate il joaca cu tati in week end
, ok nu trebuie sa fie musai mini golf ...
http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2327188&cp=2255956.2273442.2255963.2256684

o papusa mai putin roz. ma mai gandesc la personaje preferate:winnie the pooh cu prietenii, looney toones, sesame street-ok asta-in in Us da o fi ceva similar si in Franta...

si aici:
http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2299126&cp=2255956.2273442.2255959.2256379&parentPage=family

sau ceva de genul "arts and crafts" baietesc:
http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2267560&cp=2255956.2273442.2255959.2256379&parentPage=family

acu' asta-i ce mi-a dat mie prin minte ..ceva de genul sa impacam caprul cu varza...

apoi unde-s printese sunt si printi nu? cu cai si coif si altele...iar printesele sunt precum mamicilie :delicate si pufoase...


ai mei astia mici le amesteca..Lia a ales de ziua ei un set de ceai rozcu printese, o masina de pompieri si o minge de fotbal american...no,daca se joaca impreuna.om mai vedea apoi...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Perfect \de acord cu tine.
Ai vazut ce se mandrele alea de la magazin cand ii cumpar ceva roz sau o papusa, ma enerveaza la culme...
Dar si eu e trag o uitatura de le stric ziua!
Poate daca nu ar fi fost aceste episoade de care v-am povestit (cu doctorul, cu adultii oripilati de faptul ca el este baietel si nu trebuie sa se joace cu papusi) nu as fi fost asa speriata.
Raman la parerea mea si a voastra, sa-mi las copilul sa se joace cu ce-i face placere, dar, evident in anumite limite!
Pupic si multumiri!

quote:
Originally posted by monalac

eu am un frate geaman si pana prin clasa a 8 a,toti cei care ne cunosteau spuneau ca eu ar fi trebuit sa ma nasc baiat si el fata.el era cuminte,desena si deseaneaza si acum f frumos,eu ma bateam cu toti baietii si habar n aveam sa cos,sa desenez sau sa migalesc ceva,nici acum nu stiu.dupa ce se ducea mama la sedintele cu parintii,venea acasa cu un ochi care plangea si cu unul care radea/pt ca desi invatam mai bine ca fratele meu,toti profesorii ma criticau pt ca eram obraznica,iar pe el il laudau ca era cuminte.acum avem 31 de ani si suntem niste oameni absolut normali,el e arhitect,iar eu sunt in continuare o neindemanatica in tot ceea ce priveste desenatul,cusutul,crosetatul.daca mi se rupe un nasture,mi l coase sotul meu,pt ca daca il cos eu,mai bine arunc bluza....acum am un baietel de 1 an si 10 luni si chiar ieri i am cumparat o papusa,pt ca tot vedea la fetitele din parc si voia si el.iar vanzatoare se tot minuna/vai,baiat cu papusa,/parca ziceai ca e cine stie ce ciudatenie!fii tare si iubeste ti baiatul neconditionat!



Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Eu cred ca o sa-i treaca "febra roz" de la sine. Eu zic sa incerci ceva creativ... cumpara-i sprayuri cu vopsea roz si fa-i-le cadou impreuna cu un robotzel, camion, trenuletz, sabie etc. (jucarii "de baieti"), pe care sa le vopsiti impreuna in roz, in joaca - poate descopera si placerea de a se juca si cu altceva. Sau ia-i un calutz, o masinutza/motocicleta cu pedale, nu se poate sa nu-l atraga pedalatul! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Parerea mea este sa-i faci o surioara. Nu ai sa mai ai probleme de acest gen cand va vedea ce aduce mosul.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Paula 2003, ce bine ar fi fost. Din pacate...lucrul asta nu mai e posibil.


Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nici David nu are jena sa foloseasca jucarii "de fetita" si eu il las...
De Craciun (pe langa trenuri) isi doreste o bucatarie...de ce nu???

La gradi au lectii pe care le fac si baietii si fetitele totodata (nu sunt considerate "de fetite" sau "de baieti"...sunt considerate lectii de dezvoltare motorie.
Si astea sunt "spalatul bebelusului", "batut cuie", "aranjat masa", "insurubat", "aranjamente florale"...etc...
Toti copiii le fac in mod egal...si fetite si baieti...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Atunci infiaza o fetita. Aseara in Merto am intrat in vorba cu o fam. Avea o dulceata de baiat de 2 ani infiat. De ce sa nu faci si tuacest gest, daca vrei si poti?
Cumpara-i si o papusa si gata. Poate vrea mai multa afectiune, atentie din partea ta.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput