Baietel 7 ani si...vrea numai jucarii de fetite

Baietel 7 ani si...vrea numai jucarii de fetite | Autor: giulia71

Link direct la acest mesaj

Uite vin Sarbatorile si eu nu stiu ce sa fac, ce jucarie sa-i iau copilului meu caci nu-l atrag decat cele de fetita.
Am incercat toate metodele posibile sa-l dezvat, nu reusesc si pace. Vrea numai jucarioare roz, papusele, bucatarii, in general lucruri de fetita .
Ce ma sfatuiti sa fac???
Daca ii voi cumpara o jucarie de baietel, banii vor fi ca si aruncati pe geam, nici nu se va uita la ea si in primul rand nu va simti aceea bucurie specifica venirii Mosului si chiar nu vreau asta!
Dar nu putem continua asa, asa ca va rog luminati-ma si pe mine ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Ce inseamna jucarii de fetita?
Ca si al meu este inebunit dupa aspiratoare, bucatarii, mixer etc... din pacate chestiile astea se fac numai roz. Al meu ar fi super incantat de un aspirator sau un cuptor cu microunde. Eu insa lucruri de astea ii iau cu el.
De sarbatori primeste ceva mai elaborat, pentru ca este momentul sa invete ca exista si altfel de cadouri. Anul trecut de Mos Nicolae i-am luat Biblia ilustrata si a fost foarte incantat, iar anul asta i-am luat un turn instabil...din acela de indemanare... sper sa-i placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Lasa copilul in pace sa se bucure de ce-i place. Societatea face o presiune asupra noastra ca un baietel sa fie crescut intr-un fel (albastru, masini, tu nu trebuie sa plingi, esti puternic, trebuie sa te aperi) si o fetita in altul (roz, volanase, papusi, delicatete, miorlaiala acceptata etc). Eu cred ca astea sint niste prostii si ne chinuim copiii aiurea. Daca ei isi doresc ceva ce teoretic e doar pentru sexul opus, ce e rau in asta? Am vazut un documentar in care niste baietei erau pusi sa aleaga ce le place lor intr-un magazin cu lucruri si spuneau ca ar alege lucruri colorate, dar or sa rida copiii de ei ca sint pampalai! Si numai noi, adultii, le bagam in cap prostiile astea. Eu m-am jucat toata copilaria cu masinute (mi le facea bunicul meu) si imi plac si acum. Baietelului meu i-am cumparat si papusi si masinute si el alege cu ce se joaca. Cred ca n-ar trebui sa insisti atit sa-si schimbe gusturile, cel mult poti sa inclini spre niste jocuri logice, educative- care din fericire sint la fel si pentru unii si pentru altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Sint de acord cu Natasa...lasa-i copilul posibilitatea de alege dupa preferintele lui..ce te deranjeaza de fapt?!Mult mai important e ca copilul sa se simta bine,sa se simta iubit si apreciat neconditionat...
Si eu eram baietoasa,si jucam fotbal,si aveam prieteni numai baieti, si chiar am facut o criza cu bocete de-alea de mi se scutura camasa pe mine,ca nu-mi convenea identitatea mea sexuala, asta pe la vreo 7 ani,si-i reprosam mamei "ca de ce nu m-a facut baiat? ca... sa ma duca la maternitate si sa ma faca baiat!!". Si uite acuma ce delicata si feminina sint(glumesc!)
Ofera-i copilului posibilitatea de a deveni ,incet-incet,autonom,independent...Nu-i impune tu ce anume tre sa-i placa! Ghideaza-l,explica-i ,vorbeste cu el..dar nu-i sufoca personalitatea!!!
Iti doresc numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ema are o multime de masini, si kiar ma bucur ca facem intrecere cu ele, ma joc mai rau decat ea, facem garaj, parcam masinile...are masini de toate culorile, si mici si mari, si teleghidate si care se trag cu sfoara, de asemenea avem si papusi cu par, fara par...casuta, instrumente muzicale, lego...etc...
pe mine ma bucura ca se joaca cu masinile, si daca i-as arata o papusa si o masina ...sigur ar alege masina...:)

Mari, mami de Ema
www.help-ema.puls-il.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Multumesc fetelor pentru sfaturi!
Da, ma mai luminarati un pic la minte. Eu n-as vrea sa-i impun nimic (jocuri de razboi, pistoale, pusti, mashinute) pentru ca mi-l iubesc enorm si automat imi accept copilul asa cum e, dar ma gandesc ca a crescut si a inceput sa starneasca intrebari din partea adultilor (cunostinte, nu prieteni)si a celorlalti baietei de varsta lui mai "baietoshi",asta pe de-o parte.
Chiar s-a intamplat asta-vara sa il intrebe cineva, dar tu ce faci cu papusa aia ca e pentru fetite??
M-am blocat si eu ca nu ma asteptam de la un adult la o asemenea intrebare tampeasca!
Acum doi ani, (avea patru anisori) m-a rugat sa-i iau o papusa eram la Sinaia si stia ca ne vom distra, vom face cumparaturi , etc
La intoarcere am trecut pe la niste prieteni si acolo era un medic (ortoped) daca imi amintesc care ne-a bagat in sperieti, spunandu-ne ca , copilul meu are probleme de identitate sexuala ...la numai patru ani!
Imaginati-va cum ne-am simtit!!!

Pe de alta parte, nu stiu cum ii va afecta in vreun fel personalitatea si comportamentullui pe termen lung, jucandu-se numai cu jucarii de fetita (papusi Barbie, ponei roz, castele de printese samd).
Sunt intrebari pe care mi le pun zi de zi si la care am numai indoieli si nici-o certitudine.
Da, cred ca ma voi orienta catre o jucarie cu caracter neutru...
va pup si..astept parerile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

incearca un joc de construit si lui alex(5 ani) ii mai place din cand in cand cate o jucarioara pentru fete(de la mc)si-l las sa si-o ia...se mai joaca si cu papushile surioarei lui...dar mi se pare f normal...se joaca si cu masinute si rachete sau mai stiu eu ce...
eu cred ca este ok stai linistita

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Oare de ce atunci cind o fetita se joaca mai mult cu jucarii de baieti nu dam atita importanta ca atunci cind un baietel se joaca cu papusi?! Sau oare ne este frica de prejudecati ?
Indiferent care va fi conditia lui sexuala de mai tarziu,sa nu-l privezi de dragostea ta! Un copil merita si trebuie iubit asa cum e ! Si nu te lasa manipulata sau influentata de ce spune lumea!
Bucura-te alaturi de el si ofera-i o copilarie fericita! E in puterea ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Doctorul de care spui ca a scos prostia cu identitatea sexuala vorbit ca o baba analfabeta si tatza in acelasi timp. Dupa parerea domnului doctor, daca sotul meu poarta o camasa rosie, e caul sa-mi fac griji? :) Nu mai baga in seama toate aberatiile si rautatile si nu-ti mai stresa copilul pentru nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Giulia, fetita mea are 7 ani jumate, n-a avut in viata ei o papusa, doar masini, camioane, motociclete, dinozauri si alte oratanii, lego si alte jocuri unisex. Nu-ti spun ce tragedii la fiecare zi de nastere sarbatorita, majoritatea cadourilor erau papusi, avea vreo 4 ani cand m-a-ntrebat "de ce toata lumea imi aduce papusi, nu stiu ca URASC papusile?" Aveam stive de papusi pe dulap, in cutii, farduri si tot felul de alte prostioare pt. fetite, cu timpul am mai scapat de ele pt. ca le-am dat finutelor mele cu diverse ocazii. N-a interesat-o si n-o intereseaza cu ce se-mbraca, ce-i pun in fata e ok(si eu sunt inebunita dupa hainute si pantofiori si cumpar in draci de cate ori am ocazia), n-a vrut sa se machieze si sa-si faca unghiile, n-o intereseaza pantofii sau hainele mele, in schimb se catara in toti copacii si pe toate gardurile, a fost in niste tabere de initiere in alpinism si i-a dat pe spate pe instructori cu curajul ei(dac-o vezi, e mititica si fragila, pare f...fetita dar e un baietoi), se joaca numai cu baietii, n-are nici o prietena, nici nu stie cum o cheama pe colega de banca(daca-i posibil asa ceva). David(3 ani)in schimb, e f mamos, vrea sa se dea cu ruj, vroia sa-i faca unghiile cand a fost cu mine la coafor, dimineata cand plecam trebuie sa-l dau si pe el cu parfumel(ca ne vede pe noi), face mofturi la haine sau incaltari si uneori nu-i chip sa-l imbrac/incalt cu altceva, se mai incalta in pantofii mei, in fiecare dimineata se duce la tati dupa ce-l imbrac si-i zice "uite ce frumos sunt!", cu papusile nu se joaca fiindca n-avem asa ceva. Acum eu ce sa cred, ca fiecare din ei are probleme de identitate sexuala?(potrivit teoriei dlui dr.) Eu zic ca inca sunt copii si ca trebuie sa se bucure de copilarie, sigur ca noi incercam sa-i ghidam dar nu trebuie sa fim prea insistenti, stii cum e, cu cat ii spui mai mult sa nu faca un lucru, cu-atat va incerca mai tare sa-ti demonstreze ca poate si vrea.
Poate-i mai place sa construiasca, sa deseneze sau mai stiu eu ce altceva. Gasesti tu o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Giulia, daca exista probleme de identitate sexuala(situatie in care ar opta pt. hainute de fetita si ar prefera sa se joace cu farduri) sau o tendinta homosexuala (banuiesc ca asta ar fi o problema pe care doresti s-o previi), alegerea jucariilor sau incurajarea spre anumite conduite considerate ``masculine`` nu ajuta, din contra; evidentiaza ca dezaprobi alegerile lui. In situatiile autentice exista evidente ca motivatia este biologica.
Probabil ca nu e cazul, dar chiar daca ar fi, care e drama?!
Arata-i ca-l accepti in totalitate, asa cum e el...pt. ca e real.
Eu nu am un sfat dar cred ca ar trebui sa-i faci cadouri care sa-l bucure si sa-i cimenteze increderea in sine si in alegerile lui.

nume

Mergi la inceput