FIV in Ungaria 4

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Lachieu nu am luat nimic, o sa-l intreb pe Chivu, vineri cand merg la el... poate imi mai da o ciocolata.... ceva.. si punctia o sa o am prin 01.12 cred eu. Imi fac lista cu intrebari .... Tu le-ai luat din propie initiativa, Pis le ia la recomandarea lui... Nu mai inteleg nimic.. probabil mutrisoara mea cerea AC fara vitamine atunci cand am fost la el...o sa fiu mai vineri , poate primesc si eu cate ceva...

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Ca si Pussi[/red] sunt de acord cu Magda, in privinta vitaminelor.... si cu Pis.... oricum la anul voi lua eu din initiativa mea si Magne B6 (si anul acesta asa am vrut). Andicu eu nu m-am referit la medicamentele si dozele de stimulare pe care le-am avut. Sunt sigura ca la anul va stii mai multe despre mine (tot la dr. Z. merg ca am incredere in el si ma bucur ca am gasit un astfel de dr., doar imi puneam si eu unele intrebari). Liana iti tin pumnii. Pussi ti-am trimis e-mail. Eu nu am facut glicemia pentru Szeged.Lachi multumim de informatia in legatura cu ananasul.
Va pup pe toate

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Fetelor va multumesc pt. informatii !
Lachione interesanta treaba cu ananasul !
Mai am o rugaminte la voi ! Sunt pe ultima suta de metri si ma agit ! Sotul meu are azoospermie. Am vazut ca sunt fete care au facut ICSI si as dori sa stiu mai multe despre biopsia testiculara. Am citit pe undeva ca nu e f. periculoasa, dar nu stiu altceva ex. daca il doare dupa... Stiti voi ca barbatii se panicheaza cand e vorba de atentate asupra 'comorilor'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabela11 spune:

Fetelor, ma bag si eu in discutia cu AC si vitamine.E clar ca vitaminele le prescrie functie de analizele cerute, mie mi-a dat din toate(elevit, aspenter sau tromboass, magne B6 la fiecare FIV), in schimb nu mi-a dat acid folic.Si diferenta intre cele doua FIV-uri a fost doar de stimulare, prima s-a facut dupa o luna de inhibare cu AC.
La al doilea FIV, nu am mai facut inhibarea, am inceput direct stimularea.Explicatia este ca la femeile mai inaintate in varsta, la care activitatea ovariana este mai inceata, daca le mai si inhibi s-ar putea sa nu obtii ce vrei de fapt.Asa s-a intamplat la mine, am raspuns mult mai bine la stimulare pe un ciclu normal.
Aveti incredere ca stiu ce fac acolo!!
Pussi cand iti vine sa mananci ceva (poate nu chiar dulce), gandeste-te ca de fapt vrei sa inlocuiesti reflexul de a baga ceva in gura in loc de tigara.Asta pe mine m-a ajutat, si nu m-am ingrasat deloc timp de un an jumate dupa ce m-am lasat.Am pus 4 kile din lipsa de miscare, n-are nici o legatura cu tigara, parerea mea....

Mirabela 11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabela11 spune:

Ioana78 daca te referi la ICSI pot sa-ti dau cateva detalii, eu am facut de fiecare data.Se face atunci cand numarul spermatozoizilor este foarte mic si nu au mobilitate.De fapt este dirijare a spermatozoizilor cei mai buni in ovul, practic ii ajuta sa intre in contact cu ovulul.
Legat de biopsia testiculara nu stiu sa-ti spun nimic si nici daca a facut cineva la Szeged.Stiu doar ca se face si la Szeged.Eu stiu ca biopsia testiculara se face la cei care nu au nici un spermatozoid si atunci se colecteaza direct din testicol si apoi se face ICSI.
Chiar este nevoie de biopsie testiculara la voi?
Si sotul meu are azoospermie, dar nu a fost nevoie de biopsie, am facut doar ICSI si hatching.

Mirabela 11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Ioana si noi am facut tot ICSI si hatching. Dar fara biopsie testiculara, la sotul meu nu sunt chiar asa probleme. De fapt mie mi-a facut si IUI in ziua punctiei, deoarece nu mi-a putut punctiona un ovar. Esti sigura ca e nevoie de biopsie testiculara?


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

am misunat pana acum pe site-urile americanesti si am mai aflat cam ce dieta e recomandat sa ai pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.Dupa ET de papat o cana de fruct de ananas pe zi (cica te mentine hidratata si parca ar ajuta si la nidarea embrionului).
De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).
Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

pussi dar apuca-te si ia tu de capul tau macar elevit-pronatal, acid folic si tromboass cate una pe zi ca doar n-o sa te apuci sa iei cu 5 zile inainte de punctie. Si las-o usor cu dulciurile ca acum am vazut ca nu avem voie in perioada tratamentului pentru fiv dulciuri DELOC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Lachi mersi frumos de meniu, nu-mi convine ... dar..o sa incerc sa o respect... imi dai si un bucatar, te rog ...

Era undeva o lista cu ce trebuie facut si ce nu dupa ET. Eu am cautat-o la odiseea Szeged pana la capitolul 4 si nu am gasit-o, stie cineva mai exact pe unde e????

Si mai vroiam sa stiu.. cat trebuie sa stau in pat dupa ET?? cate zile?? si acasa??? fara sa merg la servici??/ voi cat ati stat??

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Lachi merci de dieta. Eu chiar am mancat multe dulciuri ca nu pot fara ele.
Pussi mie dr. Z. mi-a spus ca a doua zi dupa ET pot face drumul de la TM la Tg.-MS. (aproximativ 450-500 km). Si doctorita Krisan, care mi-a facut ET (ca dr. Z. a lipsit in ziua aceea) mi-a spus la fel, doar ca sotul sa mearga mai incet cu masina unde e rau drumul. Deci nu cred ca e neaparat sa stai doar in pat. Eu am facut ET sambata si am stat mai mult in pat pana marti dimineata, cand am plecat de la TM spre casa.

poze

Mergi la inceput