Alimentare fortata

Alimentare fortata | Autor: ccc77

Link direct la acest mesaj

Buna, am si eu o intrebare:fetita mea de 3 luni mananca o cantitate insuficienta de lapte(70-80ml la o masa) dupa care refuza sanul sau orice completare de lapte praf. Reusesc sa o fac sa manance din biberon doar fortata cu proteste mari la inceput, dupa care neavand incotro mananca completarea pana la 100-110ml.Credeti ca gresesc daca o oblig sa manance?Am citit ca este o mare greseala sa obligi copilul sa manace fortat fara voia lui.Tin sa precizez ca nu a luat suficient in greutate si incerc sa fac in asa fel incat sa reusesc sa ii dau cantitatea necesara de lapte. Va multumesc Andra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Da, eu cred ca este o mare greseala sa fortezi copilul sa manance! Mai toti copii trec la varsta fetitei tale prin aceasta "greva" la fel si a mea, manca 50-60ml la o masa asa ca ii dadeam sa mamance in semi-somn (o pandeam cand dadea semne ca se trezeste si ii bagam bibe sau san) asa manca mai mult!
In plus, ce inseamna ca nu a luat ok in greutate? Pentru ca nu toti copii cresc cum spun cartile, fiecare are ritmul lui, la fel mamanca in ritmul lui! Ai fost cu ea la medic sa elimini posibilele cauze pentru care nu mamanca?
Eu una zic sa nu mai faci asa ceva, pe cat o sa o fortezi, pe atat mai mare o sa fie aversiunea ei fata de mancare!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

A luat in greutate 520g in ultima luna si asta cu greutate si proteste din partea ei la fiecare masa.Mi-e frica ca daca nu insist nu va creste nici macar atat. Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

520, pai e perfect, mult as putea spune, Bia nu a luat niciodata asa, si nici in carte nu scrie ca ar trebui sa ia kiar atat.
intr-o luna???
pai fi-mea.... acu are 20 de luni, si la 2-3 luni s-a cam lasat de mancat, ma rog faceam si io dupa capu meu si-o indopam ca pe curcan, am ajuns si la efect, nu mai vroia nimic, da nimic, cand vedea mancare plangea, o speriasem, si apoi impreuna cu dr si cu nervi de otel am inceput sa o convingem sa manace, adica sa nu o fortez de loc, sa priceapa ca nu imi face mie un hatar daca mananca, sa fie in acord cu nevoile ei, nici acum nu mananca prea mult dar e ok

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Din cate am citit eu in carti scria ca este necesara o crestere de 750-1000g intr-o luna, de asta consider ca mananca insuficient si nu creste.Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Din cate am citit eu in carti scria ca este necesara o crestere de 750-1000g intr-o luna
quote:



Ceea ce inseamna ca un copil nascut cu 4 kilograme ar trebui sa cantareasca 16 kg dupa primul an de viata si 28 dupa cel de-al doilea...


Imi aduc aminte ca in primul an de viata al copilului meu si eu citisem ca temperatura ideala la care trebuie tinut BB pe timp de iarna este de 17 grade!!! Cred ca astia care scriu cartile au o problema cu cifrele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

A, si un sfat de la o "veterana": "RELAX !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

750-1000g in primele 4 luni, apoi in urmatoarele 4 luni si apoi 250g in restul de 4 luni. Un copil trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere la 5 luni si sa o tripleze la 1an. Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by simali
Imi aduc aminte ca in primul an de viata al copilului meu si eu citisem ca temperatura ideala la care trebuie tinut BB pe timp de iarna este de 17 grade!!! Cred ca astia care scriu cartile au o problema cu cifrele...



Asta s-ar putea sa fi fost "pe bune", pediatrul la iesirea din maternitate mi-a zis sa am 16-19 grade in camera copilului - si era tot iarna- dar am avut 20, noaptea doar mai scadea la 19!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cred ca, atunci cand se vorbeste de greutatea de la nastere (ca trbuie sa se dubleze, sa se tripleze, etc), se considera de fapt greutatea medie de la nastere care este 3,400 g. Copilul meu, care s-a nascut cu 4,400, avea la 1 an 10,400 si se incadra f. bine in graficul de crestere.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

ccc77, greutatea pe care trebuie sa o ia un copil este intre 500 si 100g intr-o luna, in general ei iau 700 -750, asta in primele 3 luni. Dar repet, este o STATISTICA, in realitate lucrurile au variatii, fiecare copil ia in ritmul sau!
Eu nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi avand in vedere cat a luat fiica ta. Si te rog nu o mai forta sa manance pentru ca risti foarte mult sa faca aversiune fata de mancat si sa nu mai vrea deloc! Eu am patit-o deja cu lingurita si crede-ma ca nu am insistat pana la proteste, plansete, dar tot am avut o perioada in care trebuia sa-i dau totul bucatele ca strangea din gurita numai cand vedea lingurita.
Mai mult: cand am fost copil eu nu am mancat cat trebuia, am fost mereu extrem de slaba (cand au vrut sa ma inscrie in clasa I am fost refuzata) iar maica-mea a insistat mereu si uneori am manact si bataie pentru ca nu mancam (nu e cazul tau, stiu) si drept urmare azi am o forma usoara (controlata in majoritatea timpului) de afectiune alimentara. Si cand sunt f nervoasa nu pot sa o controlez. Nu e nevoie sa-ti spun ca totusi acum am o greutate normala, sunt sanatoasa, indiferent ca nu am mancat cand eram mica.
Nu vreau sa te superi pe mine, de obicei nu sunt atat de inversunata cand scriu pe DC dar cred ca este o greseala sa fortezi copilul.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput