Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Atudor, matza o dati in plasament
Hai ca gasiti voi o metoda sa va descotorositi de matza, important e Tiberiu!!! Poate lasa mama ta pisica la o cunostinta din orasul in care locuieste!

ROXANA 36+ DAVID MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Bulisor... uite ici
concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mama are obligatia sa īl efectueze dupa nastere, īn cadrul concediului pentru sarcina si lauzie cu durata totala de 126 de zile, de care beneficiaza salariatele īn conditiile legii; ORDONANTA DE URGENTA A GUVERNULUI 96/14 OCT 2006
Cu alte cuvinte este obligatoriu sa iti iei 42 de zile dupa nastere, restul de 84 de zile poti sa le imparti cum vrei tu, poti sa ti le iei pe toate dupa nastere. Asa voi face eu. Sper ca iti este de folos! -ici
Si daca tot veni vorba de legi... nu uitati fetele de
un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu de baza; - CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL - ART 51, PCT. C!!!!
E dreptul nostru!


Laura si bebe strumf 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulisor spune:

Miraco, mie mi-a spus o prietena cu bebeluc ca scutec gasesc in supermarket la raionul cu pampersi pt adulti, eu acolo nu m-am uitat, dar poate ca tu o sa te uiti si dc gasesti ne spui si noua. Stiu ca este foarte util si atunci cand il schimbi.Atudor jos palaria pt flacaul tau, doarme si mananca bine, ce-ti poti dori mai mult?Bulisor 32+ Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

laura13 de cand intru cate 5min rapid sa va citesc le am cam facut varza. noroc ca voi sunteti dulci si nu va suparati pe mine.

dianocica, 35s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

cearceafurile de care vorbiti sunt cu nu stiu ce minune de material pe dos, sa nu se ude salteluta, si costa vreo 500.000 la miniblu.

chris 36+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna dimineata, fetelor!
Ramona, felicitari pentru bebe Rares! Sa-ti fie refacerea cat mai rapida, sa ai mult laptic pentru strumf,sa-ti fie sanatos baietelul si sa creasca mare si frumos.Ai scapat si tu,bravo tie!
Roxana, curaj, mami!
Of, numai la mine nu mai vrea sa vina, iar eu numar zilele pana luni, cand vor astia sa-mi spuna de inducere.Ii induc eu de nu se vad, ca mi se face rau de nervi numai cand ma gandesc la asta.Am niste degete exact ca niste carnati de Craciun,eu, care nu am avut probleme de astea pana acum.Kaveh s-a carat in oras,Iasmina sare ca o caprita peste tot si nu pricepe ca eu vreau sa aiba grija de curatenie.....Am avut doi purcei de Guineea, unul a murit azi dimineata,si habar nu am de ce s-a ajuns la asta, ca era foarte vesel inainte.....
Of,indata ma apuc sa fac baie de aia, calda, si cu bulbuci multi ,multi.I-am promis lui Kaveh ca noaptea asta o sa fim in spital,cu Georgia,normal. M-am saturat de toate, si azi o sa fac tot ce-mi trece prin cap sa o fac sa iasa afara.Nu-mi dau seama ce face ea acolo, ce-i asa de interesant sa stai cu capul in jos,cracita, si cu degetul in gura....de-atata timp.Eu nu mai am rabdare, ca vreau sa se termine totul odata,azi chiar ca fac revolutie pe aici,nu se mai poate.
va pup, fetelor, si va urez numai bine.


38 saptamani fix,fix,fix ,Iasmina Timeea si bebe Georgia helia

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Hai Roxana!
Simo 29 iti tinem pumnii maine!

37+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Cristina te inteleg superrrrr, dar ai abia 38 sapt!!? De ce te stresezi chiar asa de tare? Gandeste-te ca ei ii place im burtica, ca acolo creste mare si voinica. E drept ca tocmai eu mi-am gasit de dat sfaturi, dar..... In plus dupa cum te simt din "ton" cred ca esti gata gata sa explodezi! Asa ca de la o fumatoare la alta... vrei o tigara? Hai mami curaj, ca mult a fost putin mai este! O sa vina si minunea!

Laura si bebe strumf 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Laura, vad ca strumfuletul tau e deja incapatanat! Seamana cu mami care e tot la serviciu! Stai linistita ca o sa vina si momentul divin cand o sa-l ti in brate. Sanatosi sa fiti!
Cristinanu te mai enerva! O sa vina si ingerasa ta! Hai ca am ras copios citind mesajul tau!
Eu sunt in cealalta tabara! Mi-e frica si sper ca bbelina mea sa mai stea cel putin 2 sapatamani la caldurica, desi sunt un elefant cu picioare de guma si nici nu mai pot sa dorm!
toate burticile, mamicile si bb!

37+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

cristina m-ai amuzat teribil...si ce diferenta intre cum vezi tu lucrurile, ca mamica nerabdatoare, ca sta toata ziua cu degetul in gura, si cum le percepe copilul, care sta bine merci la caldurica...
hai, nu te mai enerva, nu mai e mult, o sa ai cat de curand alte motive de ingrijorare

chris 36+ alexandra

Mergi la inceput