*Ghiocei de Martie - Aprilie 2006*(22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

1. La multi ani Miahitzilor si Gabitzilor, mari si mici....pupam si uram sa fie sanatosi, voiosi si iubiti...

2.Am papat si noi , blendat bineinteles, orez cu lapte si stafide...iami-iami la maiami, nu seamana deloc cu spalatura de vase de la spital...si am mai papat babanutza cu branzica si babanutza cu zmeura, productie locala....

3.Aici aveti ce vedea ...incepe o noua odisee in viata Mariucai: cucerirea lumii de dincolo de patutz...

4.
Poli of of ...bietul puiutz...voi inca nu ati scapat de tot...stiu cum e sa ramana copilul traumatizat; Mariuca si acum urla daca incerci sa te apropii de nasucul ei, iar la ora la care o trezeau sa ii faca injectie e agitata in somn...pupam Nicusoru' sa se faca bine si vioi...
Adar...cu ce dadusi kilele jos???? treci si da raportul ca aseara i-am facut lu sotu' un dans de moartea pasiunii cu suncile....si stai linistita ca vin si filmele artistice ...
Monica...atomescu scrie deja lista cu ce cadouri sa ii aduca Mosul...sa ti-o trimit????
Ciufule...frumoasa imagine...m-a uns la suflet...mi-am adus aminte de copilaria mea, can o vedeam pe mama in varful patului tricotand de zor ceva pentru noi...ce vremuri...
Baba Claudia...nu ii dau nici o vitamina....buba cred ca e tona de cioco pe care am hapait-o 9 luni de zile....
Camicata....salutam mamica noua si Mariuca ta...

revenim...

Poli, si Simona zice of of pentru Nicushor....da' nu poate vedea DC-ul, ca ti-ar spune ea...si e suparata foc....

Hai Simona....






--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Adar...ma inscriu si eu in clubul lui 3 la puterea 3...sa vedem ce iese...da sa vad cum ma cantaresc....

--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxivan spune:

Salutare, salutare!

Am ajuns si noi ieri la Bucuresti, iar despachetat, iar aranjat patut si treburi casnice....

Uram si noi la muli ani tuturor celor cu numele de Mihai, Mihaela, Gabriel, Gabriela si celor care au mai agaugat o lunita:

7:
Vivian - - Ile77
Magnus Tiberius - - Cristina30

8:
David-Alexandru - - Dananita

Noi suntem bine, tot stirbi. Am si eu o intrebare pentru fetele care fac mancarica bebeilor la blender: acum ca bebeii au mai crescut le faceti papica tot pasta sau lasati legumele mai mari? Eu ii dau tot pasta si m-a speriat o prietena care are o fetita de 1 an si care si acum papa tot pasta, cum ii da papica blendata mai putin (se simt bucatelele de legume) cum refuza mancarea. Mie mi-e teama sa nu se inece, voi cum procedati?
Incerc sa intru mai tarziu si sa si recuperez.



Roxi si Darius-Mihai (10.04.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_toma spune:

Na, ca va vad in sfarsit.Catrinut, multumesc ca-i transmisasi lu' Poli ca suferii cand citii.Of, saracii copii vostri, noroc ca sunt mici si uita repede.Sau asa ar trebui.ca uite, Edutu nu uita de suzi, cred ca de-aia plange noaptea
Catrinuta, baga repede reteta de orez cu stafide si nu mai stiu cu ce, ca vreu neaparat sa-i dau ceva nou, ca iar nu mai papa mai nimic.Cred ca de la pacatosii de dintoci.Aseara am fost la pedriata si s-a mirat de gingiile lui ca sunt umflate rau.Are 8700 gr.Si e raaaaaau!!!!
Mai, si nu citii nimica din urma.Si parca vad ca se trezeste tiranul.poate s-o schimba dupa impartasanie??Nu cred.Nici Peritolu' nu l-a ajutat, nici mugurii de tei, nimic, nimic.Tre sa iau eu ceva care sa ma ajute, ca ma lasa nervii.Catrinuta, sar'mana de sugestie.Cica Emetiral zice ea.De abia astept sa incerc, ca explodeeeez.
Am fugit, va pup
Aaa, ca era sa uit, haideti la o prajiturica si un suculet si un ness, daca vreti, ca am un borcan maaare, cadou de la Roxi.SAr'mana si tie, draguta I-am zis lui Bogdan(sotu)Ca asta imi ajunge un an si el zice:daaa, anu asta!Si are dreptate, ca la noptile pe care le am...imediat il termin
Hai pa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_toma spune:

Roxi, da-i bucatele mai mari.Edutu nu se ineaca.Obisnuieste-l de acum sa mestece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:


ciao fetele!
io-s baby sitter azi la doi tzontzonei ( Marc si Georgi) , de dimineatza ma distrez , sa vedetzi show, de aia va scriu pe fuga, cat ma lasa prichindeii. Fetitza doarme momentan in camera lui Marc, Marc e pe jos , i-am intins paturi pe covor, sta in fundik si se joaca, eu intre timp le fac compot de mere si mai intru un pioc si pe forum sa mai citesc ce ati scris azi...
...revin! si cu cateva poze, probabil diseara! ca mai vreau sa ies si afara , e vreme faina, numai sa vina si mamica lu' Georgiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Poli,offf,prin ce a trecut micutul tau,bietul copilas.Eu....zici ca-s nebuna,imi vine sa plang cand aud copii plangan,cred ca o sa faca fiu-miu din mine orice ca daca plange ....stau si intr-un picior numa sa nu mai planga.Spuneai de idei de papa:de exemplu i-am facut iesi galuste de gris,in supa si a mancat 3 Rudy si erau destul de mari,cam cat o sarma sanatoasa.Si eu i mai dau si mar ras cu biscuite.

adar,asa....deci cea de 3-3-3,bravo.Poate ma apuc de saptamana viitoare si eu,caci tot cam 7 kile am si eu in plus.Si in cam cat timp le-ai dat jos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

quote:
Originally posted by simona_toma

Catrinuta, baga repede reteta de orez cu stafide si nu mai stiu cu ce....


Simona, orez cu lapte si stafide: ochiometric pun cam 250 de lapte la fiert si vreo 2 linguri de orez cu o lg rasa de stafide...le las sa fiarba pana dau in dambla, le blendez si gata papa...vezi ca te pacaleste fiertura: las-o mai "apoasa" ca sa zic asa, ca dupa ce se raceste se mai intareste si pe urma e prea cleioasa si s-ar putea sa te trezesti cu ea in cap...
Si taitei simpli (nu cu ou) din comertul nostru se pun la fiert cu laptic si cu galbenus frecat bine inainte ca sa nu se faca cocoloase...dupa ce fierb bine (aici nu am folosit stafide), le blendezi dupa dorintza...eu le-am pasat cu furculitza...ca multe chestii de acum incolo...daca doriti exemplificare la ce pot duce pastele cu lapte si ou, vizionati pozele puse in link-ul de la postarea de mai devreme...

O sa mai incerc galustile fierte cu branza si gris, si va dau reteta daca imi reusesc de data asta...


--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

quote:
Originally posted by roxivan

Am si eu o intrebare pentru fetele care fac mancarica bebeilor la blender: acum ca bebeii au mai crescut le faceti papica tot pasta sau lasati legumele mai mari? Eu ii dau tot pasta si m-a speriat o prietena care are o fetita de 1 an si care si acum papa tot pasta, cum ii da papica blendata mai putin (se simt bucatelele de legume) cum refuza mancarea. Mie mi-e teama sa nu se inece, voi cum procedati?


Sa stii ca are dreptate...am mai citit pe la postarile facute la "parintii intreaba, par.rasp." si mai multe mamici se confruntau cu chestia asta...sotul mau avea o colega in facultate care nu manca supa decat asa...sa batem in lemn...paseaza-le ceva mai mari, nu pasta-pasta...usor usor, pentru ca trebuie sa se invete sa si mestece chiar daca nu au dinti ( nu ai vazut ce gingii tari au????

Acum fug la o partida de tavalit pe podea cu fi-mea.....

--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

gata, am revenit!
am fost si la plimbare afara, cam o ora jumate , cu caruciorul...uff, partea nasoala e ca Marc nu prea mai incape in carucior cu hainele astea groase, a devenit un chin sa-l bag in el, am carucior sport si cred ca e mai potrivit pt. vara...nush cum ne-o descurca cu multe haine, iar in bratze mi-e greeeeeuuu. Nu-i problema, sta saracu' si fara sa zica nimica, dar nici nu se poate misca si mi-e mila sa-l vad asa inghiesuit acolo. Noroc ca a dormit o ora afara, ca in rest a stat in fundik cu chiu cu vai si mai era acoperit si de o patura, ca deja incepuse sa se intunece si se facuse frig.

MP, bine ai revenit, ne-a fost tare dor de voi! Ce mai face ardeiashu'???? am vazut pozele, sunteti f.f. frumosi, sa ne scrii mai des sa stim si noi ce mai faceti, cum o mai duceti pe alte meleaguri . Sa stii ca si eu sunt tare necajita ca sunt slaaaabaaa! tu sigur ma intelegi. Cate kg are ardeiashu'?
Cu masina las' ca nu-mi bat capu' doar am asigurare, noi sa fim bine!

Nshiro, multumesc ca ti-ai facut griji pt. noi!

Catrinutza, welcome back! Multa sanatate Mariucai atomice!

Poli, uff, prin ce-ati trecut... puiutzul , bine ca a iesit testul ala negativ!

Camicata, bine ati venit in club!

Roxivan, asa cum ti-a zis si Catrinutza, sa stii ca prietena ta are dreptate! si eu am auzit multe mamici cu bebei mai marisori plangandu-se de chestia cu mancarea pasata...eu ii dau deja lui Marc si papa cu bucati mai mari, de ex. branzica cu fructe sau cu iaurt de fructe , adica nu o mai trec prin blender ci o amestec un pic cu linguritza si sa stii ca nu se inneaca!, molfaie, dupa aia inghite. Sau blendez mai putin legumele.

Gata, ma duc sa-i dau sa papi lui Marc.
si pe restu'. vb.

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)

poze

Mergi la inceput