Reteta testata de COZONAC PUFOS

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

sa stiti ca daca imi iasa si am cu ce ma mandri o sa pun poze sa-i vedeti.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Kla,
eu pun in umplutura cacao, nu am facut niciodata fara.
Reteta are 300 g nuci macinate, cu 5 linguri zahar, 2 linguri esenta rom, 150 ml lapte si 2 linguri cacao.

Eu pun mai multe nuci si atunci mai pun pe langa cele de sus, inca 1 lingura si ceva de cacao, 1 lingura esenta de rom, 3 linguri si ceva de zahar si lapte chiar 150 ml.
Umplutura sta pana fac cozonacul si la sfarsit daca mai cere ( adica s-a umflat, e tare si nu o pot mesteca ) mai pun lapte sa fie pastoasa.
Gust si daca o vreau mai dulce mai pun o lingura de zahar.

Astept sa imi spuneti cine a incercat reteta mea cum a iesit cozonacul. E un examen si pentru mine , sa vad cat de bine stiu sa explic ce fac in bucatarie.

Toate bune si va doresc
Sarbatori intru credinta si iubire !

Iti multumesc Roxana.

http://s144.photobucket.com/albums/r166/maya_damia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

MAYARNA multumesc frumos

pot sa-l framant cu spirala de la mixer?

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

kla78, nu poti framanta cu spirala de inox d ela mixer. iti trbuie un robot de bucatarie cu functie de framantare, un accesoriu in forma de paleta, de plastic sau inox. spiralele alea nu au destula forta iar mixer-ul in sine nu are destula putere pentru a framanta 6-700g de aluat. ai grija ca iti ia foc mixerul. iti trebuie uite asa ceva: www.domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Roboti_de_bucatarie/Bosch/Robot_de_bucatarie_Bosch_MUM_4655" target="_blank">bosch sau alta marca.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Wow, Roxana, este exact robotul pe care mi-l doresc eu, credeam ca nu exista in Ro, probabil nu l-am cautat eu bine. Merci de link!
Al tau e tot din asta?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Duminca e ziua cea mare: fac si eu pentru prima data cozonac. Pana acum venea mama la mine si eu ma invarteam pe langa ea cica o ajutam. Acum e timpul, dupa 6 ani, sa ma descurc singura. Si cum maica-mea nu poate sa-mi dea indicatii, pentru ca ea nici cantitatile pe care le foloseste nu le stie ca face asa din oki, am gasit si o reteta cu cantitati cu tot care se apropie de ce face mama mea. O sa fac reteta data de Billy si sper sa-mi reuseasca. Oricum nu fac decat un kg de faina ca sa fiu sigura ca nu stric prea mult material.
De framantat o sa framant la mana pentru ca nu vreau sa-mi ia foc robotul, nu de alta dar daca imi iese data viitoare ma aventurez si fac cantitatea standard: 3 kilograme de faina

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

quote:
Originally posted by Androix

Duminca e ziua cea mare: fac si eu pentru prima data cozonac. Pana acum venea mama la mine si eu ma invarteam pe langa ea cica o ajutam. Acum e timpul, dupa 6 ani, sa ma descurc singura. Si cum maica-mea nu poate sa-mi dea indicatii, pentru ca ea nici cantitatile pe care le foloseste nu le stie ca face asa din oki, am gasit si o reteta cu cantitati cu tot care se apropie de ce face mama mea. O sa fac reteta data de Billy si sper sa-mi reuseasca. Oricum nu fac decat un kg de faina ca sa fiu sigura ca nu stric prea mult material.
De framantat o sa framant la mana pentru ca nu vreau sa-mi ia foc robotul, nu de alta dar daca imi iese data viitoare ma aventurez si fac cantitatea standard: 3 kilograme de faina

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2




Iti doresc succes!

Daca respecti instructiunile de la inceput, cele referitoare la drojdie, nu are de ce sa nu-ti creasca. Daca este cald in camera si tii dospeala langa aragaz (eu o tin chiar pe aragaz, langa un ochi mergand) iti creste de nu se mai opreste! Iar daca ai rabdare sa-l framanti cat mai mult, iese si pufos.

Spor la treaba! Mie imi place sa fac cozonaci si sa ascult colinde romanesti!

Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Natalia, eu am un philips hr7750. io aspir la un kitchen aid si nu ma las pana nu il am. imi pare bine ca ti-am fost de ajutor cu link-ul
spor mult tuturor la cozonaceala. maine fac si eu, doua ture.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, hehe, kitchen aid, stiu, am auzit, visez si eu, dar ramin numai cu visul, la cit costa. Si nici nu stiu daca se gaseste in Ro, cel putin nu in scara asa larga ca alte tipuri de roboti.
Iti doresc sa-l ai cit mai curind!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Roxana, am facut cozonac dupa reteta ta, astept sa se coaca. E prima oara cand ma incumet singura, astept sa vad ce iese .
M-a ajutat si robotul .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput