Pentru parinti cu copii mai mari :)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Bun gasit tuturor!
nu am reusit inca sa citesc tot ce s-a discutat inainte, dar vreau sa va spun si eu pasurile mele, poate puteti sa ma ajutati cu un sfat...
Am o fetita de 6 ani Mara. pana a plecat tatal ei a fost un copil foarte cuminte si echilibrat. iarna trecuta am ramas singure si de atunci s-a schimbat. a devenit dependenta de tv, nu exagerez, asta face tot timpul. nu vrea sa iasa din casa ca sa se poata uita la desene, nu vrea la gradinita, nu o mai intereseaza nimic altceva. poate doar filmele la computer... din vara eu am un prieten si asteptam un copil. acum a intervenit o noua problema - pe fetita din burta o iubesti mai mult!! nu stiu ce sa ma mai fac cu ea, a devenit obraznica, nu reusim sa ne intelegem nici cu vorba buna, nici cu amenintari, nici chiar cu bataita... face adevarate crize de isterie daca cineva i se opune. apoi ii pare rau, vine si isi cere scuze, promite ca nu mai face si peste 10 minute o luam de la capat. azi chiar ma gandeam sa consultam un psiholog de copii, mi-e frica sa nu se agraveze aceste probleme. si inca ceva, urmeaza sa plecam din tara dupa ce se va naste cea mica la tatal ei. cred ca daca nu ne rezolvam problemele pana atunci va fi si mai rau.
Va multumesc ca mi-ati dat ocazia sa-mi spun pasul, astept pareri si sper sa va pot da si vesti mai bune.
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liberta spune:

wow, in sfarsit!!!

bineinteles ca aterizez si eu printre voi. de cand asteptammm. eu am un baietel de aproape 14 ani, si incet incetut se schimba cam toate la noi. el este inca copilaros, dar mai are si faze in care vrea sa-si impuna personalitatea.
cred insa ca este normal asa, de multe ori ma gandesc cum am fost noi pe-atunci si mai stiu ca mi-am promis pt cand voi avea si eu un copil sa nu-l stressez. bineinteles ca nu reusesc de fiecare data...

va pusichez cu drag,

liberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

corina, vad ca eu sint prima care iti raspund, poate ar fi bine sa deschizi un subiect nou ca sa-l vada si celelalte fete. Sint convinsa ca au o gramada de sfaturi sa-ti dea. Eu zic ca fetita ta este frustrata, speriata si nu intelege ce se intimpla. De aceea reactioneaza negativ. Din punctul ei de vedere, si-a pirdut tatal (nu stiu acum cit de apropiata era de el, poate ne spui tu) si acum crede ca isi pierde si mama fiindca astepti un bebelus nou cu alt tatic. Daca spui ca iti incepi o noua familie in curind, cred ca prioritatea este sa o faci pe Mara sa fie convinsa ca ea este centrul atentiei, ca va ocupati de ea si o iubiti amindoi si veti fi o familie fericita in care va apare si un bebelus nou. Daca ea va fi sigura ca nu e data la o parte, ca nu te pierde si pe tine atunci va fi bucuroasa sa te si ajute cu bebelusul si va fi aproape de tine. Obraznicia si reactiile negative sint din cauza fricii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttix spune:

si eu am fost in situatia ta corina si vreau sa-ti spun ca acuma "piticii" sunt mari. diferenta de 7 ani dintre ei parca nici nu exista. la mine baiatul (14) este cel care e mare si fetita e mica. nu stiu care e motivul dar andreas nu se manifesta asa cum zici ca face mara. a iubit-o pe larisa din prima zi de cand am adus-o acasa. inca dupa vreo 2 zile m-a intrebat de ce nu creste odata mare ca sa aiba cu cine se juca. el era in cl. 1-a si iti dai seama ca trebuia sa ma ocup si de el si de bebe. dar faceam in asa fel incat sa ma ajute si el...pentru a vedea ca acel ghemotoc mic nu se poate descurca fara mine. i-am explicat, pe limba lui ca bebe nu poate manca, nu se poate schimba, etc ...astfel incat sa nu fie gelos. poti incepe de pe acuma prin a-i arata niste poze cu bebelusi ...astfel incat la momentul critic mara sa stie la ce sa se astepte. sunt sigura, asa cum zice si miau-miau ca este o faza de nesiguranta, de incertitudine, mai ales ca nu cu mult timp in urma a plecat al ei tata. nu am cuvinte sa-ti explic cat de tare se iubesc acuma copii mei. chiar daca andreas este mare ...gaseste timp sa se joace cu larisa. azi de exemplu trebuia sa mearga la o onomastica ...au dat fetele telefoane inebunite ca de ce nu merge...si ce crezi ...se jucau diferite jocuri...monopoly, nu te supara frate ...asta ca sa iti dai seama ce fel de relatie este intre ei. e drept ca se mai cearta ei ...dar asta foarte rar.
parerea mea este ca trebuie sa ii povestesti diferite etape din viata viitorului bebelus si sa-i areti poze ...sau chiar alti bebelusi ...ca sa inteleaga ca nu va pierde dragostea ta ..ci dimpotriva o sa creasca (sunt mai mult ca sigura). explica-i ca o sa fie mana ta dreapta ...ca o sa te ajute, chiar daca e mica...si poate isi schimba modul de a gandi si nu se mai comporta asa. ii vei da senzatia ca si ea este importanta, mai ales daca te ajuta. se va simti importanta sau de folos si poate la un moment dat de neinlocuit. si pentru ca se simte asa ...poate ca o sa iese numai lucruri bune din ea ..si o sa-si dea seama ca de fapt un bebe (surioara/ fratior) nu o sa fie un lucru de care trebuie sa se sperie.
sincer eu asa am facut, si acuma cei doi sunt cei mai buni prieteni.si asa cum eu si sora mea aveam secrete fata de mama ...acuma e randul lor sa aiba secrete fata de mine. si ma bucura faptul ca se inteleg bine ...cu toate ca diferenta de varsta este cam mare.

sper sa te fi ajutat cumva ...daca nu ....mai incercam
mutti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

draga Corina, o sustin si eu pe mieunica: pentru a primi raspuns la problema ta, ar trebui sa postezi un subiect separat. Poate chiar cu copy-paste, ceea ce ai scris aici. Si ceva asemanator s-a discutat in subiectul postat de Vilma, "Amintiri din copilarie":

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14967

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si incurajari!
Am incredere in fetita mea si stiu ca o depasim impreuna momentul. Poate ca si eu stau mai prost cu rabdarea in ultima vreme, ca orice gravida.
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilke spune:

Ilke in 23 Mai face 8 anishori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidy spune:

[font=Arial Black][/font=Arial BlaClaudian are 8 ani si ii plac jocurile pe calculator iar Catalina are doar 1 an si 6 luni si ii place sa asculte muzica si sa danseze.Se inteleg foarte bine si nu pot sta despartiti multa vreme.Daca va pot ajuta cu cateva sfaturi nu ezitati sa ma intrebati.Astept sugestiile voastre.Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelavaduva spune:

Mihai are 5 ani si 3 luni, este grupa mare la o gradinita care-i place tare mult. Am si un , o fetita, Mara, ea face 1 an, pe 31 luna asta.Sunt tare dulci.

la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SMART spune:

Buna seara mamici cu vechime,
Eu sunt mama lui Matei care are sa faca 8 ani in luna Mai.
Este un baietel dulce care incearca sa vada care ne sunt limitele, care sunt slabiciunile mele, in permanenta in concurenta cu tatal sau. El trebuie sa cistige la shah sau orice joc, el are sa imi explice cum functioneaza... orice, el are sa imi arate cum se face judo, etc. Inca asteapta sa ma bag cu el in pat seara si are sa incerce sa ma convinga sa nu ma duc in patul meu, are sa vina in fiecare dimineata in patul meu pentru un sfert de ora de joaca, are sa ma strige "iubito" si are sa verifice ca taicasu imi aduce cafeaua. Cel mai amuzant lucru este sa vad linga mine in fiecare seara un barbat in pat si dimineata sa ma trezesc cu o "miniatura" care are sa incerce sa se comporte ca un adevarat "mare".

FELICIA

Mergi la inceput