Mamici de ianuarie - februarie 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sraluca spune:

Nu mai e nimeni pe aici? Acum cand am si eu net si "electricitate".
Azi mi-am facut de cap si desi era afar un vant inghetat am mancat inghetata. Nu prea ma omor dar azi am trecut pe langa un stand cu inghetata in supermarket si nu m-am putut abtine. Erau de toate felurile si toate culorile. Si in definitiv doctorul a zis sa mananc lactate multe. Adica am luat o portie medie pentru mine si una mare pt consortul meu (care e mare mancator de inghetata) si am mancat portia mea si jumatate din portia lui. Sper sa nu ma ia gatul.

In rest nimik nou. Cand am plecat la cumparaturi am avut niste contractii teribile, de abia mai puteam sa ma tin pe picioare. Dupa inghetata mi-a trecut dar daca asa o sa fie de acum incolo e de rau.

Va pup si weekend placut in continuare


sraluca32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu74 spune:

Sraluca- contractiile au fost insotite de dureri? caci sa stii in ultimele zile burta mea a fost foarte des tare ca un pietroi chiar si noaptea.

Ralu 31+ DARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss68 spune:

buna seara,

Ma gandeam ca iar voi avea cine stie cate pagini de citit si cand colo... dezamagire. Eu azi si poate inca multa vreme de acum incolo, sunt in renovari cu apartamentul cum v-am mai zis si am avut pc-ul strans, plus ca nici net nu cred ca era (am zapacit cablurile)

Liuda, cand nu stii ce sa mananci, du-te in oras si tre' sa-ti sara ceva in ochi mai pe gustul tau.

Cata, nici eu nu am vreo explicatie pentru noptile de nesomn. Nu le pun pe astea de acum cand ma deranjeaza sforaitul sotului ci toata sarcina in general. Poate bebelusul emite ceva semnale bioelectrice cerebrale care intra in rezonanta cu ale noastre si avem surplus de energie, sau suntem mai agitate de nu putem dormi. Initial m-am gandit ca poate e o stare care ne pregateste pentru bioritmul bb-lui din primele saptamani, cand ne vom trezi noaptea f des. Prin cartea ta scrie despre asa ceva?

sraluca, ralu74, in aceasta perioada contractiile nedureroase sunt normale, probabil daca nu sunt prea frecvente - intrebati dr cum e normal. Singurul remediu este odihna si evitati stress-ul.

Alinatxa, te asteptam cu o dispozitie mai buna, la toata lumea sunt perioade anapoda

o seara buna

criss 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

ola, semnez si eu condica sporadic cand ma lasa Alexia. Acum doarme ca e obosita. Am fost in Cora si ne-am delectat la raionul e jucarii. Si ce de jucarii!!! Inainte sa o am pe Alexia nu ma pasionau. Dar acum sunt mai rea decat un copil mic Si de ieri ma doare burta si o simt pe bebelina jos si ma si inteapa mijlocul. Cred ca este de la efort ca de vreo 2 zile am iesit solo afara cu Alexia si cu carutul. Intreba cineva, scuze dar nu mai retin cine, ce varianta au mamicile cu 2 bb-i mici de a iesi solo afara - parca. La mine singura varianta viabila va fi un carucior dublu cu scaune pozitionate unul inspatele celuilalt. Partea naspa e ca e greu rau de tot si nu incape desfacut in lift. deci.... va fi teroare!
Insomnii - am inceput sa ma trezesc pe la 5 dimineata. Noroc ca nu ma plictisesc pentu ca se trezeste si Alexia si cere apa.
Mancare - eu mananc pe apucate si ce mai ramane de la masa de pranz a fiica-mii cand face mofturi. Dar de aseara mi s-a pus pata pe somon afumat.
cam atat despre noi

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Slabuta miscare fetele...ce-i cu voi?

Ralu,Sralu se pare ca incepem sa experimantam toate contractiile in perioada asta.Azi am fost si eu in oras la cumparaturi si parca cum ma obosesc putin,cum ma apuca si pe mine.Doar ca sunt nedureroase,deocamdata.

Cu somnul,am mai zis ca stau bine...umflata nu sunt,iar vergeturi inca n-au aparut.Doamne da sa scap.

Cu mancarea am rezolvat-o azi ca mi s-a dat la peste cu usturoi si mamaliga si desert clatite cu branza dulce la cuptor.
Poate va inspura si pe voi.

Hainute bb ,caruciorul

Dana 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiutapm spune:

buna burticoase,
slaba miscare astazi pe aici, vad ca incepem sa avem din ce in ce mai multe contractii, eu ma lovesc de ele de vreo saptamana, cum e vorba sa ma imbrac sa ies si eu pe afara cum se intareste burta si de stat in picioare nu pot ff te mult ca ma doare sub sanu drept,
cam atat cred ca m-am plans destul,
va pupam si va dorim noapte buna somnusor cat mai mult si mai usor pt fetele care sufera de insomnii,

nadiutapm 26+
http://new.photos.yahoo.com/petcov_nadia/album/576460762331226805

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Bun, deci sa inteleg ca mai toate burtile noastre se pregatesc si fac conditie fizica pentru Marile Scremete din ianuarie-februarie 2007? Si eu am cate o contractie, nu ma doare nimic, dar senzatia e tare tampita, asa ca ma asez sa treaca. Si am experimentat prima constipatie in 7 luni, ca am fost loaza si am mancat chestii uscate si fara fibre vreo doua zile, ca mi-a fost lene sa gatesc, asa ca azi am luat taurul de coarne si am beut niste vin cu suc de portocale (un fel de sangria) si am mancat un litru jumate de supa cu galuste. Acum 10 minute aveam o burta ca un cimpoi si ma intrebam daca am crampe fiindca mi-am stricat burta si am rezolvat in sfarsit constipatia sau m-a apucat nascutul. Acum 5 minute semanam cu un melc mare, chircit pe buda, cu ochii bulbucati de efort, gandindu-ma in stil Lamaze "respira; acum impinge; inca putin; respira; impinge!!! gata!" si acum sunt fericita ca am scapat de constipatie. Si bebe e fericita, ca are din nou ceva mai mult loc. Maine mananc fasole, ca sa definitivez curatzarea matzelor. Puah! Tampita chestie constipatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Neata fetele. Dupa cum vedeti am reusit performanta sa ma trezesc mai tarziu. Pe la 6. Dar m-am culcat la 1 si nu am mai dormit cu sotzul si singura. :-( Imi pare rau dar se pare ca asta va fi solutia, oricat de mult nu vreau eu. Mi se face fff cald noaptea si in sufragerie singura imi pot deschide geamul. Ca sa nu mai zic de loc.

Bebita al meu mi-a tras o fenta aseara. Toate bune si frumoase, am fost intr-o vizita, bagat o ciorbita de burta, totul ok, dadea bebe din toate alea, vin acasa pe la 10 si face o suceala (asa am interpretat-o eu) bai si de atuncea neam de-l mai simt. Asa, parca o manuta sau un piciorus lesinat dar nu mai sunt in parti si jos si putin sus. Azi noapte la 1 ma rugam de el sa imi dea un semn ... si azi de dimineata la fel, ca el era ceas, cum ma trezeam io, hop si el, mai ales ca ii era o foame de lup. Offff. Eu ma gandesc, asa zic io in prostia mea, cred ca s-a pus cu capul in jos dar cu spatele inspre buricul meu cum ar veni. Ma gandesc ca poate in pozitia asta il simt mai greu. Mama, ca nu mai vine ziua de sambata ... Oricum, daca continua sa fie atat de lenes, nu stau io pana sambata si ma duc peste doctor.
Intrebarea este, daca reusesc sa numar 10 miscari intr-o ora (am inteles ca se numara absolut toate miscarile simtite mai putin sughitul) inseamna ca e totul ok chiar daca ritmul de miscari s-a schimbat clar?

Criss, o sa ma uit in carte de insomnii ce scrie si iti zic.

La tema zilei, contractii, nu prea bifez. Aveam mult mai multe prin luna a 6 a. Acuma nu am mai bagat mai mult de un nospa luna asta si asta pt niste junghiuri pe burta. O fi bine, o fi rau ... Cine stie...

Messa, baga niste iaurt de baut si apa multa. Bei lichide? Ca eu sincer de cand am ascultat-o pe Ioana, sa ii dea Dumnezeu sanatate, ca sa combat infectia EColi si printre altele bag apa si iaurt, nu am mai avut 2 zile fara scaun si nu am probleme. Sau baga si tu o ciorbica ceva ... . Succes.

Nadiuta, pe mine m-a mai lasat durerea aia, ma mai ia cand si cand dar nu asa de des cum era inainte. Acu vaz ca ma sufoc cand stau intinsa dar asta poa sa fie si de la caldura nemaiintalnita de la mine din casa.

Alinatxa, dragutza mea, sora mea de suferinta, iti doresc o zi mult mai buna si mai veselica. Ne mai citim.

Hai ca ma pregatesc sa ma incotoshmanesc si sa fac si io o excursie pana la Doamne Doamne. Azi avem musafiri dupa masa, pe finii nostri (care sunt de fapt divortati dar locuiesc impreuna - sa inebunesti nu alta ...viata bate filmul) si as vrea sa la fac cadou o icoana. Asta asa ca ma intrebau ca ce tratament am folosit sa raman. Sa le dau o idee ...

Hai va pup si sa auzim numai si numai de bine.

Cata 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brig_adria spune:

Buna burtici!eu va tot citesc la cateva zile,dar nu prea va scriu.Noi suntem bine,amandoua,in sapt 29,ne bucuram ca am intrat in luna a7a ,ca a mai trecut un hop.Si mergem mai departe.Mai avem contractii din cand in cand,dar pe zone mici ale uterului,nedureroase,cedeaza singure.Luam mai mult Nospa la inceput decat acum.Acum 2 zile am fost la medicul de familie pt analize de sange si de urina,ca la inceput de luna a7a.Mi-a luat din nou pt Hiv si RBW(cica asa se ia in trim 3).In f de analize,vreau sa incep sa iau macar Elevit ca nu am luat nimic in ultimele luni.
Pt bebelina nu am cumparat inca nimic,dar la inceputul lunii a8a am inteles ca e bine ca bagajul de spital sa fie gata asa ca o sa-l facem atunci.
Voi stiti daca cartea "Ingrijirea copilului si sugarului" de Dr Spock este buna?Am rasfoit-o putin pe cea mica si are sfaturi destul de bune pt bebe pt primele luni. O are cineva in format electronic?
Daconst:cate hainute ai pt bebe,o garderoba intreaga,iar eu nici macar un body nu am cumparat....Dar mai astept putin si incep si eu.
Haricleea:am vazut ca si tu esti la dr Moisa (la el)In cate sapt esti?Poate vom fi deodata la nastere.
Va pup si o duminica placuta!Eu merg sa gatesc supa de salata si ardei umpluti.pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

neata balenute

vai ce ma bucur ca nu am avut ff mult de citit.

am iesit aseara in oras cu niste prieteni la taverna la Romica tociu sia fost super, nu m-am maidistrat asa de mult timp. din fericire am rezistat pana la 2.30, am mancat papanasi, de baut... suc si am dansat cum nu am mai facut-o de mult, dar a fost si muzica frumoasa- au taraf acolo si a venit si Cornelia Catanga si a facut un program frunos. de trezit acum m-am trezit pe la 8 si ceva dar dupa amiaza sigur cad lata.

despre contractii...ori nu am ori nu stiu eu care sunt alea pt ca pe mine nu ma supara nimic. pe bebelina o simt in toate partile asa ca nu mai stiu cum sta, abea astept ca merg pe 20 la dr, poate-mi face o bucurie si-mi spune ca e cu capul in jos.

ieri am mancat ficatei cu piure si salata verde si azi vreau sa fac o plachie de peste.

va pup si vb mai tarziu

Marina 29+

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput