Vreau rabdare! Cum sa fac???

Vreau rabdare! Cum sa fac??? | Autor: marimar

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de rabdare, rabdare, rabdare, stau foarte prost la capitolul asta, ma enervez foarte repede si nu ma controlez....Imi pare rau mai tirziu, recunosc ca nu a fost nevoie sa izbucnesc si imi spun ca o sa incerc data viitoare sa ma potolesc, sa ma abtin.....dar nu imi reuseste de prea multe ori...

Nu stiu ce sa fac, am doi copii si ni-l dorim si pe al treilea dar lipsa mea de rabdare este un impediment, cu 3 copii ai nevoie de si mai multa rabdare !!!

Sufar si stiu ca trebuie sa ma schimb dar mereu recidivez, ma simt ca , parca as fi addicted si nu pot sa scap

Si totusi, inainte, chiar inainte de a avea copii eram si mai si...si mai nerabdatoare ma enervam si mai usor, parca in ultimul timp am inceput sa ma schimb usor usor, dar nu destul.
Aici dau vina pe mama mea, Dumnezeu s-o ierte, ne iubeam foarte mult dar ne si certam des, ea era lipsita total de rabdare si cred ca o mostenesc

Exista tehnici de cultivare a rabdarii? Cind incep sa simt ca incep sa mi-o pierd incerc sa-mi zic sa ma opresc....si pur si simplu nu pot...

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Daca afli ceva to rooog imparte si cu mine secretul.



corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

La rabdare nu am leac ,dar aici cred ca este vorba de nervi ..... trage aer in piept,eventual iesi din camera 2 minute dute la toaleta numara si asa poate reusesti sa te calmezi .
Cu rabdarea o duc si eu prost noroc ca ai mei sunt mari si numai imi trebuie asa de multa rabdare,poate pana o sa fiu bunica o sa fiu mai inteleapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Daca esti o persoana mai temperamentala si este si o tarsatura mostenita, atunci trebuie sa inveti sa te autosugestionezi. Pentru ca, prin nervii si nerabdarea ta le faci rau si celor din jur, ii agiti si ajungi sa tariesti intr-o atmosfera neplacuta, si tu si ei.
In plus, e o dovada de egoism, pentru ca vrei sa se rezolve lucrurile, cand vrei tu si cum vrei tu, ceea ce nu se va putea niciodata intampla constant pentru ca si altii au pareri, moduri proprii de actionare si personalitati.
Asta ar insemna sa fi tot timpul cu armele de atac pregatite, dupa mine e obositor!

Daca este vorba de un surmenaj adunat intr-un timp indelungat, atunci ia o pauza.
Rezuma-te doar la strictul necesar si incearca sa te menajezi si sa faci doar ceea ce iti trebuie tie ca sa te simti bine. reia obiceiuri care te relaxau inainte. Odihneste-te. Ingrijeste-te. Plimbate-te. Orice care sa te odihneasca.

O solutie incercata de multa lume este si rugaciunea. Care prin esenta face apel la calm, rabdare si toleranta. Dar depinde de felul tau de-a fi.

Oricum, orice varianta ai alege, pastreaza in minte argumentul, ca ceilalti sunt si ei oameni, ca si tu gresesti si ca o viata agitata nu este o fericire.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Exista tehnici de cultivare a rabdarii ? Oaaa, daca da si functioneaza, le vreau si ioooo, ca sufar bigtime la capitolul "rabdare" !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

trebuie sa inveti sa nu-ti pese de tot felul de nimicuri. Enerveaza-te doar in caz de forta majora. Cand incepe sa ti se urce la cap ceva, gandeste-te de fapt, daca merita??? Ex. caz banal: copilul varsa suc pe covor... sau lapte pe canapea, ala-i si mai nasol, in loc sa mai bine ia o carpa si sterge, sau pune-l pe el sa stearga, si gata. Gaseste-ti o ocupatie mai interesanta decat sa te enervezi din orice.
Totusi oare nu esti stresata? Ai un loc de munca enervant, te deranjeaza ceva in viata ta zilnica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo2 spune:

Cand ma enervam pe unul din copii, imi imaginam ca eu sunt mama mea, iar copilul sunt eu. Nici nu stii ce bine a functionat. In timp, m-am enervat din ce in ce mai rar. In plus, cu fata cea mare am facut o regula scrisa, pe care am afisat-o pe peretele camerei ei: "Cine ridica tonul, pune 5000 lei in pusculita". Evident ca, de multe ori, a pus 5000 lei chiar ea. Iar cand ma enervam eu, o auzeam: "Presimt cum vine un 5.000..." si imi trecea, pentru ca izbucneam in ras, amandoua... Nu e o reteta, e o posibilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Marimar, astept si eu cu sufletul la gura sfaturi.
Ca si eu am mare nevoie de rabdare...

Teo, mi-a placut sfatul tau .
Pacat ca la fii-mea de 3 ani nu functioneaza. Inca !
Dar merita retinut.


Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">BEBELUSI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Va multumesc de raspunsuri !
Nu, nu ma enervez din lucruri mici ca de ex varsatul laptelui pe parchet ( noroc ca avem parchet ) sau pe haine sau in masina sau alte chestii ca stiu ca e mica si nu e vina ei. Dar de ex nu am rabdare sa stau cu copilul meu de 7 ani sa faca lectii, citim, eu sau el, asta e ok,e o placere dar cind incepe cu scrisul sau cu socotitul si trebuie sa-i explic de 5 ori si el nu stie pentru ca nu e atent sau nu se concentreaza simt cum imi creste tensiunea si " mi se urca nervii la cap" cum se zice...
Mi-e si rusine sa zic dar m-am enervat ultima data acum citeva zile cind copilul nu stia sa zica lunile in romaneste ( le stie in engleza bineinteles) si le stia la 4 ani, acum nu !!!. Si repetam cu el si el iar uita....
Cind ma enervez ridic tonul si desi nu-mi place ce fac continui sa fac....Si desi parc-o vad pe maica-mea .....tot nu pot sa ma opresc...

O sa incerc sa imi imaginez ca cineva mai mare ca mine tipa la mine, poate functioneaza....

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Ideea e ca imi iubesc copiii la nebunie, imi fac procese de constiinta zile intregi dupa ce-mi pierd rabdarea intr-o zi si sufar cind vad ca i-am suparat !!!!

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Cred ca esti prea pretentioasa ,acum pe bune fiul meu de 17 ani care zic eu ca vorbeste romaneste binisor ,nu cred ca stie lunile anuli in romaneste..........haaaaaaaaaa chiar o sa intreb diseara sa vad ,ca acum mai facut curioasa dar nici nu mi-a trecut prin cap sa imi fac nervi pe tema asta.
La lectii stiu ca mai trec si eu prin asta dar le rezolv cu mult calm ,stiu ca daca as tipa nu as ajunge nicaieri, imi aduc aminte de cand eram copil faceam meditatii la mate inainte de treapta cu un tip mare si cam se rastea la mine si i-am zis mamei ca eu tremur si nu pot sa invat cu el, numai cand il vedeam asa de inalt ma topeam toata.Dupa discutia mamei cu meditatorul s-a schimbat rtadical si vorbea a asa frumos cu mine de te ungea la rana si atunci am inceput si eu sa pricep ce spune.
Cat despre ca nu stie vorba romanesca nu pot sa zic ca ma supara rau , alt lucru il face cel mic daca il trimet sa-mi aduca ceva din "dulap" pleaca si il uita dumnezeu dar nu stie ce este acela "dulap " dar nici nu intreaba si asa sta vre-o 15 minute incercand sa deduce ce vreau.Atunci e drept tip dar nu pt ca nu a stiut ci pt ca nu a inteles ce vreau si nu ma intreaba sa repet.

Mergi la inceput