atitudinea in fata unui examen important?!

atitudinea in fata unui examen important?! | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

au ramas mai putin de 2 saptamani pana la un examen foarte, foarte important din viata mea.
acum, ce sa zic..de invatat am invatat , chiar daca nu atat cat as fi vrut/putut, ca fiind si cu burtica m-am concentrat mai greu, nu am baut cafea, nu am fumat, etc.

problema mea este ca sunt ingrozitor de pesimista, exasperand toata familia, care zice ca "fac show"..cum sa nu-l iau, ca am muncit, bla-bla..

iar eu acum, pe ultima suta de metri, printre scheme si recapitulari, stau si imi fac scenarii de cum o sa fie daca-l pic, de cum toti colegii o sa-l ia si eu nu, ca am dat banii degeaba pe inscriere si pe drumul pana la cluj, unde se tine; visez noaptea ca dau examnenul, ca fac grile...in fine, mi-e teama sa nu intru in sala la examen cu ideea ca nu il iau si in loc sa ma adun sa ma pierd in momentul acela

mi-e frica si pentru ca eu nu am pierdut niciodata un examen, mi-e groaza de sintagma "nu l-am luat" asociata mie. examenul e de ziua mamei mele si tare as vrea sa-i fac un cadou frumos!
ce sa fac, ca sa devin mai increzatoare in mine? sunt sigura ca nu ma ajuta deloc gandurile astea negative, si totusi imi este ata de greu sa mi le controlez..



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga megbeng , stai linistita , ca o sa-l iei . Se spune ca femeile insarcinate sunt mai norocoase , pentru ca le protejeaza ingerul care se dezvolta in interiorul inimii , sufletului si trupului lor.Asa cum tu vei avea grija de el dupa ce se va fi ivit in lumea noastra , el te apara acum si-ti da forta sa treci peste greutati.Iar faptul ca examenul pica de ziua mamei tale , este , cu atat mai mult , un semn bun.Incearca sa te relaxezi , asculta muzica buna sau citeste o carte , rasfata-te putin inainte de marele efort , si vei vedea ca te vei descurca foarte bine . Mult succes , iti tin pumnii.Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

megbeg, si eu dau acelasi examen cu tine pentru a doua oara. nu l-am luat anul trecut, probabil ca nici anul acesta nu voi face mare lucru. nu este nici un capat de tara. iei medicina de familie (pentru momentul acesta) si vezi ce vei face la anu'! daca CHIAR mai este cazu'!

p.s. sa iti traiasca burtica! si numai fi asa de pesimista! in primul rand concurenta este mica anul acesta, de invatat ai invatat (stiu eu! ) si in ultimul rand nu ii vei face bine bebelusului din burtica sa te agiti! hai, curaj! pupici! si iti/imi tin pumnii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

magnolia, chiar m-a impresioant mesajul tau, multumesc!

blackgirl, bafta multa si tie..aveam impresia ca esti deja rezidenta! pe ce dai, pe medicale sau chirurgie?



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga megbeng , pai daca te-a impresionat , de ce in sensul sa? Ideea era sa ,sau .Eu sunt sigura ca , peste o luna , o sa impreuna , cu un pahar de suc , evident.Si eu stau in zona Clujului , asa ca s-ar putea chiar sa ne intalnim sa sarbatorim . Bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviab spune:

Draga Megbeng,

uite aici un proverb indian foaaarte intelept: 'inainte de a pleca la vinatoare, trebuie sa ucizi tigrul in gind. restul nu mai e decit o formalitate.'

Nu pot sa-ti zic daca functioneaza genul asta de meditatie ca io, cind incercam sa-l termin in capul meu, nu's ce se intimpla da' nu reuseam sa-l prind si nici nu voia sa stea .

Poate incerci tu si-ti iese!

Multa bafta! O sa fie cit se poate de bine, gindeste-te doar la asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Meg ,examenul de rezidentiat e o porcarie pt care chiar nu merita sa te stresezi .Bafta multa !Conteaza si ce ai invatat ,dar mai mult conteaza cine si cum face intrebarile ,asa ca e chestie de bafta .
Ce vrei sa faci ,ca specializare?

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

briantis, porcarie-neporcarie, trebuie luat!adica vreau sa il iau.stiu ca depinde f mult de starea de moment, poate tocmai de asta mi-e teama un pic...am avut intotdeauna noroc la examene si mi-e frica sa nu se termine o data si-odata bafta asta mare a mea.

nu zic dinainte ce vreau, ca-s superstitioasa, da promit un PM dupa, sa-ti zic ce am luat, daca am luat, si ce as fi vrut.

livia, sarumana de proverb, l-am retinut !



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Io zic sa nu pleci cu ideea ca e un examen de toata jena. O sa te indoiesti de tine si mai mult.
Cea mai buna idee este "sa nu mai faci show" ca tocmai asa itzi alimentezi singura teama. Nu te mai lamenta de fatza cu altii si nu te gandi numai la asta. Decate ori itzi vine gandul ala cu "aoleo, ce ma fac" il contracarezi "ce misto o sa fie dupa ce iau examenul".
Gandeste-te la starea aia de usurare ce apare dupa ce ai facut efort intelectual intens si relaxeaza-te.
Daca reusesti sa-mi spui si mie ca poate n-o sa mai mor de frica de cate ori intru in sala de curs(sunt profa pe o perioada scurta)

---------------
Impotriva abuzului pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Eu as revizui un pic scenariile "de cum o sa fie daca-l pic". Strategia mea in fata unui examen (oricat de marunt, si n-au fost toate marunte) e sa ma gandesc "Si daca-l pic, ce??". Gandul asta m-a ajutat sa nu am niciodata emotii, si a contat, adica am reusit sa ma adun si sa trec cu bine.

Am un coleg de facultate care este ingrozit de ideea de a pica vreun examen. Ii amintesc mereu ca nu ar fi o tragedie. Dar nu vrea sa inteleaga si sa accepte asta. Nu stiu ce sa-i mai fac, ne exaspereaza pe toti cu grijile sale .

Acum, inteleg ca e vorba de un examen de o importanta majora. Ma mai gandesc ca burtica are o mare implicare in cum vezi tu problema. Poate ca te gandesti ca a trece examenul e un pas important pt bebe, pt ce ii vei putea asigura tu.

E cu dus si intors, pe de o parte poate te gandesti ca trebuie sa il iei, trebuie sa faci asta pt bebe, si pe de alta parte tot la bebe trebuie sa te gandesti, si sa privesti totul cu mai multa detasare, si sa nu mai vezi scenariile acelea asa de urate.

Este greu sa fii deodata increzatoare in tine, e una din acele situatii cand toata lumea stie cum va fi, doar tu nu poti crede si trebuie sa vezi singura cata dreptate au.


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mai, tragedie nu e daca nu-l iau..adica daca nu iau ce vreau eu cu punctaj mare, tot o sa iau ceva (medicina de familie) si pe drumuri nu raman..e vorba ca am invatat destul de mult si serios si tare nu as vrea sa o iau de la capat, sa-l dau si la anul ca sa fac ce vreau eu, nu ce se nimereste.

pe bebe nu prea-l afecteaza, ca oricum nu eu sunt cea care o sa-i acopere nevoile financiare, ci ta-su (adica el e cel ce castiga bine la noi in casa).

cred ca cel mai tare e vorba de orgoliul meu personal aici cum sa nu iau eu un examen???

oricum, mi-a mai revenit increderea...mi-am intiparit in minte proverbul indian de mai sus...si am mers special la biserica sa ma rog pentru examen (pana acum nu am avut CURAJUL asta , ca ii promisesem lui Dumnezeu ca daca-mi trimite un copilas nu o sa-i mai cer nimic, si pur si simplu mi-a fost jena sa-i mai cer si sa iau examenul ..da mi-am luat de ieri inima in dinti si uite ca ma rog pentru ambele, si pentru bebe sanatos si pentru examen )



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput