Alimentare fortata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

baiatul meu s a nascut cu 4650kg si la 1 an si 10 luni cantareste 10 kg,fiind perfect sanatos.cand ma gandesc ce m am mai stresat cu mancatul,n a vrut san de la inceput,iar lapte la biberon n a baut decat in somn,mama,ce m am mai chinuit!il plimbam cu masina din 4 in 4 ore sa adoarma ca sa bea lapte.....cand am inceput diversificarea,la 4 luni,s au mai simplificat lucrurile,desi n a fost niciodata un mancacios.a avut si el perioade cand refuza cu inversunare sa manance si simteam ca innebunesc,pt ca era slab si fiecare gram conta pt mine.acum mananca bine si parca de cand nu l am mai stresat n a mai refuzat mancarea,poate doar sa nu i placa ceva....ce sa ti zic,stiu ca e greu,dar n o mai forta...,mai ales ca a luat destul in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Fetita mea s-a nascut cu 2,685kg. La 12 luni avea 10kg. Am alaptat-o pana la 13 luni cand s-a intarcat singura. Diversificarea am inceput-o fff lent pe la 4 luni (diversificare serioasa "ca la carte" pot sa spun ca am inceput doar dupa 5 luni). NU am fortat-o niciodata sa manance. Pana pe la 4 luni adormea la san (sugea atat slab si de ineficient!) si folosea tzitzi drept suzeta. Ca s-o indemn sa papape o gadilam usure dupa ureche si asta o stimula sa traga. Intre timp imi "mulgeam" manual sanul care se afla in gurita ei si astfel laptele curgea mai mult singur "para malaiatza in gura lui natafleatza". Am avut o perioada (in primele 2 luni) in care ma dureau CUMPLIT incheieturile de la ambele maini de atata muls manual in timpul suptului (de multe ori de durere imi era si teama sa nu scap prunca pe jos cand o luam din pat). Cand a crescut (cam dupa 6 luni), eu, pe langa faptul ca-i dadeam si ii dau in continuare mancrea cu lingurita (acum si cu furculitza), am devenit "mama canta rade si danseaza" - "show mum". Masa a devenit un spectacol placut. Puneam muzica, cantam, tzopaiam, ii aduceam jucarii si faceam spectacol.
Pe cand prunca avea aprox 1 an mama mea m-a presat (la telefon) ENORM cu subiectul "cum trebuie sa manance" copilul la 1 an (adica singurica si bucati taiate nu trecute prin mixer, etc) si chiar ajunsesem sa fiu eu furioasa cand trebuia sa hranesc bb. Micutza simtea si era si ea tensionata, maraita si refuza mancarea - si uite asa am avut amandoua (eu si bb) niste momente mai tensionate si dificile cu mancatul. Noroc ca am un sot MINUNAT care m-a sprijint intotdeauna si pana la urma am reusit sa elimin presiunile mamei. Si acum prunca mananca tot cu SHOW ("citeste" sau se uita la TV) dar masa este perceputa ca un eveniment PLACUT! Cred ca asta trebuie sa fie esential.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi nu a luat niciodata in greutate cum scrie in carti, asa ca stai linistita, ca a ajuns la 6 ani aproape bine mersi...
Pe la trei luni jumatate nu a mai luat deloc in greutate o luna. Atunci medicul mi-a spus sa-i bag lapte praf, caci in rest era sanatos. Am incercat, dar nu am avut rezultatele scontate, asa ca am ramas tot la san. L-am alaptat pana la un an. La o greutatae de 3600 la nastere, la un an avea aproape 9 kg. Cum toti spuneau ca este prea putin, i-am facut analize, ce au iesit super. Atunci m-am relaxat cu adevarat, am inteles ca asta este si nu am ce-i face.
Rabdare si sanatate multa.
520g intr-o luna este super bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


dar am avut 20, noaptea doar mai scadea la 19!
quote:



Vezi ca nici tu n-ai avut curaj sa aplici teoria ?

Acum serios vorbind, cred ca se poate trai la 17 grade celsius bine merci daca esti obisnuit. In vechile castele cam acesta era temperatura ideala pe timp de iarna. Dar nu cred totusi ca se statea in tricou. Iar vremurile s-au schimbat. Pana la urma temperatura ideala este aia care-ti face tie, parinte, bine la nervi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Chiar si asa a fost pentru mine o schimbare destul de mare de temperatura - eram invatata sa am 24 de grade in casa pe timp de iarna si la 19-20 imi era frig si trebuia sa ma imbrac gros. Incet-incet m-am obisnuit. BB n-avea nici o problema doar in body, pijama si sac de dormit.
Adevarul e ca se doarme foarte bine intr-o camera racoroasa.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Si eu zic ca este periculos sa fortezi copilul. Sa nu te trezesti cu vreo gastrita sau spasm piloric sau aversiune fata de mincare. Cred ca e mai bine sa ai un copil slab dar sanatos.

Eu am fost de mic copil o slabanoaga de imi numarai coastele, acum nu mai sint slaba ci doar svelta si invidiata de toate femeile care se chinuie sa slabeasca.

Cit priveste temperatura in casa, noi avem 17-18 pe timp de iarna, asta pentru ca daca nu deschid incalzirea as avea vreo 15 si ca sa incalzesc doua grade in plus iarna ma costa o avere (aici nu e incalzire centrala, ci fiecare isi pune proprie, daca isi permite). Nici copilul si nici noi nu avem nimic, e chestie de obisnuinta.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Mama, cat m-a mai stresat si pe mine cresterea lunara in greutate. Stiu ca in primele trei luni trebuie sa ia 500 grame pe luna, dar daca nu ia, stai linistita! E mult mai important sa fie sanatoasa. Si daca mananca 80 ml, inseamna ca asta e portia ei.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Nu-ti face griji de cresterea ei in greutate. CE nu ia acum, o sa ia luna urmatoare, sau peste doua luni. Am patit aceeasi problema cu fata mea. De supt nu sugea cum trebuie la san, eu ii dadeam si completare, de pe la 2 luni, iar pe la 4 nu mai voia nici sanul nici biberonul. Solutia? Rabdare si iar rabdare. Nu o forta sub nici o forma, fiindca e periculos si iti va refuza laptele. Ce am mai facut eu? Si ce-ti spun acum e o arma cu 2 taisuri, asa ca ia-o cum vrei. Fata mea la 3-4 luni nu prea sugea noaptea. Eee, o trezeam si-i dadeam 2 mese noaptea. Nu pot sa-ti spun cu ce placere mananca si acum la aproape un an, cele 2 mese de noapte (spre disperarea mea, care nu mai vreau sa ma trezesc). Si contrar a ceea ce spun statisticile, cum ca in primele 3 luni ar trebui sa ia copilul in medie 750 g, a mea a luat mai putin, abia pe la 7 luni a luat peste medie. Si-ti mai e ceva: nu toti copiii sunt la fel de mancaciosi si daca e sa te iei dupa ce auzi la altii, te nevrozezi si mai rau (vorbeste experienta din mine, desi nici acum nu-s tocmai relaxata). Sunt copii si copii, iar unii sunt pur si simplu mai mofturosi, indiferent ce le facem noi.
Sanatate!

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput