laparo vs op.clasica!

laparo vs op.clasica! | Autor: camy062004

Link direct la acest mesaj

as vrea sa stiu daca la op.clasica se pot vizualiza trompe,ovare,cat si alte probleme cum ar fii endometrioza,trompe infundate,sau este mai concludenta laparoscopia?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

Si de ce ma rog ai vrea tu sa ai o ditamai taietura pe burta, ca nu inteleg? Binenteles ca poate vizualiza si ce-ai mancat aseara daca vrea dar care-i baiul?

gabi

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Nu cred ca este mai concludenta una decat cealalta. Idee e ca, dupa laparo te recuperezi mult mai repede, iar zilele de spitalizare sunt mai reduse.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Eu nu am auzit sa existe vreo operatie clasica de vizualizare a trompelor.cel mult pt uter si problemele lui,si poate pt ovare, dar perioada de refacere este de peste un an) adica in timpul asta nu vei avea voie sa ramai insarcinata)pe cand dupa laparo...nu ai interdictie...Plus k taietura de la laparo nu are nici un cm si e cusuta doar cu un fir...pe cand la o op cine stie cati cm..si fire....Si apoi un uter cicatrizat , asa va ramane si ii vor scadea sansele considerabil de a prinde sau duce o sarcina....
Stiu toate astea deoarece am avut o malformatie pe uter(bicorn) si unul din medicii "priceputi" ai Bucurestiului, imi spunea k se rezolva doar prin op clasica nicidecum prin laparo.Dar mi-a prezentat si dezavantajele acestei interventii.Norocul meu a fost k am mai cerut si alte pareri, diagnosticul s-a dovedit eronat( era septat, nu bicorn), malformatia mea s-a rezolvat prin laparo+histeroscopie...si luna urmatoare eram . asa ca...

Madalina 34+,

poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna, Camy!
Nici sa nu te gandesti la operatia clasica!!!! Medicina a evoluat.....sa ia aminte si medicii care nu au realizat inca asta!!!!!! Si eu am peste un tampit ( scuzati-ma dar nu ma pot abtine) care mi-a spus ca-mi trebuie operatie sa vada ce e in interior....si eu fiind neinformata l-am crezut Asa ca sunt posesoarea unei astfel de interventii......pot sa-ti spun ca e traumatizanta!!!
Unul din cei mai buni medici din Bucuresti mi-a spus ca puteam sa-l dau in judecata, dar cu ce ma alegeam???? Greseala am facut-o deja
Am invatat un lucru: sa cer mai multe opinii si sa ma informez cat mai mult!!!
Decizia iti apartine!
Numai bine! Sa ne tii la curent cu decizia ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

binenteles ca se poate vedea la amandoua trompe,ovare,uter...dar atata timp cat se vede si la laparoscopie opteaza pt asta....mai nou cele clasice se fac doar pt problemele care nu se pot rezolva laparotomic...cuma r fii un fibrom marisor...etc....eu am 2 operatii clasice la diferenta de nici 1 an intre ele si si acum dupa 6 ani ma uit cu coada ochiului la ele...sunt atre urate.

aa si mai risti sa ramai si cu aderente ceea ce la laparo nu.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

eu am o op.clasica la activ,si in acelasi timp si groaznica dureroasa etc.numai ca atunci nu mi sa spus nimic despre ovare trompe ca ar fii ceva neregula desi tind sa cred ca am endometrioza,am toate simptomele acestei bolii,ma gandesc ca totusi daca ar fii fost ceva neregula mi sa-r fi spus atunci,cu toate astea as vrea sa fac si laparo numai ca imi este f.frica numai cand ma gandesc prin ce am trecut atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

camy: Si eu am o operatie clasica si am facut si o laparoscopie......nu se compara!!!! Asa ca .....daca trebuie sa faci laparo....mergi fara frica! M-am operat miercuri si joi am plecat acasa! Nici nu suporta comparatie!
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

buna! fetele va rog sa ma scuzati ca aduc din nou subiectul asta pe prima pagina..dar..vreau si eu sa aflu mai multe..
ptr ca..am facut laparoscopie..si in urma ei mi s-a pus diagnosticul de sindrom aderential pelvin extins(cuprinde uter,trompe..in fine..cam tot). a incercat dr sa la rezolve laparoscopic,insa exista riscul unei hemoragii si s-a oprit!dar..mi-a zis ca urmatorul pas este o operatie clasica ptr desprinderea aderentelor,indepartarea pungilor cu lichid seros,plus indepartarea unui fibrom sau chist-nu se stie exact-cam de 3-4 cm..
asa ca..vroiam sa stiu..cum te taie,cat,unde..ce pauza treb sa faci dupa(ptr ca de 10 ani incerc sa am bebe si ma omoara asteptarea asta!)..
asa ca..va rog..fetele care au o astfel de operatie la activ sau celor care ma pot lamuri, indruma, da vreun sfat..le-as fi ff recunoscatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILEN spune:

Uratica, eu am avut ocazia de le-am facut pe amandoua. Am la activ o operatie clasica din cauza unei sarcini extrauterine (trompa dreapta scoasa) si o laparoscopie (12 noiembrie 2008)la care s-a constatat ca aderentele mi-au lipit apendicele de ovarul drept (cauza pt care nu mai produce foliculi), un fibrom de 1/1cm pe care l-au scos si trompa stanga infundata la nivelul istmului pe care au reusit sa o desfunde destul de greu cu albastru de metilen (aderenta a cedat). Nu se poate compara rapiditatea recuperarii dupa o operatie clasica si una laparoscopic. Dupa operatia clasica nu am avut voie sa raman insarcinata 6 luni timp in care se pare ca s-au format aderentele, dupa laparoscopie mi s-a recomandat doar 2 saptamani de pauza la prestat. Iti recomand sa mai consulti si un alt medic cu privire la posibilitatea repararii problemelor tale prin operatia laparoscopica, operatie pe care ti-o recomand datorita timpului extrem de scurt de recuperare (intr-o saptamana nici nu am mai stiut ca am fost operata). Durerile de burta nu se compara in cazul celor doua operatii, nici ca intensitate si nici ca durata in timp. In alta ordine de idei, operatia clasica poate sa duca la formarea si mai multor aderente pe cand laparoscopia este o metoda minim invaziva si riscul aparitiei aderentelor este mult mai mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

ailen..multumesc pentru informatii..
si eu am facut operatie laparoscopica-chiar in aceeasi zi cu tine!12.11.2008!si..deoarece nu mi-a putut rezolva asa problemele-ptr ca risca sa imi provoace o hemoragie..a zis ca trebuie sa fac operatie clasica..am inteles insa ca nu e chiar ca la o extrauterina..ptr ca se fac pe orizontala in partea de jos..intre gaurelele de la laparoscopie..iar taietura va fi de vreo 5 pana la 8 cm..in functie de ce va trebui sa faca pe acolo!iar dr care m-a operat e un dr de nota 10!am mare incredere in el!si stiu sigur ca daca nu era cazul unei operatii clasice,nu mi-ar fi propus!
as fi vrut sa se rezolve prin laparoscopie..dar se pare ca nu e posibil...nu stiu ce sa mai zic..si nici nu vreau sa mai las timpul sa treaca!am 10 ani la activ de cand astept un bebe!!si deja nu mai pot!!!

Mergi la inceput