*Ghiocei de Martie - Aprilie 2006 * (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxivan spune:

Salutare!

Noi azi am fost in doua reprize afara. Voi cam cate ore stati acum, ca s-a facut frig, afara cu bebeii? In weekend mergem la Galati, la noi si tare mi-e teama de cum o sa se adapteze Darius.

Adar, cam cat laptic ii dai dupa o masa? E bine ca bea ceai, Darius nu vrea sa bea nici ceai, nici apa, numai noaptea si dupa masaj il mai pacalesc cu cate 10-20 ml apa, ceai.

Andreea, la Carrefour-Feeria nu am gasit si mereu merg la raionul pentru copii. O sa mergem la Orhideea ca tot ni se termina biscuitii Paltinis.

Stefanna, sa va traiasca fetita, sa fie sanatoasa! Bine ati venit la ghiocei!




Roxi si Darius-Mihai (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

adar mersi , ma apuc chiar in seara asta de ea.Acum am facut ciocolata de casa. roxi Seby nu a fost prea incantat de iaurtul simplu, azi incerc combinat cu banana.Eu de Seby (27 aprilie 2006) Poze mami, tati si Seby Erik Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Alina...ziceai ceva de faptul ca nu curge laptele praf....vezi ca Milumil 3 contine si cereale, deci e mult mai gros decat celelalte Milumile...si scrie si pe cutie sa se foloseasca o tetina cu gauroi...asa ca noi de asta folosim...pana acum nu mi s-a intamplat sa se "cocoloseasca" si sper ca nici de acum incolo...


------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Adar, da-mi si mie tratamentul de fund rosu. Ca Eva e asa de o saptamana.
NU pot sta.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

quote:
Originally posted by Stefanna




Uelcam in clubul nostru....

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alorea16 spune:

Buna seara fetelor ! Multumim mult pentru urarile de 7 luni si ca nu ne-ati uitat . Cu toate ca scriem mai rar nici noi nu v-am uitat. Dar problemele nu-mi mai dau pace. Vineri dimineata am vazut ca i-a curs lu bebe o picatura de sange de la putica .Repede cu el la Grigore Alexandrescu unde mi-au zis ca are un inceput de fimoza . Tote bune si frumoase. Ne ducem la chirurgie se uita i-o desface cu pensa si ne zice sa venim la control luni . Sambata si duminica de cosmar plansete si urlete . Luni se parea ca este mai bine. Ajungem se uita si ce credeti ... s-a strans la loc . Ne zice sa venim miercuri adica azi sa-i faca o incizie mica sa se decaloteze mai usor ca alfel la fiecare decalotare se va rupea cate un pic . Ce credeti fetelor ma duc cu bebe si ea i-a facut o operatie in buna regula de la anestezia aceea cum zicea ea ca-i da un "puf" i-a facut in putica o injectie cu xilina si nu nimai ca i-a taiat-o dar i-a si cusut-o cu vre-o 4 fire. Sunt disperata acum bebe doarme dar am inteles ca este linistit din cauza anesteziei CE MA FAC DUPA ACEEA ?????
Sunt foarte trista si suparata de nu stiu ce sa mai fac? Un calmant va rog ? A mai patit cineva asa ceva?
Va pup



ANA si CRISTIAN
UITE CUM CRESC
GALUSCA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Catrinelule iti multumim pentru noul capitol deschis.
Hai nu te mai ingrijora de greutatea Oanei.Eu mereu citesc aici articole din care rezulta ca in Suedia si celelte tari vestice problema ar fi copii supraponderali care sunt din ce in ce mai multi.
Markus are putin peste 9kg dar este SUB graficul lor pentru ca tot creste in lungime in acelasi ritm dar nu si in greutate.

Stefanna bine ai sosit la noi impreuna cu fetita! Daca doresti, te putem trece pe listuta cu datele pe care le vezi ca le-am pus si la celelalte mamici si copilasi.
De cit timp locuiti in Canada? La inceput cred ca emigrarea nu e usoara nimanui.Eu in 10 ani am intilnit doar vreo citiva romani aici in Suedia dar mi-am facut prietene suedeze si din alte tari atit la cursurile unde am fost iar mai tirziu la serviciu si printre vecine sau mamele de la cercurile de parinti si copii pe care le-am frecventat in perioada concediului de crestere a celor mici.

Andreea-Georgiana si pe mine m-a apucat nostalgia si am mai citit pe ici pe colo niste pagini de la Odiseea noastra.Nu stiu de ce nu ai mai gasit postarile.Fetita mea a avut putin sub 8kg la 12 luni si nici eu nu am fost mai breaza la virsta aia asa ca...ma consolez ca baieteii au fost mai maricei desi si ei tot sub graficele astora s-au situat.
Ca sa te conving, iti marturisesc ca nici markus nu mai bea mai mult de 500 ml in 24 de ore.Poate mai bine ca se dezobisnuieste singur de biberon...

Adar e mai bine ca Maia are dintisorii un pic mai tirziu.Asa au fost primii 2 copii ai mei si am avut mult mai putine probleme cu ei noaptea si ziua la ros ca erau deja mai maricei.Te felicitez pentru kg minus!Daca sar de 5 kg+ dupa sarcina incerc si eu dieta ta de 3.

Roxivan pe Markus il tinem sa doarma in carut afara 2-3 ore de 2 ori pe zi desi e mult mai frig ca la voi presupun.Suedezii ii lasa sa faca nani in landou pe orice vreme dar avem aparatoare speciale de vint, ploaie, zapada si aia mici stau in saci de dormit bine izolati/captusiti.

Alinalex si mie doctorita mi-a recomandat sa ii las pe copii de-a busilea nu in premergator.As fi cumparat dar si sotul imi sta impotriva si Markus e liber de-a busilea prin casa dupa noi.
Trebuie supravegheat in permanenta si cu premergatorul ar fi mai usor cred?

Cameliada bravo pentru kilogramele pierdute! (daŽeu nu sint sigura ca ar fi trebuit sa le dai jos ca tu in pozici arati mereu subtirica!) Vad ca Tudor Bogdan l-a intrecut pe Markus la kg desi sunt nascuti in aceeasi zi.Nici nu-mi vine sa cred ca peste putin timp vor merge si vor implini 1 an! Cred ca e mai agitat noaptea ca se misca mai mult, e in epoca descoperirilor si a avintului...

Mariana 26+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Draga Mariana
mersi de incurajari.Sint aici de 2 ani si un pic. La mine e mai lunga povestea, am ajuns aici ca m-am indragostit de sotul meu( care este roman,slava Domnului), si am ajuns in lumea larga.A emigra oriunde in lumea asta nu a fost parte din visurile mele. Familia care o am si o iubesc ma face sa traiesc aici, altfel nici nu m-as uita si as veni acasa.
Prieteni mi-am facut in Niagara unde am locuit initial( am descoperit chiar niste fam de romani, cam de varsta noastra) dar apoi ne-am mutat imediat ce am nascut eu fetita, si nu am mai avut timp de nimic. Stiu ca toate se rezolva cu rabdare, insa ai nevoie de oameni uneori langa tine... asa v-am descoperit pe voi.
De vreau sa o "listati" si pe gaza mea cea scumpa, Printisoara cum o alintam noi.
fetita mea s-a nascut in Niagara Falls, 22 martie, DNP 22 martie
ora 4:30 pm ora Canadei si o cheama Bianca-Nicola
Cam atat, ma duc ca sintem plangarici ca nasucu asta infundat nu ne lasa sa respiram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Adar, gata, am gasit PM care mi-l trimisesei tu cu ceva timp in urma, iar eu crezusem ca l-am sters din gresala.
Fetele, sper sa am maine mai mult timp sa va scriu la fiecare.
Ma simt tare obosita, Eva se tot foieste noaptea si dau pe seama funduletului rosu. Nu stiu de ce cred ca micuta are o ciuperca.
Maine e zi libera, dar vineri voi suna la pediatra sa o intreb. Puse cap la cap, micuta e rosie la partea dorsala cam de doua saptamani. De azi incepui tratamentul cu bicarbonat de sodiu. Sa vad ce scofala face si asta.
De ieri m-am apucat sa ii fac camera lui Eva. Mi-a luat trei ore sa pictez iarba si doua ciupercute. O sa-mi scriu pe hartie proiectul asta de cate ore va fi.
Eu va pup si va multumesc inca o data pentru urarile de ziulica lui Eva. Mai adaugaram o luna la sirul vietii. Sa fim sanatosi cu totii si fericiti!
Stefanna, ia vino la povesti ca am urechi sa te ascult. Si eu tot "singura" prin lume sunt.
Numai bine!


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alorea16 spune:

Se facu dimineata si am trecut cu bine de aceasta noapte. Bebe a dormit bine cred ca si din cauza medicamentelor care ii dau o stare de somnolenta. Sper sa fie bine . Eu una nu am dormit ca am stat sa-l pazesc pe el .


ANA si CRISTIAN
UITE CUM CRESC
GALUSCA MEA

Mergi la inceput