cum sa avem mai multa rabdare cu copiii nostri?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

quote:
Initial creeata de mir3lly

Salut! Sunt mamica unei fetite de 4ani si jumatate si tare mi-as dori sa nu mai fiu atat de nervoasa la micile ei prostioare. De cele mai multe ori, cand vin de la seviciu si gasesc peste tot jucarii si hartiute taiate marunt incep sa tip la ea si sa o cert. Tare mi-as dori sa o strang in brate si pur si simplu sa nu vad ce e in jurul meu. Dar imi dau seama de asta doar dupa ce o cert si incepe sa planga. Nu mai am rabdare si sunt din ce in ce mai nervoasa si de cele mai multe ori plang odata cu ea Ce sa fac?



Si eu am fost o perioada nervoasa si stiam ca toate figurile copiilor mei sint din cauza mea .Ca ma supar repede ,ca tip prea mult.
Am luat niste vitamine si mi-am propus sa fiu intelegatoare si calma.A fost greu la inceput dar incetul cu incetul stresul s-a dus ,iar copii sint mai ascultatori.Acum chiar daca imi intorc casa cu fundul in sus atunci cind lipsesc putin, nu mai urlu.Ii pun la strins si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mir3lly spune:

Multumesc mult pentru mesaje si incurajari. Am inceput deja sa ma calmez singura si sa fiu mai indiferenta la dezordine. Aveti dreptate, ce daca sunt jucarii peste tot.?!Important este sa avem copiii sanatosi si sa ne bucuram in fiecare clipa de minunea din ei. Voi lua si MagneB6, am auzit ca este destul de bun. Multumesc si va iubesc mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu am procedat oarecum altfel...
Nu are voie sa iasa din camera lui cu jucarii sau alte alea decat cu conditia de a le duce inapoi. Vrea cereale in castron, ii dau unul de plastic. Avem si pahare de plastic. Asa ca nu-i nici un bai ca se mai enerveaza si arunca cu paharul.
Dupa 4 ani am inceput sa impun si reguli de ordine. Adica "ai timp o ora" si ii aratam pe ceas pana cand, "sa-ti strangi lucrurile"... nu o faci le arunc. Nu conta ca de fapt le arunca in cele doua compartimente special amenajate din dulap. Jucariile mai scumpe nu le are la indemana.
L-am antrenat mereu in curatenie... adica decat sa ma enervez si sa tip ca a varsat ceva sau a intins plastelina pe covor ii dadeam o carpa si il puneam sa stearga... Bineinteles ca dupa aceea stergeam si eu, dar cat isi face el de lucru cu stersul mie imi trec nervii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by magnolia

.La noi a functionat si jocul-concurs:cine isi face mai repede curat in camera , castiga premiul cel mare:dreptul de a da cu aspiratorul!!!De obicei , castiga copilul.Iar eu pierd cu demnitate , si ma odihnesc cat da el cu aspiratorulSa vedem acum daca o sa tina figura si cu cel mic...



super concurs. I-a sa-l aplic si eu.

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"


www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu incerc sa respir adanc si sa numar pana la 10 sa nu zbier, desi Doamne ce as mai urla si mai urlu cateodata . Si ma gandesc ca de fapt prostioarele mici sunt nimicuri pe langa adevaratele probleme.
Drept urmare, casa arata ca dupa razboi, dar mandra e sanatoasa si vesela. Avem un colt liber unde punem cupilu` sa mediteze cand chiar sare calu` (ultima data le-a facut control pestilor din acvariu, care nu era tragedie, dar s-a spalat pe obraji si cred ca a baut din apa, imi era teama sa nu pateasca ceva, nu radeti) si a stat la colt sa mediteze si meditam si eu la cum imi pulsau nervile in cap, ca deh, frecam covoru` si nu vazusem ce face, deci pe undeva tot vina mea a fost ca a baut din apa pestilor.
Inca nu a desenat peretii si suntem multumiti, in rest a cam facut de toate. Si cum am scris, casa e tot timpul in asediu


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabella spune:

Eu cred ca o sa dau o fuga pana la farmacie sa-mi iau un Magne B6 daca ziceti ca face minuni.
Dar am observat ca cele mai multa prostii le face atunci cand sunt si eu stresata sau grabita sa termin ceva sau cand am multa treaba si nu-i acord suficienta atentie. Asa ca acuma incerc sa alternez munca cu joaca sau sa-i dau si lui ceva sa ma ajute.
Si mi-o amintesc pe mama mea vesnic nervoasa si nemultumita si atunci imi mai trec nervii.

gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Oare ati uitat cum a fost cand erati copii ? Erati usi de biserici? Cuminti si ordonati ? Ei,da ...Si reactiile parintilor vostri ? Eu zic sa fiti ingaduitoare.Copiii simt nevoie de afectiune si de respect.Vreti sa-i invatati cu ordinea ? OK. Exista si reguli."Dupa ce te joci pui jucariile in cos sau ladita si apoi vii sa ne jucam un pic noi doi" Si inca ceva...Copiii mostenesc obiceiuri.Daca va vad dezordonati vor fi dezordonati.Daca va vad furiosi vor deveni furiosi.Creati-le o stare de bine si veti avea copii iubitori si respectuosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am observat ca furia mea e ca un bumerang. Face copilul si mai indaratnic si transforma un simplu incident intr-o problema de proportii.
Concret. Vad copilul cum ia mopul nestors din galeata si incepe sa faca "dungi ude" prin camera de zi. Daca dau frau liber primului impuls, acela de a tipa, a-i lua mopul din mana si a-l blagoslovi cu variate dojeni materne, copilul tinde sa-mi intoarca furios atitudinea si devine sfidator, incapatanat, dornic sa ma sicaneze in continuare si o tinem tot intr-o confruntare (pe diverse teme) toata seara.

Daca respir adanc, imi innec furia si, cu o voce calma dar ferma, spun ceva de genul "te rog, mopul trebuie bine stors iniante de a-l folosi. Daca vrei sa ma ajuti fa-o cum trebuie" vad cum, in ciuda faptului ca nu avea nici o intentie de a ma ajuta initial ideea totusi nu-i displace. Si copilul incepe sa colaboreze.

Este incredibil de simplu sa-ti manipulezi propriul copil. Totul este sa reusesti sa te calmezi pe moment si sa alegi: o lupta consumatoare de timp genul vointa ta contra vointa copilului (si va asigur ca in asemenea confruntari intotdeauna copiii au mai multa energie si in final castiga) sau o colaborare calma. Si varianta aducatoare de liniste e numai la o respiratie distanta de cea care-ti va strica cu siguranta toata seara.

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Dragele mele, Acum cativa ani eram cu nervii la pamant.2 copii si mania curateniei....Hmmm...situatii incompatibile.Si mi-a fost de ajutor conversatia cu o mamica , tot posesoare de 2 copii si maniaca a curateniei, care a ajuns in cele din urma la psiholog....acesta i-a reprosat cu blandete ca i-a certat pe copii pt jucariile imprastiate pe jos, spunandu-i ca le-a rapit cei mai frumosi ani.E atat de scurta perioada cand sunt jucarii peste tot.Ne va fi dor de perioada asta.
Ei bine, asta nu m-a impiedicat sa fiu cam deprimata vinerea trecuta, cand avand o zi libera la dispozitie, am facut curatenie la jucarii. Am golit sertarele patului si le-am curatat cu servetele pt mobila. Jucariile scoase le-am pus in vase spalate in prealabil si anume- albia in care i-am spalat pe bebici si 2 ligheane mari, mai aveam 2 sacose mari , o cutie si nenumarate jocuri si jucarii de plus. Ce ziceti de asta? Avalansa, teroarea jucariilor!
Sambata am spalat jucariile de plus...aveam cel mai vesel balcon din oras! Asta este, tot eu sunt cea care cumpara jucarii, indiferent daca am o ocazie anume sau nu , carti si reviste pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

In ceea ce priveste rabdarea, Ginsavit face minuni.
Cand esti la pamant, epuizata fizic si nervos, Ginsavitul te ridica miraculos(na!, ca fac si rime).Contine extract de ginseng(radacina vietii) , minerale si vitamine.
In alta ordine de idei, am devenit mult mai rabdatoare...Vineri seara Luci,scolarul s-a prezentat cu buzunarul sfasiat la sacoul de scoala ...i-am spus ca-l penalizeaza Mos Nicolae. Croitorul a rezolvat problema.
Iar aseara, el facea dus si s-a auzit un zgomot asurzitor din baie...s-a tinut de chiuveta...aceasta s-a prabusit ....bine ca n-a patit copilul nimic. Paguba nu mai conteaza. Mos Nicolae ne va aduce o chiuveta noua.

Mergi la inceput