Baietel 7 ani si...vrea numai jucarii de fetite

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Cumpara-i papusi pe care sa le tundeti sau imbracati impreuna.
Cunosc un caz de genul asta.
Acum baiatul e mare si e un stilist foarte bun si cautat. Si e hetero mie-n suta. Doar e mai timid si are un simt estetic foarte dezvoltat.

Si daca va fi sa fie homo, asta e. Decat complexat, mai bine relaxat si increzator, fara traume emotionale.

Dar eu NU CRED ca la voi este cazul. Natasa spune bine, lasa doctorii de moda veche cu ideile lor.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Un subiect mai vechi, cam pe aceeasi tema. Interesanta ideea lui Qsar de a-l pune pe baietel sa se deseneze (vezi pg. 2):

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40067&whichpage=1

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu zic ca ideea doctorului (chiar daca nu diagnostic) e de luat in seama. Si mai cred ca acest tip de comportament poate fi cumva modelat. Sper ca Principesa sa iti raspunda, ea are de obicei sfaturi f bune referitoare la identitatea sexuala. Homosexualitatea e usor de acceptat cind esti la mitinguri despre drepturile omului, nu cind te gindesti prin ce trec zi de zi oamenii respectivi.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

In primul rind, doctorul care si-a dat cu parerea e ortoped, asa ca parere specializata nu are! Eu nu sint psiholog, dar am facut cursuri de psihologia copilului (multe si bine facute), lucrez cu copiii de 10 ani si am vazut nu o data baietei care se joaca, cu jucarii "de fetite", care prefera compania fetitelor, care sint delicati si linistiti, care nu se impusca, nu se bat si nu ciocnec masinute. La fel am vazut si fetite care se comporta "baieteste" si nu mi s-a parut niciodata ca ar avea probleme cu identitatea sexuala!!!! Identitatea sexuala nu se defineste dupa faptul ca un copil e mai linistit sau mai agitat si pentru ca prefera un anumit tip de jocuri. Societatea ne impune niste tipare dupa care sa ne crestem copiii si cum iese bietul copil de acolo, cum credem ca va fi gay pentru ca in loc de monstri prefera papusi cu codite. Daca eu m-am batut toata copilaria cu baietii, am jucat fotbal, am stricat zeci de masinute, asta inseamna ca parintii mei trebuiau sa se ingrijoreze? Mi-au lasat gusturile si copilaria in pace si cind a venit vremea pubertatii toate s-au schimbat, natura si-a facut treaba fara sa ma forteze cineva.
Daca de la 7 ani o sa i se bage in cap ca ceva e in neregula cu el, va creste complexat si nici nu va intelege de ce. Da, ii poti indruma gusturile spre jucarii mai neutre, spre jocuri de grup (de genul "Nu te supara frate"), spre biciclete, role, lego, dar asta e altceva. Daca din cind in cind dorinta lui e sa aiba o bucatarie sau o papusa, i-o iei si nu faci caz din asta. Craciun fericit si cadouri frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Fetelor, m-ati impresionat cu atattea raspunsuri si din suflet va rog sa acceptati multumirile mele.
Este foarte adevarat ceea ce mi-ati spus necunoscandu-mi baiatul si asta m-a impresionat enorm!!!
Are un simt al frumosului iesit di comun, deseneaza si imbina culorile foarte frumos si ii place la nebunie frumosul!!!
De cand era mic, l-am observat ca adora copii frumosi (in special fetitele) si tot ce este colorat viu (culorile inchise nu-i plac, imi spune deseori ca mai bine nu ar exista negrul sau bleomarin!!!).
De imbracat in roz nu accepta sa se imbrace si asta de vreo jumatate de an ( a venit bunica la noi si stiindu-i ca-i place rozul i-a adus o pereche de pantalonasi scurti roz, pe care i-a refuzat din primul moment!).
Insa de s-ar puea sa aiba tate jucarelele dn lumea asta roz ar fi cel mai fericit!
Mi-a cerut chiar ca, camera lui sa i-o decoram in roz si aici chiar nu stiu cum sa procedez?!
Iar despre domnul doctor, am incercat cat am putut sa-i ignor teoria, dar indoiala a fost deja strecurata in suflet!
Of!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Giulia, cati ani are baietelul tau ?
Merge in comunitate ?
Daca da, educatorii ti-au facut vreodata un comentariu pe aceasta tema ?
Daca nu merge inca, poate ca atunci cand se va intampla asta o sa afli si alte pareri sau o sa afli cum se comporta el in acest mediu.

Cred ca e normal sa ai indoieli cand cineva iti spune ceea ce ti-a spus medicul acela. Dar asta nu inseamna ca este si adevarat.
Probabil ca pur si simplu el este atras de frumos, cum spui si tu, poate ca firea lui este romantica si inclinata catre arta.

Eu iti doresc tot binele si sper sa primesti cat de curand clarificari la indoielile tale.



Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">BEBELUSI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Dana, baiatul meu are aproape 7 ani si este aici in clasa I.
Nu, invatatoarea nu mi-a spus niciodata nimic in privinta acestor afinitati.
Insa, educatoarea anul trecut a remarcat acest lucru si m-a asigurat ca a mai vazut astfel de baietei si asta nu a fost niciodata o problema pentru ei. Mai mult decat atat, de ziua lui i-a adus cadou...o carte cu printese.
Eu n-am mai inteles nimic...decat ca, atunci cand copilul primeste ceva (de ziua lui sau Mos Craciun) , acel ceva sa fie un lucru care sa-l bucure!
Pupici si numai bine!

quote:
Originally posted by dana_ene

Giulia, cati ani are baietelul tau ?
Merge in comunitate ?
Daca da, educatorii ti-au facut vreodata un comentariu pe aceasta tema ?
Daca nu merge inca, poate ca atunci cand se va intampla asta o sa afli si alte pareri sau o sa afli cum se comporta el in acest mediu.

Cred ca e normal sa ai indoieli cand cineva iti spune ceea ce ti-a spus medicul acela. Dar asta nu inseamna ca este si adevarat.
Probabil ca pur si simplu el este atras de frumos, cum spui si tu, poate ca firea lui este romantica si inclinata catre arta.

Eu iti doresc tot binele si sper sa primesti cat de curand clarificari la indoielile tale.



Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">BEBELUSI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Draga Giulia, vad ca suferi din cauza unor cuvinte...nu lua chiar litera de lege tot ...gandeste-te ca acel medic e ORTOPED,nu are nici o competenta in a da un diagnostic de psihologie,de aia exista SPECIALITATI,FIECARE E CU BUCATICA LUI. Nu merita sa-l bagi in seama...
Si chiar daca ar fi fost de specialitate, e bine sa afli parerea la 2(sau mai multi)inainte de a pune o ETICHETA. Unii medici cred ca halatul ala alb,le confera drepturi absolute si-si dau cu parerea in toate domeniile medicale. Eu cred,ca pt a fi bun,tre sa te dedici la o bucatica,si s-o toci de sa-i sara ochii...
De ce crezi ca in strainatate,nu toti ginecologii se ocupa si de fertilitate,de ex??? de ce exista psihoanalisti,psihoterapeuti,psihologi,logopezi,etc...
Pupici si nu mai pune la inima !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Imi pare rau pentru ceea ce simti!
Sunt sigura ca-ti faci multe ganduri neplacute, dar nu ar trebui sa privesti lucrurile ca pe ceva de neindreptat.

Ar trebui, totusi, sa nu te resemnezi sau doar sa intrebi in stanga si dreapta daca altii au mai patit asa ceva.

Cu toata prietenia, te sfatuiesc sa mergi la un psiholog pediatru si sa explici situatia. Exista posibilitatea ca baiatul sa fie o fire mai timida, sa-i placa lucrurile artistice sau care, deobicei, plac fetitelor. Dar poate, sa fie si o deviere de comportament sexual. Nu este exclus atat timp cat sunt astfel de cazuri.

Daca un psiholog ar sta de vorba cu copilul cu siguranta problema s-ar remedia. Era bine daca incepeai de cand ai observat la inceput, pentru ca anii copilariei sunt decisivi pentru dezvoltarea comportamentului ca adult.

Nu te speria, repet, dar nici nu o trata cu superficialitate, ca sa nu ai vreun regret cand va fi prea tarziu.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Miria-Cristina, dar ce e de indreptat??? Ce e asa de neacceptat ca un baiat nu se impusca ci se joaca cu papusi? Cind spui ca poate sa fie o deviere sexuala o spui lucrind in domeniu sau doar asa, pentru a mai baga un cui in sufletul ei? Si cum crezi ca-si da seama un psiholog daca e doar o sensibiltate si o inclinatie spre frumos sau va fi homosexual cind va fi mare? Si crezi ca problemele grave, copii care nu se ragasesc in sexul pe care il au si vor sa fie de sex opus se rezolva dupa ce sta psihologul de vorba? Nu, doar mimeaza ceva pentru a face pe plac celor din jur si apoi, adulti fiind se comporta asa cum au simtit tot timpul.
In plus, Giulia v-a explicat ca ii plac jucariile "linistite", nu-i place violenta, unde vezi tu semne de deviere sexuala? Daca fetita ta va prefera roboteii, masinile si pustile, o duci la doctor? Sau asta e valabil doar pentru baietei? Am un baietel la scoala care vrea sa faca balet si toti au ris ca prostii-"ce, esti fetita?" Ce zici, si asta trebuie dus la medic pentru ca ar prefera sa danseze pe poante decit sa fie Robocop? Traim intr-o societate in care cei care nu se incadreaza in tiparele NOASTRE de normalitate (asa-zisa!), sint deviati, trebuie consultati de un psiholog, trebuie aratati cu degetul si adusi pe calea cea dreapta. Hai sa respiram adinc si sa nu mai aruncam cu fraze de genul "Nu te speria, repet, dar nici nu o trata cu superficialitate, ca sa nu ai vreun regret cand va fi prea tarziu." Sa lasam copilaria si visele copiilor nostri sa-i faca pe ei fericiti, nu pe cei din jur si parerile lor!

Mergi la inceput