Clipe din trairile sufletelor noastre... (12)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Marce, stii care e problema la subiectul cu liniuta? Ne-am cam spus parerile... insa din pacate unele dintre noi nu prea avem posibilitatea sa hotaram... si asta cam doare:(((((

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Buna fetelor!
Trag chiulul la greu si nu pot recupera discutiile.
Marce, cred ca decat asa tata, mai bine lipsa. Societatea accepta usor un copil cu o liniuta pe certif de nastere, ptr ca e la moda din pacate sa fi copil "din flori". Nu mai e ca pe vremea parintilor sau bunicilor nostri cand erau stigmatizati. Cum spunea cineva, intrebari legate de tata vor fi oricum, ori cu ori fara numele lui. Intrebari ale copilului puse mamei si intrebri ale celorlati puse copilului. Insa viata merge inainte si asa. Tu ai un rol important in a-l indruma in viata si a-i explica.
Poate gresesc sau poate voi veti considera ca gresesc, dar faptul ca a contribuit la crearea copilului nu-l face neaparat tata. Ce putem spune despre donatori atunci. Nu vorbesc moral, si nici legal. Da, e bine ca legea protejeaza asta. Dar e trist, jalnic si chiar dezgustator sa duci o viata lupta, prin tribunale sa dovedesti ca are tata. Pt ce ai avea nevoie de el? Mi se pare o umilire ptr propria persoana. Daca el ar fi de acord, da, dar daca refuza... In cazul in care poate odata ai sa intalnesti un om minunat care sa iubeasca copilul ca si cum ar fi al lui, exista posibilitatea de a-l trece pe numele lui. Nu ai nevoie de aprobarea tatalui, care a renuntat de buna voie la drepturile lui. Sunt si alta avantaje in balanta cu dezavantajele. Un copil incredintat unuia dintre parinti este automat al amandoura legal. Din pacate ptr cei mai multi doar legal, moral mai putin. Sau doar ca pun lunar la posta pensia alimentara. Sa fi tata presupune multe altele. De asemenea iti va fi greu sa iei anumite decizii de una singura, cum ar fi de scosul din tara, facutul pasaportului, ptr toate astea avand nevoie de declaratie legalizata din partea lui. Pana la urma numai bataie de cap. Atata timp cat de implicat refuza clar sa se implice in cresterea si educarea copilului. In concluzie, daca el refuza, tu trebuie sa te gandesti daca ai nevoie de numele lui acolo si de ce?

Brenda, te invit la masa, sau macar la schimb de retete.

La petreceri daca sunt invitat si nu am cu cine merge nu vad care e problema, poate e un avantaj :D

Revin ca incepe week-end-ul si am mai mult timp.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

quote:
Originally posted by R_MARCE

Ril, o sa iei premiu pt "mesaje super telegrafice"




Da mai Marce. Decat sa se plictisesc "colegii" cu texte lungi, mai bine scriu scurt si la obiect.

Zii repede ce premiu se pune la bataie




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

quote:
Originally posted by coltofeanu

Acum tata ma cauta.... dupa 30 de ani ! Ce parere aveti ?



Si eu care fac orice sa-l gasesc, tot dupa 30 de ani si...nimic!

Nu am prea multe resentimente; nu vreau sa stie ca-l caut macar, dar vreau sa-l vad de la cativa metri. Sa trec pe langa el si sa vad daca mai seman cu el ca-n copilarie cand toti ma strigau cu numele lui.

Poate, nu mi s-a ivit aceasta ocazie pana acum, pentru ca Dumnezeu e langa mine si nu ma lasa sa fiu dezamagita inca o data!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Bonsoir!
Am picat si eu de pe la munci,maine lucrez iar,dar voi libera duminica si luni.

Marce,hai mai,nu ne certa,mie cel putin,mi s-a parut ca prea erau unii vehementi si am zis sa nu degenereze discutiunile.dar daca tu inca nu ti-ai expus complet parerea,eu,una,te ascult cu interes.

Ril,eu zic ca nu ai de ce sa devii plictisitor,asa ca baga,nu te lasa,te citim cu interes...

Alex,prefer prima varianta,adica invitatia la masa,ce gatesti? Sa stiu la ce sa ma astept.....mmmmmmm...poftesc de pe acum....la bucate,nu la altceva

Mai,copii,am o dilema mare.Si complicata.
Noi lucram 3 persoane pe tura.O femeie si doi barbati pe fiecare tura.Pe tura mea,unul din colegi este un pic mai.....nush cum sa spun,mai prostutz,mai moale,mai aerian,mai aiurit.De multe ori,cind sint cu el ma mai enervez,dar imi trece.
Bun.Colega de pe cealalta tura,desi nu se intersecteaza cu el deloc,s-a apucat sa-l "toace" pe la seful nostru direct(directorul adjunct),ca e prost,ca nu e vigilent,ca trebuie schimbat,cel putin asta mi-a zis mie,ca e dezastru,bla,bla....Ce i-o fi spus aluia,nush,ca astazi m-a sunat directorul si m-a intrebat cum ma mai descurc cu colegul.
Aici e marea dilema.Eu stiu ca in ce priveste competenta,baiatul e mai slabut,dar nici in ruptul capului nu as vrea sa fiu cea care contribuie la denigrarea lui.Mi-e mila de el,nici nu pot concepe ca as putea sa-i fac rau,nici lui,nici altcuiva.
Pe de alta parte,nu pot nici sa-i spun directorului ca este altfel decit a auzit el,pt.ca nu pot sa-l mint nici pe director.la vreun necaz,pic si eu,ca am pus obrazul pt.el.....

Spuneti-mi,oameni buni,cum pot sa fac sa fie totul bine? Ca nu stiu pe unde sa scot camasa.



P.S.Alma,bine ai venit!


BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Brenda, buna intrebare... nu stiu ce as face in locul tau:((( Situatie delicata, oricum ai de pierdut:((((((((((((

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Daca ambele situatii sunt delicate, atunci ar trebui s-o alegi pe cea care iti pastreaza coloana verticala si care nu iti va clatina tie pozitia acolo.

Tu nu parasti din cum am inteles eu, nu?

Daca nu este bun profesional si a facut greseli pe care tu sa le stii, dar este un coleg bun, confirma incidentele, dar si calitatea.

Oricum, decizia ii va apartine sefului!



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Uuuffffffff........tare grea decizie.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu stiu ce profesie ai, dar daca ponoasele colegului tau se abat si asupra ta, atunci fi corecta in afirmatii pana la capat.
Daca omul este doar nitzel mocofan, dar nu face rau nimanui, atunci merita si gura lui sa manance.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Marce , pentru mine "liniutza" sau numele tatalui inseamna cam acelasi lucru , atata timp cat el a fost absent in viata mea.... Prezenta lui conta mai mult...

Gabi , el a ales o viata fara resposabilitati , incercand sa uite ca are un copil , insa , acum a ramas singur si are nevoie de cineva sa-i fie aproape.... Vrea nepoti , familie , vizite.... dupa ce a trait asa cum a dorit.

Ameera , nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi , fiecare caz este diferit , dar cred ca trebuie sa-i vorbesti fetitei tale frumos despre tatal ei ,iar daca el o si viziteaza ... e bine !Depinde ce fel de persoana este tatal ei !

Cristina , eu nu simt nimic pentru el si nu am incredere in ceea ce imi spune ....Poate cu timpul.... cine stie ???

Ril !!!! Scuze!!!

Dar , sa vorbim si despre lucruri placute ! Ce costume pregatiti copiilor vostri pentru serbarea de Craciun ? Daca doriti sa impartasim idei , sper ca va pot ajuta ! .....Este doar o idee ,putem vorbi orice altceva !

Va pup!

Mergi la inceput