Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by dianocica

fetele, intrebare mare: am o nenorocita de masea care ma chinuie de vreo luna (cu intreruperi). ultima oara cand am fost la stom. n a putut sa mi faca nimic, de abia a reusit sa mi scoata pansamentul vechi ca mi au dat lacrimile. si eu nu sunt mioncosita...concluzia era ca nu are ce sa imi faca decat sa imi scoata nervul cu anestezie. dr la care am fost eu a zis ca ea nu face asa, ca ea trateaza, nu scoate direct si m a trimis la colega ei. dr. care supravegheaza sarcina mi a zis ca mai bine sa fac ce trebuie cu anestezie daca nu rezist pana la nastere ca nu are rost sa ma chinui. voi ati mai auzit de cineva cu anestezie in trim.3?de vineri ma sui pe pereti si am luat deja 3 paracetamol si 2 algocalmin in 2 zile(cat sa fie suportabil, nu sa imi treaca...)

dianocica, 35s



Dianocica, zau ca nu inteleg de ce stai asa...mai rau fac calmantele care le iei decat anestezia...linistita iti poti face anestezie, spune-le sa fie fara adrenalina (desi nici aia nu mai afecteaza acum in ultimul trimestru, dar totusi...) si rezolva-ti problema...Niste cunostinte, el medic stomatolog, ea insarcinata in 40s...si i-a lucrat la masea (ca tot intrebai daca stim pe cineva)...si eu mi-am lucrat la dinti in primul trimestru, cand e mult mai riscant, chiar si anestezie mi-am facut...eram in sapt 10/12 parca...Pupici...

Oana 34+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

asiza saru'mana. e incredibil cat de mult ajuta sa ti mai spuna cineva odata. stiu ca asa e, dar daca nu te auzeam (cum ar veni) si pe tine ma duceam cu inima stransa.

fetelor, ce mi ati lipsit...
la toata lumea

dianocica, 35s cu david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

FELICITARI tuturor burticilor care acum au devenit MAMICI!

dianocica, imi pare nespus de rau ca suferi din cauza danturi! te inteleg ca stiu foarte bine cat de dureros este sa te doara dantura, si mai ales acum cand esti insarcinata :(
Nu stiu cum este in Romania , dar aici in SUA, te trateaza la urgenta daca te doare asa de tare...si in cel mai urgent caz iti scoate maseaua.
Exista diferite doze de anestezie, poti intreba dr. tau ce fel de anestezie iti recomanda pentru a extrage maseaua...

p.s si aici sunt la fel , adica incearca sa salveze dantura inainte sa extraga ceva !!!

SUCCES

Elena37+
POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Acum sa va dau si citeva vesti despre noi.Vineri am fost la nenea dr si mi-a scos firele...,patru la numar...,acum ma simt mai bine pot sta asa pe-o buca...,pe scaun ...si mai schimb buca din cind in cind...,intr-o saptamina mi-a zis ca o sa fiu ca noua!!Ma imbat de fericire ca tare m-a mai chinuit .Sa nu va speriati de c va spun eu aici...,aveam in salon doua fete...,amindoua cusute ...,care stateau in fund si alaptau ...,bine ele aveau cusatura mai mica...,dar chiar si asa...La mine a fost urit ca mi-au iesit hemoroizi la nastere si era cam cit o nuca iesit afara...,plus cusatura...,imi venea sa mor de durere.Prima data cind am facut pipi a fost cu tipete si urlete...,de treaba mare ce sa zic...,s-a intimplat dupa cinci zile de la nastere si am suportat eroic .
Fetelor aveti grija ...mincati foarte multe fibre si beti lichide...,eu asa am facut si acum mi-am revenit cu scaunul...,ca altfel...vai de c..l meu.Si inca un lucru foarte important...,eu dupa nastere am reusit sa merg la toaleta ...sind in picioare.Daca va va face epiziotomie...,sa nu va chinuiti stind pe wc...,incercati din picioare si va fi mai usor.De-ajuns cu dicutiile astea...,sa va spun despre epidurala...,sint datoare cu un raspuns
MIRACO,
draga mea...,nu stiu cum sa explic ceea ce mi s-a intimplat mie...,sper din tot sufletul sa fie doar la mine.Anestezista mi-a montat cateterul cind aveam dilatatie 5 ,pina atunci dureri suportabile...,dupa ce mi l-a montat mi-a bagat prima doza de anestezic din 5 pregatite de ea pentru mine.Cateterul mi l-a bagat usor ...,nu m-a durut deloc,doar o mica intepatura...,apoi,eu ar fi trebuit sa nu mai simt durere ,ci doar crampe..acelea fiind contractiile...,dar sub anestezie le percepi ca si crampe.Buuun....,ea mi-a bagat o doza si a plecat acasa ...,restul dozelor urmind sa mi le bage asistenta...La o ora ...m-au luat si mai tare...,in sala unde eram eu a venit alta anestezista care aintrat in vorba cu mine si incerca sa ma testeze sa vada daca am dureri sau...mi se pare...,tot ea mi-a zis ca nu este normal sa simt ...durere,mi-a zis ca este posibil sa nu-mi fi bagat doza care trebuia .Am sunat-o pe anestezista mea..,a venit iar la spital...,se uita ,se minuna...,se incrunta si vizibil ...nu ma credea ca ma doare..,dupa doua ore si jumatate de la prima doza ,mi-a mai facut una...,eu acum ajunsesem pe la dilatatie 7 ,durere si mai mare...,contractii si mai dese si mai lungi ,urlam ca din gura de sarpe,ea era linga mine...,iarasi nu ma credea,zicea ca sint eu sensibila la durere si ca nu ma doare ca ma apasa...,eu tipam la ea si-i ziceam sa-mi mai faca o doza...,ea ca nu se poate ca trebuie sa asteptam cam doua ore jumatate intre doze...Am mai suportat alte doua ore si jumatate si la dilatatie 8 mi-a mai facut una...,a treia doza...,a venit dr meu si a zis ...,gata cu vaicareala...,daca intr-o jumatae de ora nu te dilati 10 ,facem cezariana...,eu fericita ca scap si gata...,durerile si mai mari ,contractiile si mai dese,eu tipam ca nasc...,pentru ca simteam durere numai josss...de tot ,au venit cu totii in sala cind mi-am reglat vocea mea de soprana si le-am aratat ca mi-am ratat cariera...,am inceput sa urlu ca nasc...,m-au urcat pe masa pentru ca aveam dilatatie 10..,am mai impins de 7-8 ori si a iesit bb.Acum ...,anestezista nu stia ce sa mai zica pentru ca eu am asistat si la o discutie intre ea si cealalta anestezista,care o certa pe asta a mea ca de ce nu mi-a pus nu stiu cit in doza ...siasta zicea ca ea asa stie ca trebuie...DECI?Cine poate sa-mi explice?Probabil ca asta pe care o stiam eu...,nu este foarte in masura...,asta este singurul raspuns pe care mi-l dau singura.
ORICUM...,una peste alta ,probabil ca ceea ce am simtit eu nu a fost adevarata durere...,dar pentru mine...a fost!!!Deci am sa mai fac copii si tot cu epidurala far cu siguranta voi alege un alt anestezist!!!
Sa nu cumva sa va descurajati...,cele care bveti face epidurala...,asa cum sarcinile difera de ,copii difera ...,la fel si nasterea ...,fiecare simte in felul ei durerea,unele nasc in 30 min...,altelese chinuie de ...asta este...,luati-o ca atare..,fiti optimiste si veti vedea ca totul va fi bine.
In alta ordine de idei..,sa stiti ca am laptic si sint tare fericita,am trecut prin perioada "furie"...,dar acum sint bine,ma mulgeam foarte des si sa stiti ca pompa tip seringa chiar mi-a fost de folos...,nemaipomenita...,acum sinii produc cit suge ea si mai murdaresc cite doua trei tampoane de sin la 24 ore.Am slabit cam mult,burtica aproape ca nu mai am deloc...,mi-am pus un briu de cum am venit acasa si se vede ...,iau vitamine,maninc destul...,dar se pare ca alaptatul,trezitul noaptea ,stresul cu colicii si adaptarea la noua meserie...au alungat kg in plus.
Aaaa,sa nu uit...am gasit remediul pentru colici...,dupa ce am incercat doua ceaiuri si sab simplex...,am luat baby gripe water..,este cel mai bun sirop.Crinuta mea doarme cite patru ore noaptea si nu mai plinge saracuta de durere.Este foarte bun.
Acum fug sa ma intind putin...,ca mi-au amortit bucile...si revin...,acum o sa stau pe capul vostru ...o sa vedeti!!!

dandusa si
printesa mea, crinuta
poze de dandusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Am fugit de la masa sa trag cu ochiul....
Mai Aelita.....multumim ca ai deschis capitol nou...dar nu ne spui si tu 2 vorbulitze....de ce esti suparata pe noi??....
Fatima...si tu ai fost una din fotomodel..nu ca si mine....si acum esti o mamica frumusica foc...are cu cine sa semene printesica Eva.........sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii....
Dandusa...multumim de vesti...vad ca Raluca e si ea una din mamicile curajoase...
HAI RALUCA ... mai ai putin si vine Adinutza....
Dianocica.....
Elenalove...te mai asteptam pe la noi....vad ca si tu esti aproape de a devenii mamica...
Am plecat si revin mai tarziu...

alexandra 39 + cu Mark Andrei
poze
burtik 37 saptamani
primii fulgi
"Una dintre cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Va pupic fetelor! Am intrat si eu putin sa va salut; bebe e cumintel, papa si nani la greu; de azi papam cate 90 ml + san. Mai chiraim din cand in cand, am zis ca-l fac popa sau tenor ceva
Fatima, bine ai revenit! Sa va traiasca minunea sa va bucurati impreuna! Da, intr-adevar, felicitari intregii echipe Tutunaru
Danita treaba cu cuibul……. o sa fie din ce in ce mai acuta; ia-o usor sa nu faci tensiune sau ceva…
Felicitari Nana!!!!!!!! Sa-ti traiasca minunea; mai intra sa stam la povesti cand ai timp
HAI RALUCA!!!!!!!!!!!!!!

Ana lui Tiberiu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Multumesc pentru urari feletor si va tin pumnii celor care urmeaza sa nasteti.
fetita mea , Amalia, am nascut-o la Maternitatea Ploiesti pe 26 octombrie, de Sf. Dumitru la 7,30 dimineata. Chiar daca la echografe reiesea ca-i mititica a avut la nastere 3,5 Kg si scor Apgar 9. este a doua operatie cezariana pentru mine , dar cred ca a fost mai grea ca prima... refacerea e tare grea. Nu va sperii , poate asa e doar organismul meu, inca ma mai doare burtica (operatia). Ma bucur ca optati pentru maternitatile din Bucuresti, eu nu v-am ascultat sfaturile si am ramas la Ploiesti si sunt putin trista, nu-i prea placut acolo, dar a trecut si cand ma uit cum zambeste in somn bebelina si ce gurita frumoasa are si manutele... ma topesc .
Va doresc sanatate si mult curaj, o sa fie bine, sa vedeti.
Cu drag nana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

dandusa, FELICITARI pentru curajul sa nasti fara ca epidurala sa isi faca efectul!!! si felicitari pentru venirea pe lume a frumoase Crinuta!

Aratai absolut super dupa nastere!
deSPre water gripe sunt de aceasi parere , si eu am folosit acum 3 ani pentru baietul meu(pe atunci am comandat din CANADA ca in SUA nu gaseam) dar este absolut SUPER aceasta WATER GRIPE www.drugstore.com/products/prod.asp?pid=72297&catid=26108&brand=23108&trx=PLST-0-BRAND&trxp1=26108&trxp2=72297&trxp3=1&trxp4=0&btrx=BUY-PLST-0-BRAND" target="_blank">CLICK AICI(ESTE LA FEL CA ASTA ?)

despre epidurala am vrut sa fac un coment: eu am dorit sa nasc normal acum 3 ani , si cand au inceput sa ma ia durerile nasteri am urlat de m-a auzit tot spitalul ca vreau sa imi faca orice numai sa nu mai ma doara!!!imediat ce mi-au facut epidurala nu am mai simtit ABSOLUT NIMIC de la brau in jos! imi aduc aminte si acum cand ii spuneam sotului sa ma tina de picioare ca eu cad din pat !!!...si cand am nascut nu am simtit absolut nimic, nici macar obosita nu eram dupa 2/3 ore de impins...dupa ce am nascut si au scos epidurala si am fost gata sa merg la WC am plans cu niste lacrimi ...de am crezut ca durere mai mare ca atunci nu am avut si nu o sa am niciodata!!!si uite ca acum sunt la bb2 si cand ma gandesc ce ma asteapta...dar nu ma las pana nu fac si FETIZA


alexandra Thanks

pup la voi si sper sa intru mai des si pe aici



Elena37+
POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

uitam ceva... a mai nascut prin cezariana cineva? Nu am retinut
nana uituca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

dandusa multumim pt poveste, esti o scumpa. bine ca s a terminat cu bine..

atudor ma bucur mult ca si tu intri mai des si ne tii la curent. acum,cand citesc 90ml/masa nu mi sa pare nicicum dar parca ma vad dupa ce vine bebe cautand prin paginile vechi dupa cine si cat manca la inceput....

hai sa va spun una tare cu iubitul meu. ii zic: as face o salata boef.sta el, se uita lung, se gandeste si mi raspunde: da, cred ca si eu as manca niste salata beof. poftim tupeu. dar s a dus pana la piata sa faca cumparaturi deci il iertam. va spun cum a iesit

dianocica, 35s cu david

Mergi la inceput