laparo vs op.clasica!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Uratica, din cate imi amintesc eu, tu ai spus ca ai vb si cu Tutunaru. Parearea mea e sa mergi la el la o consultatie si dupa aceea sa te hotarasti pt operatia clasica! Chiar daca ai incredere in medicul tau! E clar ca in cazul operatiei clasice sunt multe dezavantaje....acum depinde si cat de tare te preseaza timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

draguta..mersic mult!!!la asta ma gandeam si eu!insa..nu stiu cat dureaza pana imi face o programare...nu mai vreau sa astept!cred ca o sa intreb la tutunarese cat dureaza..sa vad..sau sa sun direct la cabinet..nici eu nu mai stiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILEN spune:

Uratica, si la operatia extrauterina taietura se face pe orizontala, in partea de jos. Acum 4 ani asa mi s-a facut. Nu stiu de unde ai inteles ca operatia clasica nu este chiar ca cea de extrauterina, daca de la doctorul tau ... te sfatuiesc inca odata sa mai incerci si altul oricata incredere ai avea in el. Operatia clasica inseamna deschiderea abdomenului, indiferent ce se urmareste a se repara pe acolo. Doar doctorii ”comozi” mai fac in ziua de azi taietura pe verticala sau, probabil, doar in cazuri de maxima urgenta (cand a cedat trompa inainte de operatie).
In urma operatiei mele clasice am ramas cu o cicatrice la care trebuie sa te uiti bine sa o vezi (arata ca un rid), chiar doctorul (altul, din alt oras) care mi-a facut laparoscopia a laudat-o si a spus ca este o adevarata opera de arta. Cu toate astea, tarziu am aflat ca operatia pentru extrauterina o puteam face si laparoscopic, aceasta varianta nefiindu-mi prezentata de niciunul din medicii la care am fost, probabil pentru motivul ca in spitalul matern din orasul meu nu cred ca se fac nici in ziua de azi operatii la laparoscop. Sunt foarte multumita de cum mi-a facut operatia clasica doctorul meu de atunci, am avut foarte mare incredere in el insa, daca imi spunea de posibilitatea operatiei laparoscopice, categoric as fi optat pentru ea.
Iti doresc sa iti rezolvi cat mai repede problemele si sa ai bb-ul mult dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

ailen..multam pentru informatii!!!sunt ff utile!de asta aveam nevoie!!
si..ti-am ascultat sfatul!ieri am trimis mail cu tot istoricul meu cat si cu ceea ce scrie pe biletul de iesire din spital!!
si toti mi-au zis acelasi lucru!!am fost si la doctorita mea..si ea m-a sfatuit la fel!!desi unii mi-au zis(de baieti buni ce sunt!!!) sa fac direct fiv,fara sa ma atentioneze ca o sa pierd sarcina din cauza aderentelor!!care sunt ff multe!!si sunt pasibila de extrauterina...plus de asta..trebuie sa-mi indeparteze si fibromul sau chistul ce il am si plus ca trebuie sa imi indeparteze si sa ia proba sa vada ce e cu pungile alea cu lichid ...
da!daca erau simple aderente si nu mai era si altceva..era ok..insa asa e mai complicat!!nu se poate rezolva totul prin laparoscopie,in cazul meu!!intr-adevar au zis unii doctori ca as putea incerca..insa nu imi garanteaza nimic!!cat despre taietura de la operatia clasica..nu prea imi fac probleme ca se va vedea..ma interesa cam cat este,ca sa imi dau seama daca pot sa ies de pe lista de asteptare mai devreme de 6 luni!!asta era baiul la mine!!si..eu am facut acum laparoscopia..pe 12.11-odata cu tine..si vreau sa zic ca a ramas muta doctorita car mi-a scos atele..ptr ca nu a mai vazut incizii atat de mici si nici un organism sa se refaca asa repede!!
cam asta e..in stadiul asta sunt!
si..desi sunt hotarata sa ma operez clasic..nu zice nimeni ca pana atunci nu am voie sa mai intreb si alti medici,sau sa ma programez ptr o alta consultatie,alta parere!!si fii sigura ca asa voi face!!
eu am inteles ff bine ce vrei sa zici si ti-am inteles si respectat punctul de vedere!!sunt intru-totul de acord cu tine!!dar..din pacate cazul meu e mai complicat..pentru ca nu sunt numai niste simple aderente!!
ufff..eu una sper sa treaca toate cat mai repede si sa avem si noi un bebic in brate cat de curand!!
inca odata, multumesc din toata inima!!!!si succes la bebici!!la toate fetele ce isi doresc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piroscka spune:

draga uratica, tu ai acelasi istoric medical ca si mine, exact aceleasi probleme, exact aceleasi proceduri. Si eu am facut o laparoscopie pentru un fibrom care de fapt s-a dovedit a fi un chist. Si mie mi-a descoperit multiple aderente si pungi cu lichid si a incercat sa mi le indeparteze laparoscopic, dar am sangerat foarte puternic si a fost nevoie sa ma opereze clasic ca sa ma poata curata. Spre deosebire de tine mie mi-a facut tot atunci si operatia clasica pentru ca nu mai avea ce sa faca, deoarece incercand sa ma curete s-a produs hemoragia. Eu interventia am facut-o la szeged si am incredere in medicii de acolo. Este drept ca nu a fost prea placut sa ma duc pentru o laparoscopie si sa ma trezesc operata, dar intr-un fel poate ca este mai bine asa ca nu am mai avut timp sa ma gandesc Iata ca au trecut aproape 4 saptamani de la operatie, nu spun ca nu a fost greu, chiar a fost dar acum ma simt bine si totul este ok acum. Sper sa faci alegerea cea mai buna pentru tine.Daca doresti sa aflii mai multe da-mi un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

piroska..multumesc!!
ti-am trimis un pm!!!si vroiam sa te mai intreb daca nu sunt indiscreta..cati ani ai si de cand incerci sa faci bebe??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piroscka spune:

uratica ti-am trimis raspuns la PM

Mergi la inceput