Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

buna tuturor

azi a fost o zi mare - am comandat canapeaua! m-am saturat sa alerg dupa cai verzi pe pereti, e clar ca nu am camera suficienta pt canapeaua pe care o visez eu, asa ca am facut un compromis si m-am hotarat, ca incepuse sa fie plictisitor si obositor. e la o treime de pret fata de ce aveam disponibil, incape in sufra, de culorile pe care le-am ales nu sunt convinsa, dar nu am mai suportat psihic sa mai fac un singur drum dupa asa ceva. iar cand o fi gata casa, o sa imi cumpar o canapea pe placul meu, si cu asta gata. cica o livreaza pe 20 decembrie. sa o vad si pe asta! dar deja m-am saturat, poate sa o0 aduca si la anul, eu sapt viitoare sau cel mult peste 2 weekenduri duc fotoliile la soacra-mea si dupa aia nu mai vreau sa aud, nici macar nu ii stresez daca intarzie cu ea.

nu am apucat sa va spun, dar maine merg la serviciu, pt ca m-a rugat directorul, si la cat de frumos si de intelegator a fost din aprilie incoace nu puteam spune nu. partea buna e ca serviciul e aproape, partea proasta e ca trebuie sa urc 3 etaje pe scari. a devenit dificila treaba cu mersul, a inceput sa ma doara spatele si ma dor si genunchii. nu ma plang, doar constat, lucrurile puteau sta asa de mult mai multa vreme.mai nasol e ca intru eu la aia cu controlul, si sper sa nu spun vreo prostie, desi nu mint cu nimic. si in plus imi pare rau ca nu trebuie sa dea explicatii fetele mele pt hartiile alea lipsa de care va povesteam, ci probabil pe mine ma vor intreba si o sa trebuiasca sa fac pe tampita si sa ma mir ca nu sunt la locul lor. sper totusi sa nu fie nevoie sa vin si in alta zi. in alta ordine de idei, trebuie sa imi iau serios de mancare la mine, ca o sa cam stau pe acolo.va povestesc maine cum a mers.

carla dupa parerea mea cadita e bine sa fie de la inceput mai mare, pt ca oricum copilul creste si dupa aia trebuie sa alergi dupa alta mai incapatoare. indiferent de dimensiunea ei insa, nu trebuie f multa apa. pe cada mea scrie sa nu pun mai mult de 7 cm.

chris 36+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cris acum te ai gasit sa te duci la munca....ma si gandeam ca imi merge netul, maine dimineata la prima ora la o barfa mica cu tine ca tot te trezesti prima...sper sa mearga totul ok la munca si sa te intorci repede.

fetele, sa zic ca n am mai vazut nici un semn de la miro? tot nu ne a povestit nimic, nu?


dianocica, 35s cu david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

am tot vb mai demult de epidurala si de tot felul de chestii nasoale care s ar putea intampla. si mi ati zis ca vin cu info usor exagerate. 1.si eu vreau epidurala si 2.uitati va si aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=44
e un pic cam prapastios...si pe mine m a cam speriat. dar mai bine sa stii la ce sa te astepti, nu?


dianocica, 35s cu david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Chris80 bafta maine la munca...eu nu m-as duce la munca nici daca as vedea ca mi-au facut statuie in fata institutiei la cum s-a purtat sefa mea cu mine de cand a aflat ca sunt, din cauza asta am stat si foarte mult in medical. Dupa ce ca era perioada concediilor si eram singura pe departament si ma stresam printre greturi si bufeuri de caldura sa fac fata la toata munca, ma mai punea sa alerg si pe scari dupa tot felul de dosare de la arhiva pe care altadata le aducea arhivarul nu eu, iar la sfarsitul programului eram singura persona "nesimtita" din institutie ca asa se vorbeste la noi care trebuia sa stau peste program sa o pazesc pe ea! Asa ca mi-am bagat medical cand am vazut ca a innebunit de tot si ce s-a mai rugat de mine sa vin macar cateva ore la serviciu ca e lipsa de personal etc. etc. ca trebuia sa ma obisnuiesc cu ea pana acuma de 3 ani de cand lucrez acolo ca ea ii tine pe langa ea doar pe cei in care are incredere si vezi doamne ii vede mai capabili...nimic...la mine nu a mai tinut asa ca de la 4 luni stau acasa in medicale! Imi adusei aminte de scarbici poate ma apuca contractiile!
Despre cadita si eu m-am gandit ca e bine sa o iau mai mare sa o am si mai tarziu...sa vedem mai negociez cu sotul!
Fetelor pe mine ma doare coloana rau simt ca nite cutite in zona lombara, parca asa se numeste, pe la mijoc...or fi contractii
Sper sa mai stea bebelina pana poimaine cand vine medicul meu in tara!
Va pup pe toate!
Ma duc sa citesc despre epidurala linkul de la dianocica ca eu ma dau mare si tare ca nasc fara epidurala si poate la spital ma tai ca maioneza si o sa urlu ca vreau anestezie, mai ales ca bebe mi-a zis la ecograf ca este dezvoltata deja peste medie!

carla2005 37+ cu Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

multumesc fetelor pt. aprecieri si urari.. ..vi le intorc inzecit..

hai sa va spun si parerea mea despre epidurala, de acum din experienta..eu am ajuns la dilatatie 6 cu dureri suportabile..apoi asistenta sefa de pe tura m-a intrebat daca vreau epidurala (eu nu apucasem sa-mi cumpar trusa inca)...am intrebat-o daca vor fi dureri mai mari de atat pana ajung la 10..raspunde ca nu, nu mai mari..pai atunci..nu, nu vreau, ca rezist..acuma nu stiu, ori a incercat sa ma incurajeze, ori a fost prea comoda ca sa cheme anestezista..in urmatoarele 3 ore durerile au devenit insuportabile..dar spre marele meu ghinion, dilatatia a ramas la 6..a venit Bogdan, doctorul rezident.."hai sa-ti facem o perfuzie cu nu stiu ce sa te dilati, dar te previn ca durerile se vor intensifica..te sfatuiesc sa faci epidurala.."..aoleu, se vor intensifica..pai e posibil? deja ma urcam pe pereti..din momentul in care mi-a facut epidurala, n-am mai simtit nimic..dar, alta problema acum..mi-au disparut contractiile..nu numai ca nu le-am mai simtit, ci efectiv disparusera..(mi le monitorizau ei cu aparatul ala)..cum sa nasc fara contractii?..nu se putea..hai sa mai asteptam..intre timp, a trecut efectul epiduralei..mi-au mai bagat o doza..inca o perfuzie..apoi ser fiziologic..oxigen, ca ma apucase ameteala..in sfarsit, ma dilat..hai pe masa..o ora a mai durat expulzia..m-am scremut (scuzati expresia) pana mi-au iesit ochii din cap..am si acum febra musculara de cat am impins in barele de la pat..dar, pentru ca nu simteam contractiile si impingeam doar cand imi spuneau ei, cred ca nu o faceam eficient..printesa mea nu inainta deloc cu caputul..au venit toti doctorii de garda in momentul ala..care mai de care cu sfaturi, se urcau pe mine cate doi odata, alta propunea cezariana, unul ca sa ma taie altfel..pana la urma Bogdan s-a descurcat el, nu stiu cum, si a scos bebelusa..momentul ala a fost fantastic, nu o sa-l uit niciodata..ca o eliberare..
in concluzie, la mine epidurala a si ajutat, pt. ca mi-a luat pur si simplu durerea cu mana, dar a si ingreunat procesul, din lipsa de contractii..una peste alta, data viitoare tot asa o sa nasc, natural cu epidurala..

si o intrebare pt. mamicile cu mai mare experienta..la voi cand au aparut colicii? pt. furia laptelui ati facut ceva special? in afara de muls dupa alaptat si foi de varza? simt ca ma paste in urmatoarele zile..am sanii grei si tari..



cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

ELENA si FATIMA,
multumesc pentru ca mi-ati explicat cum v-ati simtit dupa ce v-au dozat...,pai eu dupa a treia doza...,cind aveam dilatatie 10 ,m-am dat singura din pat ,am mers singura pina la masa si mi-am urcat picioarele ajutata ...,dar le SIMTEAM,deci eu nu am fost amortita de la mijloc in jos.Acum citind de voi mi-aduc aminte de-o amica ,care mi-a spus ca dr i-a luat picioarele si i le-a urcat pe cracane de parca ea nici nu avea picioare...,adica nu le simtea.Asta este!!!M-am lamurit cum sta treaba!!!
ELENA,
la fel scrie pe cutie ,dar este un pic altfel...,asta al meu este facut in Egipt si scrie peste tot in romineste.Dar sint convinsa ca efectul este acelasi.

dandusa si
printesa mea, crinuta
poze de dandusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Astept vesti de la RALUCA,mi-a promis ca ma suna cind naste...si nu mai pot de nerabdare,pe de-o parte mi-e mila de ea sa nu se chinuie saracuta...,as vrea sa ma sune mai repede sa-mi spuna ca a nascut si ca sint bine amindoua.
Haideti fetelor s-o mai incurajam un pic!!!

HAI RALUCA!!!


dandusa si
printesa mea, crinuta
poze de dandusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Buna seara burtici si mamici

Fatima,Nana72-felicitari,refacere rapida si bebei mancaciosi

Fatima-super pozele si bebelina la fel

HAI RALUCA !!!!! NASTERE USOARA SI REFACERE RAPIDA

Atudor-mananca bine bebeul tau,a mea mananca cu tot cu laptele meu de la san 80-90 ml,dar e si micuta are 2.900 kg, i-a cazut buricul? la mine inca nu si nu mai am rabdare ca vreau sa-i fac baita in cadita asa am spalat-o partial la chiuveta si ii place mult apa nu zice nimic sta cuminte scumpa lui mama

O sa va povestesc si eu povestea mea cu epidurala
dar maine ca acum s-a trezit bebelina va pup







Bamboletta si bebelina Antonia-Gabriela
"poze"
www.dropshots.com/bamboletta" target="_blank">"video bebelina"

"Poze Antonia-Gabriela"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

nana72, felicitari pentru nasterea micutei tale!
Daca te uiti pe prima pagina a capitolului o sa vezi lista de proaspete mamici si bebelusi si acolo scrie cum a nascut fiecare, mai sunt destule mamici care au nascut cu cezariana.

fatima, e o dulce fetita ta, are niste falcute minunate! Ma uitam impreuna cu fetita mea, Roxana, si se emotionase si ea toata!
Roxana nu a avut deloc colici, multumesc lui Dumnezeu! Deci nu e obligatoriu. Eu am insistat tare de tot ca ea sa eructeze dupa fiecare masa, poate a ajutat si asta.

Alexandra, multa sanatate mamei tale si multi ani fericiti!
Sper ca ai mancat si pentru noi! Mai ninge pe la voi?

Elenalove, mi-a placut ca esti hotarata sa continui pana iese si o fata! Dar... cam de cate ori esti dispusa sa incerci?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Doina, macar o data sa mai incerc dupa ce nasc acum...daca iese fetitza bine ...daca nu...nu mai incerc

Imi este frica sa nu cumva sa ma fac cu cativa baieti la usa casei si eu singura "sclava" sau mai la moda "printesa" printre ei !

Elena37+
POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput