plange noaptea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Filofteia mi se pare f putin durata somnului. Sa-ti spun ceva: fiul meu tot asa putin dormea mai mititel. Ne-am mutat aci si am vazut cum copiii dorm de pe la 7-8 seara pana dimineatza. m-am mirat, al meu numai pe la 11 nopate se culca (daca dormea la pranz si mai tarziu) asa ca am zis sa incerc. Daca se culca la 10-11 noaptea se trezea la 8 dimineata, apoi l-am culcat la 7 (pana citeeam povestea, ne pupam s.a.m.d. se facea 7,30) si tot la 8 dimineatza se trezea. Insa era mult mai bine dispus peste zi. Nu dormea la pranz. Acum e la fel: in timpul sapt merge la scoala de aceea nu se culca mai tarziu de 8,30 si se trezeste pe la 7,30-8.00 dimineatza, in weekend il las mai tarziu (cel mult 22.30) si tot la 7.30-8.00 dimineatza se trezeste. Insa e mai obosit pe timpul zilei si mai marait. Concluzia: nici un copil nu va spune "sunt obosit" insa noi trebuie sa aflam cum le este mai bine. Nu vreau sa te deranjez cu comentariile mele insa la o varsta asa mica 10 ore intr-o zi e foarte putin.

Alipicot si pe mine tot mama ma speriase ca e grav ca are copilul cosmaruri. Eu nu zic ca e bine insa sa nu exageram. Toti copiii trec prin perioade de cunoastere de sine, sunt speriati din diverse motive iar noi tot ce putem face e sa inlaturam cauza daca e reala si o cunoastem altfel tot ce putem e sa le fim alaturi si sa-i protejam de spaime. Al meu anul trecut urla de mama focului si nu am reusit sa aflu de ce iar acum in aceleasi conditii (normal ca atunci am cautat toate cauzele, mai ales dupa ce m-a speriat mama ca ar trebui sa-l duc la psiholog) doarme neintors. Singurel, la el in camera, cu lumina de veghe, e super-fericit. O sa treaca si etapa asta.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Luna, copiii mei au program din asta si le merge foarte bine. Exact cum spui tu, mai ales fiul meu de sapte ani se trezeste devreme si daca adoarme la 10.
Cit era mai mic adormea tare greu si toata lumea imi spunea ca il culc prea devreme. Dar am insistat si s-a obisnuit cu programul asta, acum adoarme repede si nu mai e nici o problema.
Eu stiu ca daca trebuie sa-l trezesti tu dimineata pentru gradi/scoala inseamna ca a adormit prea tirziu copilul. El trebuie sa se trezeasca singur, odihnit.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Pai eu nu-l trezesc pentru gradi ca este in picioare mult prea devreme...
Am incercat de mai multe ori sa-l culc mai devreme. Daca il culc la 9 se trezeste la 6. Daca adoarme mai devreme se trezeste la 5 sau la 4. Si credeti-ma ca nu este prea placut nici macar pentru noi, iar el oboseste pana pleaca la gradinita. Nu l-am lasat sa se dea jos din pat, dar nu am reusit sa-l adorm iar. Intradevar daca depaseste ora 22, se cunoaste.
Asa ca dupa mai multe incercari (ca ce bine mi-ar fi prins sa se culce macar la 21) procedam astfel. La ora 21 incepe ritualul de culcare astfel ca la ora 22 sa fie in pat.
Pentru el este varianta optima. Daca se culca mai devreme se scoala prea de dimineata, daca se culca mai tarziu trebuie trezit pentru a merge la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

nu stiu daca dormitul prea mult e cauza....de fapt ea nu doarme fortat.eu o pun in patut pe la 8 ,maxim 8.30,in rare cazuri 9,si in fct de cat a dormit la pranz,sau ce activitati a avut adoarme in cateva min sau maxim jumatate de ora.....si adoarme singura,unul din noi e in camera cu ea la calculator.
am fost si cu ea la biserica,de mica o impartasim regulat,de citit la preotul nu am fost,l-am intrebat pe el si a zis ca asa e la copii,nu are legatura cu cititul....are 3 copii mici...probabil le-a citit si stie.
am sa ma duc la un psiholog cu ea dar probabil dupa sarbatori,acum vrem sa ne mutam si sa terminam cu asta.....
eu asteptam raspunsul si al unui psiholog....
si daca mai sunt mame care au avut asa probleme,am invatat daca e mai multa lume cu aceeleasi probleme,e cat de cat normal...daca se poate spune asa...dar se pare ca nu prea sunt cazuri cu asa probleme.
va multumesc mult de tot pt sfaturi,poate reusim impreuna.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Paula si fetita mea ce mica face la fel. Are exact varsta fetitei tale. Nu cred ca se trage de la BB2. La noi Melissa e cea mai mica, Laura are 5 ani si jumatate. Si ea plange si vorbeste prin somn, cere papucii, pantalonii sau mai stiu eu ce. La cresa doarme zilnic cam o ora si jumatate dar are si zile cand doarme mai mult de doua ore. Seara e in pat in jur de ora noua. Doarme cu Laura in camera, au paturile lipite unul de altul.
Nu se intampla in fiecare noapte, are nopti cand doarme nemiscata pana dimineata.
Am incercat sa o iau in pat langa mine cand plange dar tot asa face, se foieste toata noaptea si maraie.
Cred ca e doar o perioada trecatoare ...

Gabriela, Melissa & Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cassia spune:

alipicot se poate sa nu te mai uiti si la raspunsul meu care vine cam tarziu dar oricum ar fi sper sa te ajute si sa te linisteasca asha cum m`a linistit putin pe mine al tau.
si eu am un bb baiat de 1 si 10 acum si un alt bb baiat de 6 luni
asta mare deseori adoarme in plansete se scoala in plansete
deseori se trezeste urland aiurea si ce nu ii dam ca sa il linistim, orice, si ce nu are voie numai sa nu mai sufere, si asta si inainte de a veni bbb2 .
deci nu e neaparat de la bbb2
am fost cu el la orl, la un moment dat ne arata urechea, ne`a zis de la urgnta ca dupa ei bb nu are nik, ca ii cresc caninii, un alt dr ne`a zis la fel .
ne`am dorit foarte mult sa credem ca asta este motivul, desi eu imi aduc aminte ca plangea si inainte de canini
are un somn foarte agitat noaptea loveste sare din pat ...
mi`am luat trimitere la neurolog , nu stiam ce sa mai fac , nu m`am dus inca...
oricum linisteste`te ...suntem mai multi in situatia ta, fa ce stii tu mai bine
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

multumesc cassia si gabriela!
eu inca urmaresc subiectul,ca e al meu,glumeam.
a fost o perioada linistita,acum de 2 seri iar a inceput.stau si ma gandesc de la ce poate fi,daca a fost ceva deosebit in aceste zile,etc si tot nu mi dau seama.incerc sa fiu linistita dar uneori nu reusesc.sper sa ajung cand ma pot intelege cu ea si poate i-mi va explica de ce tipa si plange,sau in cel mai fericit caz sa treaca pana atunci.
multumesc mult!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Sa nu viseza urat sau sa o doara ceva. Trebuie consultat un dr., un preot...



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu cred ca e teroare nocturna (pavor nocturn), da o cautare pe google si ai sa afli mai multe info. pupici

philip&andreea

Mergi la inceput