Oligospermie(26)- putini da'(ne)buni!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

Nu pot spune exact,la mine dupa 8 luni s-a implinit,la Flavia Ramona dupa 6 luni(cred),depinde de organism.Urolog a spus ca refacerea dureaza cam 3 luni ,ar fi bine sa fiti mai relaxati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Deci dupa operatie 3 luni nu facem deloc sau doar asa ,din cand in cand ? Ca nu ne poate garanta nimeni cand v-a veni bebe, sunt constienta de asta.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

cind doriti,v-a simti el cind trece covalescenta,in plus asta este treaba voastra perioada si timpul.Ptr spermatogeneza este indicata ejacularea mai rara astfel incit functiile testiculului sa revina la normal.Acest lucru sa-l intrebati pe urolog.Va tzinem pumnii ptr reusita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessia1 spune:

fetelor vad ca sunteti mai experimentate ca mine
puteti sa-mi spuneti parerea voastra despre spermograma sotului
Volum 5ml
Aspect alb galbui usor translucid
PH 7,6
Vascozitate fluida
Densitate spermatozoizi 38.000/mm3
Mobilitate buna 40%
diminuata 30%
imobili 30%
Forme atipice 10%
Leucocite -
Celularitate moderate
Interpretare: oligoastenonecrospermie medie

doctora mi-a spus ca sunt "putini si lenesi"
am facut tratament cu undestor timp de 4 luni si am repetat spermograma care a iesit la fel, doar densitatea se modificase de la 36.000 la 38.000 in rest absolut nimic. cand am fost sa-mi iau rezultatul la a doua spermograma mi-a spus sa ma gandesc la posibilitatea de a incerca o IA.
voi ce parere aveti?
e chiar asa de grav?
am vazut ca se tot vb de branca ursului
credeti ca ar fii buna in cazul nostru?
va multumesc
pupici multi la toata lumea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greuceanu spune:

Eu zic ca da. Branca e multi-vitamina noastra. Pe multi i-a pus pe "picioare". Numarul mi se pare mic, dar avand in vedere ca nu e nevoie decat de unul destoinic: nu se stie ca pamantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessia1 spune:

chiar nu vrea nimeni sa-mi zica si mie ce parere are de spermograma sotului. vreau sa-mi schimb medicul si pana ajung la alt medic vreau sa stiu parerea voastra.
va rog mult sa-mi ziceti ce parere aveti.
nu mai suport sa stau in tensiunea asta.
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Alessia, poate inteleg eu gresit, corecteaza-ma te rog: volum 5ml si nr spermatozoizi 38.000/ml*5ml=190.000 bucati in toata sperma?
Daca e asa, minime sanse de conceptie naurala.
Doua variante sunt:
- Il treci pe tratamente de toate felurile, doctori, consultatii, teancuri de analize, pt depistarea cauzei (daca exista) si in timp poate se mai imbunatateste (minim un an in cel mai bun caz);
- FIV+ICSI.
Dar poate suntcantitatile mai mari si aunci alta treaba.
Prin astea am trecut eu personal, dar la valori mai mari (2mil/ml).
Bafta multa!



Shery 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Subscriu la ce a spus Sheri. Parerea mea e,mai degraba, FIV+ICSI la un nr.atat de mic.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Alessia - Si eu sugerez ICSI la asa putini .
Noi am repetat spermograma si avem 13 milioane dar sunt lenti , asa ca tot FIV-ul e al nostru....cu toate tratamentele pe care le-a facut sotzul....
va pupi si sper sa nu dureze mult subiectul asta ca-i foarte pacatos

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Galuscuta, asa multi? Bravo, macar e un pas inainte.
Noi dupa un an jumate de sacose de medicamente, analize, consultatii, investigatii, vizite la urologi, de la 21 mil am ajuns la 5 mil, apoi la 2mil cu terato, la primul FIV+ICSI 8 buc bunicele (4 ore a alergat Cocei dupa ei), la al doilea nici unul bun, a bagat 7 strambaturi fara forme, lipiti, storcositi, sanse zero, si a dat DD de si-a facut unul treaba. Nu pot s-o uit pe Dascaleasca cum isi ducea mainile in aer si spuneaca asa varza de gigei rar a mai vazut la un ICSI, si sa-mi iau gandul ca isi vor face treaba. Sa ne gandem la alta optiune.

Asta e cu asteptarea pt imbunatatire, o loterie, poate fi in bine, sau poate fi dezastru. Depinde de presiunea psihologica, stress, frustrare, dorinta, timp la doipozitie, rabdare...unii barbati sunt mai sensibili la acest stres si se reflecta in spermograma...

De asemenea in acest timp cheltuielile pot salta binisor, cat sa acopere un FIV la spital...
Dupa e usor sa vorbesti, stiu, dar e o speranta acolo undeva, o reusita te asteapta pe acest drum greu, doar ca nu stim cand.

Shery 6+

Mergi la inceput