cum ne pregatim de o sarcina ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

pe vremea cand ne jucam noi in praf nu era atata poluare.
iar cand stateam pe plaja toata ziua, fara crema de protectie, stratul de ozon era la locul lui, intact.



Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad





un minut din timpul vostru inseamna o VIATA pentru ei !!! nu UITATI forumul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Te duci la medicul ginecolog (dar asta trebuie oricum sa o facem o data la 6 luni) si, in afara controlului de specialitate il rogi sa iti dea lista cu analizele ce trebuie facute. Daca esti moderat de ipohondra le faci numa pe alea uzuale. Daca esti mai panicoasa ca altii ceri lista completa. (eu nu-s nici ipohondra si nici panicoasa insa am facut toate analizele sa nu ma mai intepe si dupa ce raman gravida...chestie de organizare).
Le faci, te bucuri ca au iesit bine, (incerci sa) renunti la o parte din stresul cotidian, NU stai cu ochii pe calendar si cronometru in mana in cautarea zilelor fertile, va iubiti linistiti si Doamne Ajuta in curand postezi la gravidute.

Extra-sfat: de regula se intampla cand te astepti mai putin si esti convinsa ca nu ati prestat in zilele fertile.

A, si dupa ce ramani gravida mai trebe administrate niste medicamente. "Am grija de mine moderat nu exagerat" ar fi unul dintre ele. "Nu mi se poate intampla nimic rau" si "am incredere in medicul meu" ar fi celelalte.

Mult succes!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

In Suedia suedezele care nu au boli cronice se pregatesc de sarcina doar sufleteste fiindca nu avem cum sa ne facem de capul nostru atitea analize fara trimetere de la doctor care nu ne-o da fara motiv.Daca nu putem ramine sau pierdem sarcini in mod repetat abia atunci ajungem la analize.Altfel, pina nu sintem gravide nu ne fac analize fara motiv.

O sa va intrebati cum se poate asa ceva.Simplu: 85% din suedeze nu au probleme cu sarcina si daca cele 15% au, sint rezolvabile in perioada sarcinii.Asa face economie statul dar se pare ca foarte putine au probleme si pina acestea nu apar, n-are rost nici sa se gindeaca la ele.

Mariana 25+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linascuta spune:

salut fetelor...si eu luna aceasta ma straduiesc sa ramin insarcinata!!! sunt proaspat casatorita si putin informata in privinta sarcinilor...bla bla bla. Am citit cu atentie mesajele voastre si mi-am pus intrebarea..........oare chiar e obligatoriu necesar pentru o sarcina ca sa te pregatesti cu toate analizele, sa i-ai acid foloc si alte vitamine??????????? Eu am facut decit un consult ginecologic, mi-a vazut starea uterului, a ovarelor ( pe cel drept l-a gasit cu parere de rau un pik inflamat si cu citeva chistulete in jurul lui....mi-a zis ca nu e nimik rau, decit e o stare a ovarelor)....in rest a zis ca sunt bine!!! i-am zis de alte analize...si a spus ca nu sunt chiar necesare!!! Imi doresc foarte mult un bebe....si vreau sa fiu bine pregatita pentru asta!!! Astept mesajele voastre. Va multumesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

linascuta,
bineinteles ca nu este obligatoriu. Daca era, specia umana nu se perpetua de-a lungul atator mii de ani in care nu existau nici analize si nici alte investigatii/cunostinte in domeniul medical.
DAR asta nu inseamna ca nu ajuta. In primul rand pt linistea ta, in al doilea rand ca poti depista o problema de care habar nu ai mai devreme (in loc sa te chinui luni in sir fara sa se intample nimic si sa nu stii de ce, o descoperi mai devreme si o si tratezi mai devreme ceea ce, evident, iti creste sansele). In cazul tau e posibil sa ai o usoara anexita, medicul nu ti-a spus asta? Un ovar cu chistulete si usor inflamat nu e tocmai un semn bun desi nu e nici capat de tara. Dar poate fi semnul unei anexite si antipatica asta poate infunda trompele etc.
In concluzie nu strica sa faci un minim de investigatii si analize, fara a pica in extreme si fara sa ajungi in sapa de lemn.
Mult succes!

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linascuta spune:

salut, sa stii ca nu mi-a spus de asa ceva...a zis doar ca sunt bine si nu merita sa-mi fac probleme!!! A zis ca acest lucru(ovarul un pik inflamat si cu citeva chistulete) precum ca e o stare a ovarelor...si ele se absorb, dar eu chiar simt in partea dreapta la ovarul drept ca ma doare un pik...asa ca o intepatura taioasa...e aiurea...cind ma i-au cite-o data crizele alea a pai nici nu pot sa stau in picioare...de paraca ma inteapa cineva acolo cu un ac sau un cutit...atit de tare ma doare!!! Nu stiu ce sa fie...ca eu cu ovarul ala am tot avut probleme cam de la 17 ani(in prezent am 22), am facut multe tratamente si...la un eco asta iarna mi sa spus ca sa absorbit si ca nu mai am nici un chist...si acum aproape o luna in urma am fc iar un eco si mi-a zis aceste rezultate!!! Uite asa.....nu stiu si gur care e treaba ...dar imi doresc foarte mult sa am un bebe...poate ramin insracinata luna asta!!! MARE E DUMNEZEU!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinake spune:

Citat:
citat din mesajul lui linascuta

salut, sa stii ca nu mi-a spus de asa ceva...a zis doar ca sunt bine si nu merita sa-mi fac probleme!!! A zis ca acest lucru(ovarul un pik inflamat si cu citeva chistulete) precum ca e o stare a ovarelor...si ele se absorb, dar eu chiar simt in partea dreapta la ovarul drept ca ma doare un pik...asa ca o intepatura taioasa...e aiurea...cind ma i-au cite-o data crizele alea a pai nici nu pot sa stau in picioare...de paraca ma inteapa cineva acolo cu un ac sau un cutit...atit de tare ma doare!!! Nu stiu ce sa fie...ca eu cu ovarul ala am tot avut probleme cam de la 17 ani(in prezent am 22), am facut multe tratamente si...la un eco asta iarna mi sa spus ca sa absorbit si ca nu mai am nici un chist...si acum aproape o luna in urma am fc iar un eco si mi-a zis aceste rezultate!!! Uite asa.....nu stiu si gur care e treaba ...dar imi doresc foarte mult sa am un bebe...poate ramin insracinata luna asta!!! MARE E DUMNEZEU!!!








draguta, schimba medicul! un medic care vede chisturi pe ovar si spune ca nu e nicio problema, e nebun! chisturie pe ovare afecteaza functia ovulatorie a ovarului, asa ca nu e de gluma! mergi la un alt medic si vorbeste cu el! da un google pe net si vezi ce inseamna chisturi ovariene! imi pare rau, dar medicul acela greseste! multa sanatate si sa-ti dea DD un bb curand!

http://tt.lilypie.com/IiZQp2.png
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linascuta spune:

mmdaa ar trebui sa schimb medicul.......stiu ce inseamna chist ovarian pentru ca ma tot confrunt cu aceasta problema de citiva ani...am fc multe tratamente si la multi doctoti...si nimik nu m-a ajutat.....la eco imi arata la fel!!! Am uitat pt o perioada cam de un an de problema mea........si dupa ce m-am casatorit mi-am dorit un bebe si mi-am adus iar aminte de problema mea....vedem acum luna aceasta daca nu ramin insarcinata si atunci imi schimb doctorul.....si ar trebui sa incep din nou citeva tratamente!!! Voua multa sanatate, sarcini usoare si copii sanatosi. v-am pupat

Mergi la inceput