cum ne pregatim de o sarcina ?

cum ne pregatim de o sarcina ? | Autor: danavasile

Link direct la acest mesaj

nu stiu daca am postat bine aici acest subiect, sper sa nu dati cu rosii
vroiam sa va intreb pe cele care deja au un copil cum v-ati pregatit inainte de sarcina ? in sensul :
- ati renuntat la fumat? sau alte vicii
- ati avut grija la alimentatie luni de zile inainte de a ramane insarcinata?
- v-ati facut analize complete sa va asigurati ca aveti o sanatate buna?

Acum sa va spun de ce va intreb, pentru ca mi-e groaza de cate chestii citesti zilnic. Desi am 27 de ani mi-este teama de tot felul de boli pentru ca vrem un copil sanatos in urmatorul an.
Poate veti spune ca sunt paranoica dar cand citesc zilnic ca fete/femei tinere sufera de boli care in teorie apar dupa 40-50 de ani .........ma ingrozesc.
multumesc anticipat pentru raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Nu cred ca trebuie sa te lasi "absorbata" de tot ce se aude-n jurul tau , nu e prea bine , sau cel putin "cantareste" spusele negative si cele pozitive si trage cele mai bune concluzii care sa fie bune in cazul tau !
Multa bafta ptr bb si fii mai curajoasa , simt eu ca esti cam fragila si ar fi pacat sa te lasi influentata de ce se aude !
, iar ptr restul intrebarilor cred ca fetele iti vor raspunde mai bine la sectiunea : "Asteptand un ingeras in viata noastra"

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

eu ma pregatesc pentru un nou bebe si am sa iti spun ce fac pentru acest lucru.

de fumat nu fumez, deci nu se pune!cafea beau in continuare, am baut si in timpul primei sarcini pentru ca am tensiune mica.

1.am terminat cu anticonceptionalele.
2.am fost la medicul meu ginecolog:am colul frumos, uterul mic-deci cum e normal, nu am secretii, totul e ok
3.urmeaza sa imi fac analizele pentru toxoplasma, virusul citomegalic, rubeola, chlamydia.
4.am inceput deja sa iau acid folic si in scurt timp incep si cu vitaminele.

noi ne vom apuca efectiv de treaba din ianuarie, asta daca nu intervin schimbari in plan!

iti doresc sa ramai insarcinata cat mai repede!



Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu inainte de a ramane insarcinata am facut doar un control ginecologic. alte investigatii nu am facut.

de fumat m-am lasat inainte sa mi se confirme sarcina, pentru ca imi era foarte rau.
cafea nu am prea baut inainte. nici acum nu ma prea omor cu cafeaua.

eu iti recomand sa incerci sa faci gimnastica pana ramai gravida. mie mi-a prins foarte bine gimnastica facuta inainte de sarcina.

33 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

multumesc pentru raspunsuri
fragila nu sunt..dar ma tem pentru un copil cu diverse probleme de sanatate
poate m-a influentat foarte tare in a va pune aceste intrebari pentru ca o cunostinta in luna a 6 a aflat ca, copilul mult asteptat avea sindromul down; o fosta colega a pierdut sarcina din cauza toxoplasmozei
si deci sunt speriata
eu nu am luat anticonceptioanle decat de 2 ori in viata si asta cand am crezut ca am calcat pe bec ( pilula de a 2 zi)
oricum raspunsurile voastre ma vor ajuta, si daca mai aveti si alte sfaturi va astept
rog moderatorii sa mute acest subiect la sectiunea "asteptand un ingeras in viata noastra" multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu nu m-am pregatit in nici un fel. E drept ca nici nu planificasem sa raman , a venit pe neasteptate, dar oricum n-aveam ce pregati. De fumat oricum nu fumam, alcool nu obisnuiesc decat extrem de rar, sanatoasa stiam ca sunt ca si cu analizele la zi, asa ca nu aveam ce pregati.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

In linii mari o viata sanatoasa (cu mult sport, fara tutun, alcool, grasimi sau cofeina) nu are de ce sa strice, dar din pacate nu e o conditie necesara si suficienta pt ca sa ai un copil perfect. Aici numai bunul Dumnezeu hotaraste, tu poti doar sa propui si sa faci tot ceea ce tine de tine sa fie totul in regula.

Am inteles ca ar fi bine sa iei inainte de a ramane insarcinata cu vreo 2 luni vitamina E si acid folic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Exista o serie de analize pe care le poti face pt a afla daca e ok cu copilul, de ex triplu test si mai sunt si altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

eu cred ca copiii se imbolnavesc asa de repede mai nou din cauza alimentatiei proaste, si pentru ca parintii ii menajeaza exagerat de mult din alte puncte de vedere. tin minte cand eram mici si mergeam la tara, ne jucam in iarba, praf,in rau, eram tot timpul inconjurati de animale (caini, pisici, pasari de casa) si normal, nu ne spalam pe maini intotdeauna inainte de a manca, si (scuze de limbaj si expresie) nu aveam nici pe dracu'! Acum ma uit la copiii prietenelor mele (eu inca nu am primit un dar atat de frumos de la viata sau Dumnezeu) care in fiecare luna lipsesc cel putin doua saptamani de la gradi pentru ca sunt mereu bolnavi: ba raciti, ba cu stomacul, ba cu alergii. cunosc o fetita care a avut probleme cu colecistul la 8 ani... eu am avut prima si ultima (pana acum) criza de fiere la 26 de ani.
e foarte bine ca te gandesti de acum la ce si cum sa faci, dar cred ca are mai multa importanta ce faci in timpul sarcinii si dupa.
va doresc mult succes.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Ia uite aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Gabi , foarte bine spus! Din nefericire, asa este!

cristina si nazdravanul Andrei

Mergi la inceput