Ai nostri, ca brazii! - ianfeb2005 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Amo - si eu o las cu bunicii si din punctul asta de vedere stau oarecum linistita. Problema este ca e mai mofturoasa la mancare si bunica se cam panicheaza cand vede ca nu vrea sa manance si ma suna la telefon sa-mi zica ca nu mananca si eu nu stiu de mila cui sa plang mai intai. Am fost plecati de 2 ori de acasa cate o saptamana si ai mei s-au descurcat. Daca ma vede pe mine, ma prefera in locul bunicii. Cand ramane doar cu ea, nu are incotro. In fine, sper sa fie bine, oricum serviciul trebuie sa-l incep odata si odata.
Ma intrebi de ce vreau sa-mi gasesc in alta parte? In ultima vreme nu ma mai duceam cu mare drag la serviciu. In al doilea rand, banii sunt putini ca lucrez la stat. In paralel, am un contract de colaborare la o firma privata (am fost la depanare de programe cand mai aveam 2 zile sa nasc si cand fiica-mea sugea din 2 in 2 ore - deh, nu au vrut sa angajeze alt om in locul meu desi eu as fi vrut sa renunt; acum lucrez de acasa si mi-e mai usor). As vrea sa-mi gasesc un job mai bine platit care sa ma faca sa renunt la alergatura intre serviciul de baza si colaborare. In schimb nu sunt dispusa sa renunt in cazul in care programul nu ma satisface. As prefera sa se termine la 17 ca sa pot sa ajung la o ora decenta acasa. Nu sunt carierista dar as vrea sa incerc, poate gasesc ceva pe gustul meu. Daca nu, ma intorc la vechiul loc de munca unde la 16:30 am spart poarta.
Stiti, am fost solicitata la un job foarte tentant dar mi s-a spus ca se lucreaza cu americanii si ca voi ramane destul de des peste program ca ei sunt cu cateva ore in urma noastra. Am stat cu Bogdan si ne-am gandit ca nu se merita sa venim amandoi tarziu acasa.

BDana - iti tin pumnii pentru job. LMA pentru sot!

Shobo - in parc, un tatic imi povestea ca a avut probleme cu salul de Nil. Eu nu ma pricep la pesti ca nu imi plac, dar am retinut asta cu Nilul. Spunea ca i-a cumparat ca e mai scump si credea ca e mai bun.


Azi am reusit sa evadez 2 ore in oras. M-am dus sa-mi caut ghetute si am ramas socata cand am aflat ca firma Carmens nu mai exista. eu am multe perechi de pantofi de la ei si am fost tot timpul multumita. Oricum, preturi de la 1.700.000 pana la 2.500.000 in Obor...Nu mi-am luat ca nu am gasit nimic cu tocul mic si patratos, toate sunt cu toc inalt sau cui.

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

spuneti-mi si mie pls ce inseamna la voi peste proaspat?? eu v-am zis ca i-am dat numai file salau de pe gheata din cora/carrefour. nu am luat de la vreo pescarie din cei ce mai misca inca... poate ca asta e greseala mea..

bona mea zice ca numai dc misca il poti numi proaspat, ca sa nu cred ca aia de pe gheata se mai pot numi proaspeti, asa ofi?

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Ubi, dc ai afla de la taticul acela ce pb a avut m-as mai lumina. eu oricum nu-i mai cumpar acel salau deloc.. am zis ca nu-i mai iau decat dc inca misca, desi sa curat peste bleah, nu-mi place deloc... -dar ca sa pape si el un peste bun ce sa fac?..

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

shobo, pestele proaspat este cel viu, adevarat, dar si cel care nu este curatat pe gheata (adica cu maruntaiele in el). daca stie cineva altfel sa ma corecteze.
Cel file poate fi congelat si adus de peste mari si tari.
Pestele il poti "pescui" la Metro si alte supermarket si ti=l curata acolo, mi se pare ca platesti ceva in plus. si eu urasc sa curat pesti miscatori.


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Shobo, am sa-l intreb ca sigur vine in parc azi-maine ca e in concediu de paternitate .

Chiar, apropo de asta...jos palaria pentru astfel de tatici. Patricia, parca si al tau sotior e in aceasta categorie. Toata stima pentru el.

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Ubi, da. A fost cea mai buna solutie pentru noi, chiar daca acum pe ultima suta de metri zice ca nu mai rezista

Uite, ca nu credeam ca va merge fara spagi, m-a sunat de la cresa ca s-a eliberat un loc, sa merg sa fac cererea de inscriere.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Shobo, eu una nu as avea incredere ca fiind proaspat un peste adus de pe Nil. Ca sa verifici ca e proaspat, trebuie sa ai un pic ochiul format. Eu m-am nascut pe langa Dunare si mai stiu cate ceva indicii. De ex. bronhiile trebuie sa fie rozalii, solzii sa se desprinda usor, etc. Si bona ta are dreptate. Daca nu stii indiciile, mai bine ia-l pe cel care misca. Eu la Cora am vazut de cateva ori peste nu tocmai proaspat, asa ca prefer sa iau din piata de la pescarie.
Ubi, iti doresc succes la gasirea jobului ideal. Nu-ti va fi usor sa gasesti cu program pana-n ora 17, mai ales la firme de IT si care in plus sa te plateasca bine. Hehe, cat priveste americanii, ma gandesc daca nu cumva e vorba chiar de firma noastra.
Si eu am problema asta cu pantofii. Imi caut de multa vreme ceva dragut gen balerini, insa ori nu gasesc, ori nu au marimea, ori modelul nu e comod. Eu stiam ca firma Carmen's nu mai e in Ro pe piata pt ca incaltamintea de la ei se da numai la extern.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Fetili, unde ati disparut?
Taman seara cand pot si eu intra pe forum, plecati voi.
Kita, Tomasa, Gabi.i, Andrutza, ce e cu voi? Nu mai dati nici un semn?
Leta, tu esti in CO si nu ne zici nimic de puia ta? Se pare ca intalnirea nu poate avea loc acum.
Sirimie, ne primesti si pe noi la peterecea de Craciun? N-am primit raspuns...
Clara, ce mai face micutza Sofia? Seb merge ok cu cresa?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

(B)Dana, sa-ti traiasca barbateii amandoi. In ce domeniu lucrezi, ca te-am citit mult pe la Farmacia de garda, farmaceutic cumva? Oricare ar fi, nu te descuraja si te asteptam cu vesti bune cat mai curand.

Ubi, pentru americani lucreaza si firma noastra si diferenta de fus orar e de 7 ore si in general mailurile/problemele curg de la 4:30 - 5PM incolo (ora noastra), insa doar cand avem deadline-uri mai nasoale se sta dupa 6.

Programul meu de lucru e de la 9 la 6 cu o ora pauza de masa. Liviana, cred ca si tu cam tot la fel, nu? Mai repede se aproba sa ajungi mai tarziu la firma decat sa pleci mai devreme, ca as fi optat pt. program 8-5, desi mi-e greu sa ma trezesc dimineata, ca sunt ani buni de cand lucrez de la ora 9. Cu Mihai m-am reobisnuit sa ma trezesc devreme (6-7), dar asta nu inseamna ca sunt capabila sa fac ceva la ora aia, eventual sa-mi beau cafeaua si sa stau la TV pana ma dezmeticesc, de programare nici vorba pana pe la 10 asa :) Iti urez multa bafta in gasirea jobului potrivit. Hai ca in Bucuresti oferta este multa, mie mi-a ramas CV-ul pe Bestjobs de acum 3 ani cand am aplicat pentru Oracle (cand ne batea gandul sa ne mutam in Bucuresti) si inca ma mai suna firme de recrutare, cel putin una pe luna. Si 95% din oferte sunt pentru Bucuresti!

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Amo, nici nu e de mirare ca te suna asa des. Se cauta programatori pt ca pleaca f multi din tara sau la firme internationale mamut gen Oracle care platesc fff bine. Eu lucrez intre 10-19, deci termin mai tarziu ca tine. Imi convine insa pt ca dimineata pot dormi pana la 7:30-8 cand se scoata Matei, dupa care am timp sa mai deretic ceva prin casa pana la 9 cand vine bona.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput