Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Anca , vreau sa iti spun ca am apreciat puterea de a-ti cere scuze pentru mesajele in care e posibil sa fi suparat unele persoane de aici , si asta demonstreaza ca esti un om cu un caracter ireprosabil . Dupa cum ai constatat , ca sa folosim un cliseu deja , "viata bate filmul", asa ca povestile pe care le mai citim pe aici , nu sunt defel fictiune. Iti multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

De aproape o saptamana tot revin la subiectul asta..il citesc in pauza, la servici, noaptea tarziu cand nu pot dormi, chiar si pe mama am adus-o la calculator, sa citeasca si ea cu mine...sa nu bat campii singura. Am facut greseala sa "comentez" acum cateva zile, si a sarit lumea pe mine ca-mi doresc soacra moarta. Eu nicidecum nu spusesem asta. Dar deh..una e ce scrii, alta e ce se intelege.
Asta seara ne-a vizitat soacra. Pe sotz l-a sunat- pe mobil( numarul de fix il foloseste numai la zile mari) sa-i spuna ca vine pe aici sa "o vada pe aia mica". Noi sintem de umplutura. A stat 2 ore. A refuzat orice- mancare, bautura(bataie nu i-am oferit, dar n-au intrat zilele in sac). A intrat in casa, a luat seama la tot si toate- sa vada daca e aspirat(noroc cu sotul care azi a facut munca voluntara), daca e sters praful( la capitolul asta eu am facut fatza), daca sint toate vasele spalate. CTC-ul in actiune, deh. Cand o vad, am impresia ca sint un gandac intr-un laborator, sub microscop. Ia seama la cum sint imbracata(pantalonii sint interzisi in "religia" ei, si rusine sa-mi fie ca-l supar pe Dumnezeu ca-i port, insa ea ii poarta 24 din 24), mi-a atras atentia ca am unghiile cam lungi(ii e teama oare ca as ataca-o?), ca parul e prea lung( cu toate ca fiica ei ma copiaza si la asta),ca TOT n-am slabit cat ar fi trebuit sa slabesc pina acum ( cu toate ca de 9 ani de cand o cunosc, si ea si fiica ei sint intr-o dieta continua, si tot fara rezultate), si multe altele. Dupa ce a plecat, mama ne-a atentionat ca si eu si sotul disparem ca "potarnichiile" cand vine la noi, si femeia se simte prost. Aici am vrut sa-i aduc aminte de ce spunea bunica: "te simti asa cum esti". IN SFARSHIT l-am auzit si eu pe sotul meu sa raspunda:"mom..nu pt noi vine aici. Sa o viziteze pe nepoata-sa, si pe noi sa ne lase." SHOC DE SHOC.
De cateva zile imi tot storc creierii. Oare am gresit cumva fatza de ea, vreodata? Oare i-am vorbit urit? Oare m-am purtat urit? Exista oare vreun motiv BINE intemeiat de omul asta nu ma accepta ca parte din viata copilului ei? Si am ajuns la acelasi raspuns: NU.
Tin minte o discutie de acum 2-3 ani, pe care am avut-o cu cumnata mea( alta podoaba). A venit la noi cu o falca-n cer si una-n pamant sa-mi spuna ca mama ei e tare suparata pe mine, ca i-am vorbit urit, si ca am jignit-o. Care era problema? Folosisem cuvantul DINSA cand vorbeam cu sotul meu. De ex..cand s-a rastit la mama lui i-am spus" de ce vorbesti cu dinsa asa?" Si nu intelegea de ce i-am vorbit atit de urit.. Am incercat- in zadar- sa-i explic ca acest cuvant nu avea NIMIC de-a face cu cuvantul DENSE din engleza care inseamna incuiat la minte sau chiar tembel. Dar m-am luptat singura cu morile de vint. Pina in ziua de azi tot cu "tu" ii vorbesc, ca sa nu o jignesc.
Eh, concluzia la care am ajuns e CA....nu cu ea m-am casatorit. Eu imi impart viata cu sotul si copilul meu. Avea Bob Marley un cantec in care spunea "you can please some people sometime, but you can't please all of the people all of the time". Poti sa ii multumesti pe unii oameni cateodata, dar nu poti multumi pe toata lumea tot timpul. Asa si cu socrela. Daca EA vrea sa-si petreaca viata purtand "ranchiun" unui om care nu vrea decat sa fie fericit alaturi de propriul ei copil, atunci...bafta! N-am sa mai irosesc o secunda din viata mea incercand sa ii fac pe plac, sau sa ii intru in voie. Life's too damn short!!!!!!!!
Aseara am primit un email de la o doamna din Romania, in care ma anuntza ca mama tatalui meu s-a prapadit. Acelasi om care m-a blestemat cand m-am nascut, acelasi om care a incercat sa scape de tatal meu cand era doar un pui de om, acelasi om care a adus tirfe peste parintii mei in casa cand mama era insarcinata. ACELASI OM care atunci cand m-am nascut , i-a spus tatalui meu - de fatza cu un salon de spital plin de oameni-"nu vezi dobitocule ca nu e a ta, ca nenorocita a facut-o cu altu'?"( cu toate ca si acum, la aproape 40 de ani sint "bucatica" rupta din tata, si la propriu si la figurat). Acelasi om care dupa 37 de ani, m-a cautat sa-mi ceara prietenia si ajutorul. Din pacate pt ea, a fost prea putin, prea tarziu. Si pina in ultima ei clipa pe pamantul asta, tot plina de venin a fost. Acum o saptamana am primit o scrisoare de la ea, plina de reproshuri si rautati gratuite. "Tac'tu de ce nu ma suna? N-are bani pt maica-sa? Sora-ta Marina de ce nu imi scrie,, si-a rupt degetele?" CUM puteam sa-i spun ca i-a ranit prea mult, prea des, si cu prea multa satisfactie, ca sa o mai poata ierta? Cu toate ca n-ar fi trebuit, am plans toata noaptea. Am citit emailul ala nenorocit de cel putin 30 de ori. Nu stiu daca am plans pt ea, si pt faptul ca a murit singura, ca un caine. Cred ca am plans pt tatal meu, pt cat de chinuit a fost, pt faptul ca nu a avut o mama asa cum am avut eu decat la 25 de ani, cand si-a cunoscut soacra. Am plans pt sora mea, care si acum face tensiune cand vorbeste despre ea( Si care cu toate astea, azi imi spunea ca trebuie sa-i facem parastas). Am plans pt mama, care timp de 6 ani a suferit enorm, chinuita de un om care nici sa-i treaca prin fatza nu avea voie.(Si TOTUSI...reactia mamei la stirile astea a fost " Dumnezeu sa o odihneasca si sa o ierte"...da, stiu... are de munca bunul Dumnezeu, ca si-a facut destule pacate in 84 de ani de viata).Dar mai mult decat orice, am plans pt viata irosita si sansele spulberate. Nu si-a cunoscut niciodata nepoatele cu adevarat. Fiul si l-a pierdut de mult. N-a avut - in ultimii ei ani de viata- o familie. A trait ca un caine abandonat. Dar s-a abandonat SINGURA, prin comportamentul ei. Nu imi doresc aceeasi soarta pt soacra mea. Ce-i drept, mai are 2 copii- amandoi o folosesc pt bani- copii care o vor da uitarii atunci cand nu va mai avea bani in banca, insa stiu ca si eu si sotul meu o sa fim "acolo" pt ea. Imi doresc sa isi cunoasca nepoata, sa faca parte din viata ei. Imi doresc sa faca parte din viatza fiului ei- pe care din pacate nu-l apreciaza si il judeca extrem de aspru, fara nici un motiv, si pe care continua sa il trateze ca pe un mecanic de bloc, deoarece il suna numai cand i se strica ceva in casa, sau cand trebuie sa o scoata pe ea sau pe fiica ei dintr-un *ahat. Mai devreme sau mai tarziu, toti ne platim politzele. Dumnezeu nu-i orb. E doar ocupat. Si are grija de noi toti. Dar pina atunci, nu vreau sa trec prin aceeasi experientza ca aseara, in 20-25 de ani. Nu vreau sa regret nimic. In asa o situatie, nimeni nu castiga, toata lumea pierde........

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Olgutza tare frumos scri.
Condoleanzte pt bunica ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Olguta

Condoleante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Toate va plangeti de soacre...pot si eu sa ma plang de socrul meu ?
E genul de om care s-a nascut la tara, a veit la oras dar nu a realizat ca a schimbat mediul si nu s-a desteptat deloc...uneori ma intreb de ce s-o fi maritat soacra-mea ccu el, ca ea e finutza, cu bun simt ( le mai scapa si ea da' rarutz ) .
Prima oara cand m-a vazut socrul meu a avut grija sa ma intrebe daca sunt tiganca, eu avand tenul mai masliniu si numele de familie comun multor familii de rommi, dar noi suntem romani...m-a sitit a naiba .Ai mei fiind despartiti demmult are grija mereu sa se ia de ala sau de altul ca ce rau a ajuns ca e din familie dezorganizata.
Eu la fiecare scapare de asta il ating dar lui i se pare a face niste glume super Acum am nascut al 2lea copil, un baiat, de care e taaare mandru ca are cine-i duce numele mai departe...sa ne ajute nu s-a gandit niciodata cand eram in Ro dar de traditia numelui ii pasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Mey Laurajr pot si io sa povestesc de al meu socru, ca tot deschisesi subiectu ? Prima noastra intalnire, adica ma duse sotzu (pe atunci preten) sa ma vaza domnul tatal sau pe care'l macina curiozitatea cine sunt. Evident ca ma duse la el la munca, pentru ca in casa socrilor mei nu am intrat decat la mult timp dupa ce s-a mutat la mine sotzu ca soacra mea nu a vrut sa ma cunoasca (i-o fi fost femeii frica sa n-o musc ). Si prima lui concluzie: "Mda, esti frumusica da ai sanii cam mari . Si din cate am inteles de la fiu-meu, nici avere n-ai. N-o sa te accepte niciodata ma-sa". Dragutz, nu?
Si asa e, nu m-a acceptat niciodata si sincer vorbind, dupa 13 ani de cand sunt cu fiu-su pot spune ca nu mai pot io de acceptul ei. Si de cate ori misca in front si are ceva de comentat la cum imi cresc copilu, imediat primeste remarca peste ochi. Politicos (de fapt la limita politetii), dar ferm si fara nici cea mai mica urma de compromis.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

ralcat macar omu' te-a avertizat.

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Vorba lui Elle ai stiu de la inceput la ce sa te astepti!!!!!!
Esti o norocasa! Ai fost avertizata macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Ralcat, hai ca e dragut socrul tau!!!

Pai acu se poarta sanii mari. Da asta cu averea, macar ei i-au dat ceva sotului?

Soacra mea subliniaza mereu: "fi-miu e inginer"; culmea e ca el a facut facultatea la seral si eu, tot inginer da la zi!!!

Sa va povestesc un amuzanta: raceste al meu sot in weekend. Si ne suna din 10 in 10 min: sa ia vitamine, ceai, frectie, in final vine cu ideea geniala sa chemam salvarea!!!
Pt o raceala.
A doua zi eram la munte, ii trecuse si raceala si incepe iar sa sune la 10 min cu tot felul de sfaturi si-i spune sotului:
- o sa regreti toata viata ca ai plecat asa bolnav la munte!!!

Acu sunt eu racita, rau, si nici nu pot lua nimic ca am banuiala ca-s insarcinata, si trebuie sa vin si la servici ca e sfarsit de an.
De cate ori m-a sunat?
Da fetelor, ati ghicit din prima, NICIODATA!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Cristiama
sanatate iti doresc!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput