Reluarea activitatii dupa 2 ani de concediu...

Reluarea activitatii dupa 2 ani de concediu... | Autor: LuisaTL

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!

Daca a mai fost un astfel de subiect imi cer scuze...

Peste o saptamana urmeaza sa ma reintorc la vechiul meu loc de munca dupa mai bine de 2 ani de concediu. E ceva pauza, nu? Recunosc ca am ceva emotii deja am inceput sa-mi fac grji, cum ii va fi copilului, oare cum o sa reintru din nou in problemele specifice de serviciu..etc.
As vrea sa-mi impartasiti un pic din experienta voastra.
Cum a fost la inceput? Eu stiu... primele zile, prima perioada.., v-ati acomodat repede, daca pot sa spun asa, v-ati confruntat cu "ostilitate" din partea colegilor, lipsa de interes si rabdare din partea lor pt a vi se explica anumite lucruri noi pe care e necesar sa le cunoasteti.
Intreb asta pt ca in 2 ani se intampla f multe lucruri, de ex. pleci o luna de zile in concediu si cand te-ntorci nu prea stii ce-i cu tine.. Poate vi s-a intamplat de multe ori.
Poate n-ar trebui sa-mi fac prea multe griji si sa gandesc ca voi putea face fata tuturor situatiilor la momentul potrivit.
In fine tare-as vrea sa stii care ar trebui sa fie attitudinea potrivita pt a reincepe "cu dreptul" activitatea profesinala!
Va multumesc mult si v-as fi tare recunoscatoare!

Luisa si Dorothy (24 nov 2004)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu am inceput serviciul dupa 1 ani si trei luni. Am un colectiv super de colegi si desi m-am mutat in alt compartiment am fost primita foarte bine la serviciu.
De reintegrat m-am integrat foarte greu vis-a-vis de program, probleme de serviciu, pana "mi-am adus aminte" ce trebuie sa fac, pana am citit cum trebuie sa fac. Mi s-a parut destul de greu... au trecut 4 ani de atunci si tot imi aduc aminte. La mine a durat cam 6 luni.
Intre timp m-am mutat iar in alt compatiment, dar nu mi s-a mai parut asa de greu ca dupa concediul de maternitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Eu am avut norocul sa ma intorc in acelesi compartiment si sa fac aceeasi munca pe care o prestam si inainte de a pleca.Am fost primita bine pentru ca...de, se mai intorsese mina de lucru.

De adaptat, mi-a luat cam o luna-doua...


Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

Eu am inceput in urma cu aprox 2 luni,dupa aproape 2 ani si jum de pauza...Trecerea de la stat acasa ,la serviciu nu a fost foarte grea pentru mine,insa pentru fiul meu...destul de neinteles,la cei aproape 2 ani...La locul de munca m-am "reintegrat"destul de rapid caci prestez munca pe care o fac de vreo 10 ani,colegii m-au primit destul de dragut...nu ma plang...multi dintre colegi fiind noiStarile sufletesti sunt putin contradictorii,uneori ma simt vinovata de faptul ca numai sunt toata ziua langa puiul meu,dar totodata ma gandesc ca este necesara si desprinderea asta...

Cred ca in mintea lor de copii au loc multe transformari,facandu-i putin nesiguri ,in ceea ce priveste plecatul si venitul mamicii...
Noi am incercat sa nu-i schimbam mediul,avandu-l acasa,stand cu el ba eu,ba tatal sau...Nu stiu ce sa spun despre bone sau bunici,caci noi nu am apelat,inca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Ma bucur pt voi ca nu v-a fost greu.

Sincera sa fiu la mine situatia nu e prea roz.
De pilda am fost la serviciu sa anunt "marea mea intoarcere" si cei de acolo nu se asteptau sa ma mai intorc. De ostilitate m-am temut de-asta am avut parte.
Lucrez la stat unde salariile sunt f mici si sperau ca poate imi voi gasi altceva mai bun. Mi-as fi dorit si eu asta, dar din pacate toate incercarile mele au esuat. Trebuie sa recunosc ca sunt f ingrijorata.
Cred ca nu m-asteapta viata usoara. Postul s-a schimbat, cu alte cuvinte voi face altceva decat ceea ce faceam inainte.
Persoana care a fost incadrata pe perioada determinata in locul meu nu e prea incantata, asa ca nu stiu nici cat va fi dispusa sa-mi predea munca pe care o face acum. Nu e un mediu prea grozav, dar sper sa reintru in normalitate pt ca nu am incotro.

Luisa si Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Luisa, va fi un picut greu, dar daepinde cum vezi tu problema. E dreptul tau sa te intorci, si in acest context trebuie sa te impui. Colega "temporara" n-are decat sa faca mutre, se va obisnui cu prezenta ta. Si ceilalti la fel. Stai linistita, dupa cateva zile de tranzitie va intra totul la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

Si eu iti spun acelasi lucru,nu ai de ce sa te ingrijorezi prea tare,este dreptul tau.Eu tot "la stat"lucrez si idem am avut o colega ptr o perioada,numai ca a plecat o alta si s-a eliberat un post,insa indiferent de situatie,postul este al tau,prin lege...nu ai de ce sa-ti faci probleme,mergi cu inima deschisa si sigur te vei descurca,indiferent de piedicile la care te gandesti tu...Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu reincep munca in septembrie 2007 dupa 4 ani... De acum ma gandesc uneori cum va fi, cat imi va lua sa invat din mers ce s-a schimbat...si toate temerile pe care le aveti si voi.

Claudia, mamica de baietel 2,10 ani si de fetita 1,2 ani
Poze parinti
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Gabi, Anda va multumesc mult pt incurajari!!

E adevarat ca este dreptul meu de a ma reintoarce, dar se pare ca unora nu le convine. Pana la urma asta e...
Asa cum spunea cineva undeva pe forum trebuie sa las si eu la o parte "scenariile" legat de ce ma asteapta si daca voi face fata noilor atributii.
Nu ma astept sa-mi fie usor, dar va trebui sa invat sa ma impun.
Trebuie sa recunosc ca acum sunt mai vulnerabila ca oricand, dar sper ca ma voi descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Gabi, Anda va multumesc mult pt incurajari!!

E adevarat ca este dreptul meu de a ma reintoarce, dar se pare ca unora nu le convine. Pana la urma asta e...
Asa cum spunea cineva undeva pe forum trebuie sa las si eu la o parte "scenariile" legat de ce ma asteapta si daca voi face fata noilor atributii.
Nu ma astept sa-mi fie usor, dar va trebui sa invat sa ma impun.
Trebuie sa recunosc ca acum sunt mai vulnerabila ca oricand, dar sper ca ma voi descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

La mine trebuie sa recunosc c-a fost usorla primul...abia am asteptat, huoooo ptr. mine, dar nu mai puteam acasa, cu mari probleme ptr.nemultumirea de a nu mai sta cu bebe(adica eu as fi vrut sa fiu si la job si acasa ), da n-am avut incotro, m-au obligat, chiar daca nu era legal sa ma intorc, eu atata am asteptat, plus ca nu ne descurcam deloc cu banii, am gasitr o bona buna si-am plecat la 6 luni de la nasterea Mariei...inainte, mai statusem acasa inca 5 luni, in pat, am avut probleme cu sarcina...la Teo, nu m-am intors la job, si nici nu vreau, ptr. ca la acest job nu-mi place nika, imi caut sa ma duc la altul din ian 2007, sa vedem ce pot gasi...Teo are 11 luni, deci o sa aiba peste 1 an, asta este, nu mai pot sta deloc acasa, eu sunt foarte doritoare, nu neaparat de o cariera super..insa nu ma simt completa, asta este, tb s-o recunosc..mi-ar place insa ceva mai redus ca program, dar nu cred c-o sa gasesc...cat despre integrare, la primul, mai aveau putin si-mi pupau mainile, la acest job, i-am sunat si mi-au zis sa nu ma duc, ca la ei se da afara pe capete...succes

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Mergi la inceput