Ai nostri, ca brazii! ian-feb2005 (33)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, stiti cum zice Rayan la " plecam"?????? - " cacam".
Nu va zic ce amuzament e pe toti cei care il aud, mai ales ca o spune atat de nostim...

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

crinuta, dc mai esti paici zi-mi si mie pls smantana La Dorna tetra pack rosu tb tinuta intai la rece ca sa se bata bine pt a obtine frisca? tocmai am facut si nu mi s-a intarit si ar fi sg chestie ce o banuiesc... am batut-o de la temp camerei, nu mai zic ca era si cam cald in bucat :( ca arsese cuptorul cu mancare inainte...

si i-am pus si 3 pliculete intaritor... la 800ml si 1 pahar zahar.
mersi

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Erica, mersi mult!! inca nu e tarziu ca n-am apucat sa umplu straturile cu frisca in interior, pt ca nu mi s0a intarit :(( . am pus-o asa moale la frigider poate poate... dc nu, fac alta si gata, bine ca am alte cutii de smantana la dorna (de fapt 2 mici) si una de Hulala medie. aa, oare dc amestec Hulala cu La Dorna se cearta?? :)

si il voi lasa neornat pana maine.
mersi mult

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Crinuta, am murit de ris

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Fetelor, stiti cum zice Rayan la " plecam"?????? - " cacam".
Nu va zic ce amuzament e pe toti cei care il aud, mai ales ca o spune atat de nostim...

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.





Super tare!


Fetelor, pai hai repede la o intalneala, poate ajung si eu de data asta!


Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Shobo, e ciudat ca nu s-a intarit. Eu o tineam putin la rece, si asta daca in acel interval de timp faceam blatul si nu imi trebuia, altfel, as fi folosit-o direct.
Normal, cu cele 3 pliculete ( chiar si 2 erau de ajuns) ar fi trebuit sa se intareasca.
Pune frisca la frigider acum si las-o peste noapte. Sunt sigura ca se va intari.




Tocmai i-am curatat nasul cu pompa minune, si abia am reusit cu ajutorul mamei care il tinea. Nu mai pot singura, orice as face,iar el nici nu ma mai lasa sa ma ating de nasul lui, cu toate ca rani nu mai are ( a avut in Germania o usoara iritatie cam 2 zile).
Nu stiu de ce nu ii mai trec mucii odata. Niciodata nu il tineau mai mult de 3-4 zile.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, ai incercat Sinupret? La noi era eficient.


Faza tare: daca ascultam muzica, sau cere Vlad o melodie, incepe: "Ma incet, tapuuu!"= mai incet, capuuu! si da cu manuta in cap.
Eu ii tot spun daca bocane sau io stiu ce mai face: Mami, mai incet ca ma doare capul! si el, pac, a inregistrat.
Si mai stie si cum il cheama: Penpentzin Jad Onutz - Tepelin Vlad-Ionut, hi, hi. Dar cand se refera la el zice Dutzu, asa stie ca il cheama. Cateodata, daca strig eu la el Vlade! zice si el Vade! cu V.
Recunoate literele:M,B,O,Q,X si U. de cand i-am luat tablita aceea cu litere si cifre de la Barcelona a prins o pasiune pt. litere. sta la masuta si lipeste literele magnetice si ma intreaba fiecare ce litera e si pe astea le-a fotografiat si le-a retinut. Si mi le arata singur: aia X, aia O etc. Pupa=l mama de destept!





Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Sanatate multa tuturor bolnaviorilor!

Liviana si mie mi-ar fi placut sa merg la inaugurarea luminilor..dar suntem singurele acasa si fara sot nu ma duc.

Amaya, am toata stima pt tine...sa stii ca ma aflu cam in aceeasi barca cu tine, privind experientele din copilarie. Dar astazi, mi-am iesit din pepeni. I-am explicat frumos ca nu are voie sa umble la calculator.. lucru facut si in alte zile..si pac mi-l blocheaza..sa-mi vina rau..ca nu stiam ce sa-i fac.. imi aparuse ceva neobisnuit pe ecran.. O cert, ii mai explic..., las pc-ul sa-si faca treaba si dispar( ma invinovatesc pt asta) ..si iar o prind cu mana pe el..si ii trag cate 2 palme pe fiecare manuta si vreo 3 la pampers si o pun in pat..Niciodata nu am plamuit-o atat de tare..inafara de cateva palmute la pampers. Normal ca a inceput sa planga....o las ceva timp..dar parca se inneca ..o spal pe ochii , ii dau sa bea ceai ..si o linistesc.

La fiecare telefon primit, sau dat..ea repeta intr-una "mami bataie,... pat" -adica mami mi-a dat bataie si m-a pus in pat"... Imi vine rau!
Dupa un ceas o scot afara..ii explic ca vom merge sa luam putin aer si vom merge pe jos de manuta ( de vreo 2 luni, 80% din iesiri le vrea in brate) ..e de acord..iesim din bloc incepe sa planga..o distrag eu 50 de m..dupa care incepe iar..si dai si plange si nu am luat-o , se tinea bat de piciorele mele ...sa o i-au in brate.. dai si explicai ca-i fetita mare , are aproape 2 ani..ca nu mai vine mosul cu trenuletul pe care i l-a cumparat..si nimic..Fetelor..am lasat-o sa planga, si a mers aproape fortat..si ne-am intors acasa..si i-am spus ca e pedepsita si nu mai are voie la "dn" desene..decat sta stea in camera ei cu jucariile...iar daca le insira pe toate pe jos ...e posibil sa raman fara ele...

Sunt f suparata pe ea, dar si pe mine..ca i-am dat plamutele. Am ignorat-o vreun ceas..dar ca sa vorbesc cu ea..facea mici prostioare..de genul lua peria din lighean si varsa apa...

Vreau sa fiu un pic mai rea cu ea..si sa devina mai disciplinata..si nu mai stiu cum sa procedez cu pc-ul..probabil nu-l voi mai deschide in rezenta ei.

Si inca ceva,.. nu vreau sa o invat cu tipete..dar numai asa intelege ce vreau sa-i comunic...cand e pe cale sa fac o prostioara... Doamne, grea mai e meseria de mama! Vreau sa va mai zic, ca sotul meu nu prea se "rupe" in educatie... ii accepta cam toate fitele..zice ca nu poate sa o lase sa tipe, si daca i-a cerut el ii da...

Sper ca nu v-am plictisit!

pipici si un week minunat!

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Kris, si Vlad s-a alintat mult de cand a fost bolnavior. La fel vroia numai in brate, se punea in fata mea, ridica manutele si zicea "tze", i-am explicat...degeaba. De o saptamana a invat sa zica "batze". Si eu ii zic ca e baiat mare, ca baieteii merg pe jos. Accepta un timp dupa care tot in brate vrea. De curand am mers in vizita la o prietena pe jos si el zice: Mami, baetzei, jos! eu il laud, bravo, mami! apoi el: " jos...gheu, gheu!" adica e f. greu sa mearga pe jos!


Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Crinuta, super haios Rayan ...

Bubu, chiar ca ai baiat destept foc...

Kris, tare imi doresc in viata asta sa reusesc sa ma educ astfel incat sa fiu ca mama mea, sa ma ajute Dumnezeu.
Acum sa nu iti inchipui ca eu am dat tare in Andrei, nici gand, insa gestul acesta pierdut din control, la nervi, poate deveni obisnuinta si intotdeauna va creste in intensitate pentru a fi corectia din ce in ce mai serioasa. Cred ca e foarte important sa avem noi un mecanism de calmare si sa ne ponderam astfel incat sa nu ajungem in punctul acela in care ne lasa nervii, si sa avem in permanenta in minte faptul ca este doar o etapa normala prin care trec toti copii iar reactiile noastre ii pot marca pe viata si sa faca diferenta in educatia lor viitoare.
In privinta lui tati nu trebuie sa ii lasam sa nu se implice fiindca, pentru copil, e foarte important ca ambii parinti sa fie consecventi si sa reactioneze la fel in situatii similare altfel ei inregistreza diferenta si vor exploata situatia in favoarea lor. Pe tema asta si eu il stresez pe sotul meu astfel incat sa folosim aceleasi metode fiindca el cedeaza mai repede si prefera sa-i faca pe plac decat sa se complice.

Shobo, La multi ani! sa-ti traiasca sotul, sa fie sanatos si viata sa-i daruiasca numai bucurii! (e nascut in aceeasi zi cu mama mea si din cauza asta tot am impresia ca trebuie sa fie un om deosebit )

Aseara a fost prima seara in care baiatul meu a adormit iar singurel (fara nimeni langa el) dupa mult timp. L-am lasat in camera, cu lapticul in mana, si televizorul deschis pe muzica...a plans cam 10 minute dupa ce am iesit din camera, dar era acel plans cu pauze (si fara lacrimi, il vedeam pe webcam), pauze in care astepta reactia noastra, respectiv sa dam buzna in camera, cum era obisnuit. Insa dupa 10 minute s-a linistit si dupa alte 5 dormea deja, cu mult inainte ca TV-ul sa se opreasca (il programasem la 30 min).

Va doresc un week-end minunat tuturor.

Oana 30+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput