Oligospermie(26)- putini da'(ne)buni!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Hai sa va scriu si eu rezultatele de la spermograma sotului :

volum 6.6 mls
concentratie 5.0 M/ml
total sperm count 33.0 M/ ejac.
motility - fast (a) 05 %
- slow (b) 10 %
- non-prog. 13 %
- immotile 72 %
morphology 10 %
leukocytes 0.0 M/ml

Proba e subnormala la : count, motility and morphology.

Si la comentarii zice ca : proba este potrivita pt. ICSI.

Deci , din cate vad e de rau, nu ?
Ce sa-i dau ?
Doctorul a zis ca daca si al treilea rezultate e tot asa sau pe aproape , singura sansa e FIV. Asa o fi ?

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

irlandeza
offffff-offfff .Dr-ul ce tratament a dat?? In astfel de situatii cu spermograma sub normal peste tot e firesc ca dr-ii vad ca prima optiune fiv-ul! Si poate ca e cea mai realista! De ce zic asta?? caci macar acolo poti avea sanse cat-decat...da asa...sa incerci luna de luna natural sau cu inseminari...si nimic!!!Nu stiu ce sa zic! Am plecat de la niste valori asemanatoare acum peste 3 ani... am imbunatatit calitatea dar nu si numarul care desi a crescut ceva tot mic a ramas! Nu are rost sa ma mai amagesc cu ramas natural daca in 5 ani nu s-a intamplat nimic...si nici cu inseminari pe ciclu stimulat sa ma dereglez de tot! Pt. mine Fiv-ul, Gift-ul sau Zift-ul ar fi solutiile salvatoare... banii sa-i strang....ca si maine as face!Asta este...rezultatele la o spermograma cu astfel de valori din pacate se vad greu( in cazul fericit cand se vad). Asta este...am incercat sa fiu cat mai obiectiva si realista!
Multa bafta in alegerea oricareia dintre variante!

E greu si poate lung drumul...dar trebuie sa speram ca vom reusi candva!
Asta cel putin ma mai tine pe mine pe linia de plutire.
EDIT:In general la cazurile cu oligoastenoteratospermie severa se recomanda ICSI... ei zic ca un FIV simplu ar fi inutil! Acum cred ca DD hotaraste intr-o mare masura.Citeste si la FIV ... povestile de acolo triste sau cu happy end.
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Buna dimineata..
fetelor...noi de la oligoasteno..am trecut la astenozoospermie..avem 98 mil dar mobilitate a+b doar 10 %
si o infectie cu stafilococ grup d...care habar nu am ce inseamna...fir-ar.si pana mergem la anu la medic..mai avem de mancat mamaliga.
o intrebare..obligatoriu se face histerosalpinografie inainte de IA?
si la fiv e la fel?
danialo...tu ce zici? cu o asa spermograma..ce ar trebuie sa facem? ne pierdem vremea cu IA..sau trecem direct la FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

draga inuta
1) nu obigatoriu se face hsg inainte de IA...dar daca tot dai niste bani...e bine sa stii cum stai- sa nu arunci cu banii pe fereastra!Din pacate hsg nu-ti spune decat daca sunt sau nu trompele permeabile nu si functionale! Asta numa' laparoscopia poate zice!
2) Pt. Fiv nu ai nevoie nici de hsg nici de laparo'!
3)mai sunt cateva cazuri in situatia sotului tau cu nr. mare dar lenesi! Ce zici de un dr. Soare??
Teoretic cu o mobilitate mica natural trebuie mare noroc sa nimeriti fix chiar momentul spargerii folicului... dar se presupune ca femeia..are ovulatie ok si trompe ok...!Sanse pt. natural sau IA sunt...ca la loto...si la Fiv cam la fel! De aceea decizia e greu de luat!
dany
multa bafta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Danyalo...dar pentru mobilitate ce tratament se ia? ca noi luam doar tribulus..
deci nu trebuie sa -mi fac obligatoriu hsg.ma bucur..ca mi-e atat de frica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

Inuta12 ptr mobilitate am luat panaxginseng(fiole) 1/zi, dimineata cu 2 ore inainte de masa si am ajuns la mobilitatea de 65% dupa 2 ore de la ejac.Va dorim de Sfintele Sarbatori implinirea celei mai fierbinti dorinte si sa va aduca fericirea in casa asa cum s-a intimplat si noua.

http://community.webshots.com/user/titelu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Danyalo, mersi frumos.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Fie ca fulgi de nea sa va aduca cu ei
= fericire [asemenea fericirii copiilor cand se joaca in zapada]
= bogatie [atata cata zapada se asterne pe pamant]
= puritate si bunatate,
iar sufletul sa va fie bun si usor[asemenea unui fulg de nea]
= iubire [asemenea unui fulg care se topeste in sarutarea pielii]

LA MULTI ANI !



Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

Un fulg pentru seara de Craciun




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greuceanu spune:

Craciun Fericit!
Gigei obraznici,nelinistiti si napraznici va doresc, care sa lupte precum somonii pentru atingerea scopului pentru care au fost creati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Sfanta sarbatoare a Craciunului aduce credinta, speranta, puterea de a darui si de a primi iubire! Sarbatori fericite alaturi de cei dragi voua va doresc... si poate Moshul ne aude rugile iar la anul se imbuneaza sa vina cu sacul plin dept. toata lumea!
dany


Mergi la inceput