Clipe din trairile sufletelor noastre... (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Brenda, iubita, nu mai scrie de mincaruri k mai sint si gravide pe aici ...hahaha...

Eliza, LA MULTI ANI pt piticul tau! Asa e..acum am observat k e nascut in noiembrie! Uraaaa...traiasca toti Scorpionii! Cred k e belea la casa omului, k temperament! Marcela...stieee!

Cati, mercic de urare. Cit despre proces de paternitate ...cred k stiu de ce esti oarecum impotriva. Probabil pt k pot aprea complicatii dupa ...adik tatal o sa aiba si drepturi nu numai obligatii. Si o sa te lovesti de acordul lui pt orice ...iar dak vrei sa iti refaci viata, pot aparea iarasi alte complicatii...
Acum, cred k in orice, exista si aspecte pozitive si aspecte negative. Pt mine de ex, conteaza sa aiba copilul meu numele tatalui in certificatul de nastere, indiferent de urmari. Iar dak el vrea sa imi faca viata amara, voi stii si eu la momentul respectiv sa i-o fac pe-a lui la fel! Cum am zis... si bune si rele de ambele parti...
Yagmur acum face cum crede. Eu i-am scris ce am aflat de la avocata...k sa ii fie de ajutor in luarea unei decizii. Oricum in judecata il poate da si dupa "x" ani pt asa ceva.

Yagmur, ce pacat k esti asa departe. Mi-ar fi placut sa trec sa te vad si sa il vad si pe bebe dupa ce nasti. Poate totusi o sa ne vedem undeva ...cindva.


puuuup


Marce 26+

[url=http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Merci pentru toate sfaturile primite....
Inca nu stiu ce o sa fac, dar sincer, nu cred ca as incerca sa obtin paternitatea.... poate pentru ca atunci va avea drepturi si depind de el.. pentru orice fel de act...
Cum este un om boem, nu stiu unde dispare intr-o zi si nu mai dau de el... sper ca Luca sa inteleaga alegerea mea cand va creste mare...
El mi-a cerut o saptamana de gandire...
Iar pensie alimentara... eu castig de 5 ori mai mult decat el.. si chiar nu cred ca o sa faca candva bani din muzica folk... din ce castiga acum nu as primi mai mult de 1.000.000...
Deci, Cati, Marce, Eliza, Alma... pupici multi pentru sfaturi si intelegere...
Eu speram ca el sa isi doreasca acest copil.. dar se pare ca cer prea mult.... desi la inceput ce incantat era....
Marce, s-ar putea sa ne vedem.. depinde de Luca... nu uita ca eu de fel sint din Bucuresti si poate vin acasa in primavara...
Doamne, eu tare ma plictisesc acasa.. desi toata dimineatza am stat de vb la telefon cu cei de la job.. si am muncit.. nu-mi place sa stau acasa... desi stiu ca peste o luna nu o sa mai am timp sa ma plictisesc...
Pup toata trupa,


Yagmur 35+ bebe Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabeldimanescu spune:

buna ziua. ma numesc Mihaela, sunt o mamica singura de 4 ani.AM SA VA SPUN POVESTEA MEA:am avut o casnicie fericita, cu atat ma mult cu cat aveam ca model casncia parintilor mei.... intr-o zi din luna lui "martisor "2002 am adus pe lume O MINUNE DE COPIL. era o fetita..numele ei:BIANCA-STEFANIA. totul a fost ok. pana cand pediatra din maternitate ne-a spus ca s-a nascut cu o boala genetica...SD. DAWN.AM CREZUT CA LUMEA SE PRABUSESTE ...SI ASA A FOST. ex-ul a inceput usor usor sa ne indeparteze, nu mai realizam nimic ptr. el, influientele din partea lui se accentuau din ce in ce mai mult. eram doar eu si EA. au inceput scandalurile, jicnirile atat din partea mamei si surorilor (eu sunt sg. la parinti),dar mai ales din partea lui. au fost clipe de cosmar.nu-mi puteam reveni!asta a fost pana intr-o zi de noiembrie(Bia avea doar 8 luni)cand am spus ....GATA!a urmat un divort lung,cu multe sicane(din partea lui evident), dar am sperat si am mers mai departe.acum sunt fericita,linistita si impacata cu mine.am reusit (e drept si cu ajutorul parintilor)sa am o casa a mea, sa-mi cresc copilul in liniste.atunci am realizat si cine imi sunt prietenii si dusmanii. nu regret nimic. se spune ca "puternic e nu cel ce poarta mania , ci cel ce stie sa-si stapaneasca furia".asa am facut eu. am mers mai departe, cu bune si rele,am invatat sa fiu optimista. am trait ca mama clipele in care viata se naste, in fiecare zi vad viata si cum se "stinge"(eu sunt as. medicala in sect. de REANIMARE din SP. DE URG. GALATI), SI AM INVATAT CA AVEM O VIATA SI TREBUIE SA AVEM GRIJA DE EA. par patetica dar sunt clipe pe care le-am trait si le traiesc si acum. fetita mea,BIANCA, are 4 ani si jumatate , merge la gradinita cu copii "normali", vb., danseaza.....E O MINUNE DE COPIL. DESI E "ALTFEL" pentru altii e dulce si foarte iubita. asta ma bucura cel mai mult. sper ca nu v-am plictisit si va rog sa ma primiti si pe mine alaturi de voi. mai vb. Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Mihaela bine ai venit!!! Te asteptam la povesti!
Yagmur, profita de luna asta! Stii ce bine e sa te plictisesti?:) Gandeste-te ca e ultima luna din viata ta cand faci ce vrei si cand vrei! Dupa ce ai nascut, viata iti va fi dirijata mereu


ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Mihaela, bine ai venit printre noi. Esti o femeie puternica. Sa fiti sanatoase si fericite, tu si fetitza ta! Cu siguranta, vrem sa ne mai scrii si sa faci parte din micul nostru grup.

Yagmur, dak lucrurile stau asa cu ex-ul, sint sigura k bebe Luca va intelege cind va fi mai mare. Iar de recunoscut, il poate recunoaste si mai incolo, dak ii vine mintea la cap, si atunci o sa i se schimbe certificatul de nastere. Tu stii mai bine ce vrei si cit de departe vrei sa mergi pt a obtine ceea ce vrei.
Zici k esti din Bucuresti... adik ai tai sint de aici? Iar tu doar lucrezi acolo? Adik sint sanse sa vii sa stai mai mult prin Buc? Nu doar o zi-doua... Sigur mi-ar placea sa ne vedem la primavara sau oricind vii tu...si nu numai mie! Pt k la intilneli mai vin fete de aici. (Marce stieeee! mai ales o persoana care e prima pe lista!)
Ahhhhh...si unde anume in Buc stai?

puuup

Marce 26+

[url=http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Yagmur

Gabi si Brenda, multam fain de primirea facuta
M-am trezit cam intoarsa de dos in dimineata asta. Am vorbit aseara cu tatal copilului si se pare ca nu vrea sa-l recunoasca... eu i-am cerut doar sa nu aiba liniuta copilul la numele tatalui...
Zice ca isi "apara" noua lui relatie. E super egoist.. si nici ea nu este mai breaza daca ii cere asa ceva. Nu intelege ca nasterea unui copil te face TATA, chiar daca il recunosti sau nu... E doar un om egoist... asta este....
M-a parasit pentru altcineva si acum isi "canalizeaza" toate energia spre noua relatie, calcand orice altceva in picioare... Urat caracter!
O sa beau laptic si o sa-mi treaca...
O sa mai intru pe aici.. sa ne cunoastem mai bine..
O duminica cat mai frumoasa.

Yagmur 35+ bebe Luca



In primul rand, poate ma primiti si pe mine aici, mami singura de Andreas si Yasmin.
Mai apoi Yagmur vroiam sa-ti scriu tie, ca eu m-as mai gandi daca sa trec pe cineva la tata, care oricum nu vrea, in primul rand, si mai apoi de la care probabil nu vei avea nici un ajutor.
Problema va fi, daca vreodata o sa-si aduca aminte ca e tata, iti va putea pune multe bete in roate, adica sa nu poti sa decizi tu singura in privinta copilului, ci doar in concordanta cu el.
Poata faptul ca nu scrie nimic la rubrica tata, e mai bine pt. tine ca mamica singura.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Bine ai venit Yasmine!!!!


ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Gabi de citit va citesc de mult, dar nu am apucat sa scriu aici.

Cunosc si eu Oradea, stateam la niste prieteni ai matusii mele in Oradea cind mergeam vara la Felix. Locuiau vis a vis de 1 Mai, parca se numea strandul.

Eu sunt din Lugoj.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Poate in trecut ne-am intersectat de cateva ori:)) In vacante mergeam la rude la Nadrag, aproape de Lugoj:)
1 mai e si statiunea care e aproape de Felix.
Probabil te gandesti la Calea 1 Mai, soseaua de pe malul Crisului, nu?

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Buna ziua. Ma primiti si pe mine in grup? Ca eu una ma bucur tare mult ca v-am descoperit!
Yagmur , eu am o fetita de 8 luni, care are liniuta in certificatul de nastere. Nu pot spune cat m-a necajit chestia asta si daca s-ar fi putut il dadeam in judecata pentru recunoasterea copilului. Cand am scos certificatul, stateam cu el in fata si plangeam de mama-focului (eh, mai era si depresia post-partum la mijloc ). Intre timp, am ajuns sa vad putin altfel lucrurile.
Pe de o parte, sunt aspectele practice. Din punctul asta de vedere, e mult mai simplu asa, nu e nevoie de acordul lui pentru nimic etc, iar eu una ma lipsesc de obligatiile pe care i le-ar impune legea. Daca el nu se simte obligat moral in vreun fel, atunci sa fie sanatos.
Pe de alta parte, atata timp cat copilul meu oricum nu are un tata, atat timp cat lui nu-i pasa deloc de ea (n-a mai venit sa o vada de vreo 5 luni, nu se intereseaza ce mai face, nu m-a ajutat deloc financiar, si nu e vorba ca nu si-ar permite), atunci chiar nu vad ce rost mai are numele. Pentru ca, lasand la o parte aspectul genetic, el nu are absolut nici o legatura cu fiica sa si cred ca pentru ea va fi totuna daca in certificatul de nastere are o liniuta sau numele unui strain, al unui om care nu inseamna nimic pentru ea si, mai mult, al unui om care a respins-o si nu a dorit-o.
Cred ca felul in care copilul este afectat sau nu de lipsa unui parinte este determinat doar de capacitatea noastra de a compensa moral si afectiv aceasta lipsa, iar o simpla mentiune pe o bucata de hartie nu schimba cu nimic situatia. In ceea ce priveste posibilele rautati ale celor din jur, ma tem ca daca o fi sa apara, vor aparea oricum, si nu-mi ramane decat sa o feresc cat mai bine de eventualii "binevoitori".
Acuma evident ca fiecare situatie e unica si fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine in cazul sau, dar mi-am zis ca poate ajuta cu ceva sa-mi dau si eu cu parerea.
V-am pupat!

Mergi la inceput