trompe infundate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

buna fetele... am si eu o intrebare la voi..daca ma puteti ajuta si pe mine...
am aflat cate ceva de la mara pe care o si ii multumesc!!!dar vreau sa mai stiu si de la alte fete daca diagnosticul de hidrosalpinx e pus in urma HSG, sau e sigur doar dupa laparoscopie?
eu mentionez ca am facut HSG si diagnosticul meu a fost doar de trompe obturate(ambele)..nu scrie nimic de hidrosalpinx.. si mai vroiam sa intreb..daca ai hidrosalpinx pe trompe..se mai vede pe film substanta de contrast? mai tineti minte cum era la voi,sau cum e?? eu ma pregatesc ptr laparoscopie-miercurea viitoare si binenteles ca imi inventez tot felul de diagnosticuri..
asa ca va rog, daca ma puteti ajuta, v-as fi fff recunoscatoare!!!!
poate asa mai scap de stres!!!multam! si multi multi multi ptr toate fetele!!! Doamne ajuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutulyna spune:

sal uratica,si eu am avut tot trompele infundate,am facut laparoscopie in aprilie la giulesti cu prof marinescu. nu e chiar asa de greu.stai 3 zile internata.1analize,2operatie,3acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LMZ spune:

Citat:
citat din mesajul lui tutulyna

sal fetelor,am fost si eu la prof marinescu ieri si mi_a spus sa sun ma programez la perfuzii cand imi vine ciclu.va rog sa imi dati si mie niste informatii.in ce consta perfuziile astea,cat trebuie sa stau in spital, cat ma costa,daca sunt dureroase si tot ce se poate sti...
eu am facut laparoscopie pt trompe in aprilie,si am ramas insarcinata cu extrauterina in iulie.a fost cumplit.
betty te rog daca esti draguta sa_mi scrii


Buna! Eu am facut anul trecut perfuzii tot la recomandarea prof marinescu! Bilete de trimitere medic de familie, buletin, dimineata la prima ora te interneaza ambulator (cu halat, pijama, papuci) te repartizeaza la un salon (de forma!), te cheama destul de repede, pe masa, printr-un furtunas ti se instileaza un amestec (antiinflamator, antibiotic) cu o anumita presiune si in amestec cu un "gaz"! Daca trompele sunt infundate te doare putin prima oara! Nu ca la HSG! Mai putin! Eu am facut o serie de 3 dar din pacate nu am ramas ! Jos de pe masa, mergi la salon, unde daca ai noroc sa fii singura in pat trebuie sa stai cu picioarele mai sus pentru ca amestecul lichid sa ramana cat mai mult in uter si trompe (speram!)! Apoi, acasa! A doua zi pauza! A treia zi iar si tot asa! Eu nu am dat mult! Chiar m-a uimit! 10 RON asistenta si 20 RON doctorita din ziua respectiva! Proful nu a aparut decat la final cand a tras concluzia! Daca mai pot sa te ajut ... cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Uratica: tinem pumnii pentru maine! Sa nu-ti fie teama, e o interventie destul de simpla!! In urma laparoscopiei vei sti exact un diagnostic!! Asteptam vesti bune!!
Betty: Ce ai mai facut? Ai facut iar HSG?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

maria.. multumesc!!!nu mi-e frica de operatie-ci de diagnostic! sper sa fie doar trompe infundate si sa le poata rezolva prin operatie!!!sa le desfunde...
sa dea Domnul sa ma astepte vesti bune dupa operatie!!!

Mergi la inceput