LMA - Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (94)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Feli, imi place "zicala" ta de dupa semnatura. Foarte la obiect si potrivita de foarte multe ori la noi pe forum. Ca se incing uneori niste discutii, mama-mama.


Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

acum eu nu am rosii puse si chiar mi-ar prinde bine un bulion, dar sunt de acord cu DORDIA.
PITIC, te inteleg perfect, mai ales ca si eu am fost in situatia asta din cauza noptilor nedormite si din cauza ca numai puteam sa fac nimic toata ziua, nici macar sa mananc.
saracu' numai cand il vedeam ca incepe sa maraie imi venea sa-l arunc.
si da, l-am atins si eu (numai conteaza ca tare, sau incet sau mai stiu eu cum, sau ca mi-a parut rau sau nu)
am facut-o so asta conteaza.
am si tipat la el.
am inteles ca nu-i asta rezolvarea si mi-am dat seama ca oboseala m-a adus in pragul disperarii si ca incalc cele mai aprige principii ale mele.

dar sa va vad ca o CATALOGATI atat de repede ca fiind ANORMALA sau mai stiu eu cum...
nu pt asta suntem aici.
chiar credeti ca i-a dat cu biciul???? sunt sigura ca nu, ca abia l-a atins, nu inseamna ca aprob ce a facut, ba dimpotriva, dar asta nu inseamna ca trebuie sa sariti asa la gatul ei.



joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

quote:
Originally posted by Dordia:
Eu cred ca in cazul lui Pitic sunteti un pic cam dure. Nu sunt de acord cu ceea ce a facut dar...pt simplu fapt ca a scris aici si a cerut ajutor...eu zic sa o ajutam si sa fim alaturi de ea ca de asta are nevoie. Nu de mustrari si de certuri si cu atat mai mult acuze. E drept ca a gresit dar....cine suntem noi sa judecam??? Eu una sunt alaturi de ea, desi nu sunt de acord cu ceea ce a facut. E bine sa ne controlam nervii desi uneori...e greu. O spun ca si mie imi venea de multe ori sa ii dau o palma la fund lui Stefan dar....imediat ma inmuia cu zambetul sau grimasele lui si imi aduceam aminte din furia respectiva ca el nu are nici o vina ca eu sunt obosita, stresata sau cu nervi.
In orice caz...eu o intzeleg si sunt alaturi de ea. Si zic ca mai bine am sfatui-o in loc sa aruncam cu pietre! Nu cred ca e vre o mama aici care sa nu fi avut impulsul respectiv dar...noi am fost mai tari sau...pur si simplu nu avem curajul sa recunoastem...nu stiu. Eu una recunosc ca mi-am infranat de multe ori astfel de impulsuri. E normal ca doar suntem oameni si ar fi cazul sa demonstram o urma de omenie si sa o ajutam sa depaseasca depresia prin care trece.

Asa ca....Pitic eu te intzeleg perfect...dar...tb sa te gandesti ca micutzul nu are nici o vina si sa mai iesi si tu sa te relaxezi oricum crezi tu. Adica sa mergi la o plimbare singurica sa te linistesti si sa te gandesti la ce vrei tu. Sa sti ca eu cand devin nervoasa asta fac si ma linisteste. Sau...pur si simplu mergi la un teatru sau un film. deconecteaza-te un pic de rutina zilnica si ai sa vezi ca totul va fi ok. pentru voi


De acord cu Diana !
Pitic, eu sunt convinsa ca tu regreti amarnic cele intamplate; si cred ca ti-e greu ! - insa vreau sa subliniez ca nici eu nu sunt de acord cu gestul tau !


Cami mami & Daria
Dariuca creste si iar ... creste!
Mami si Dariuca (02.01.2006)
Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi! (Gabriel Jose Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

multumesc din suflet pt sustinere :de asta aveam nevoie!

PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Stati putin! Ca-i o diferenta intre copii - "teroristi", care urla non-stop, nu dorm noptile, etc, la care intr-adevar e nevoie de muuuult calm ca sa rezisti, si un copil capabil sa se joace 2 ORE SINGUR, dar care, dupa 2 ore, saracul, are nevoie de putina atentie.

Eu am si "terorist" si "cuminte", asa ca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

dar eu nu-s de acord cu Dordia ca: "noi...ce facem? Ii dam in cap. Frumos grup de sprijin suntem!"
"Noi" nu suntem un grup , unitate in cuget si simtiri care actioneaza uniform, suntem o multitudine de personalitati, care mai impulsiva, care mai impaciuitoare, care mai nepasatoare... si tocmai asta-i farmecul. Din punctul meu de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

joy eu tin mult de tot la tine dar vreau sa iti sun un lucru
O MAMA, ORICAT DE OBOSITA AR FI EA, NU TREBUIE SA UITE CA... E MAMA.
Ganditi-va la cat de norocoase suntem ca tinem in brate aceste mici minuni. Priviti zambetul copilului vostru...manutele intinse catre voi si nu uitati... Mama e unica pt puiul ei si daca ea nu are rabdare pt el. atunci cine?????. Si cu asta am incheiat orice discutie referitoare la ac subiect.

Gabriela si Mateea Ioana 7.12.2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

gabitaco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Un copil care sta 2 ore cuminte si se joaca, iar apoi nu are rabdare s-o vada pe mama lui inca 2 ore gospodarind este un copil perfect normal.... al cui mai sta asa.... in afara de Ana? :)

Joy, tu ai avut pb cu Vladut de la inceput.... insa isi revine pe zi ce trece.

Cum ar fi sa-si palmuiasca copiii Tania, Silvia???? Care au asa copii pretentiosi la afectiune si atentie?

Diana, tu ai un copil cuminte, papacios, somnoros....Eu chiar nu inteleg o stare de nervi asa acuta incat sa te apuce lovitul copilului.

A lovi, indif cum, unn copil = abuzm

Da, si eu am pb multe acum, insa pt mine copilul meu e cea mai mare realizare, fericirea mea, sa-mi lovesc copilul... nu concep, nu as putea..... Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

GABITACO, un camp cu

PITIC, deci, fimiu nu s-a jucat NICIODATA mai mult de jumate de ora singurel.
eu STIAM ca TIPATUL, BATAIA si alte metode de "cumintire" nu sunt o solutie, ci dimpotriva, adancesc problema, dar am scapat cateva degete la funduletul lui.
nu-ti pot spune ce regret am avut in secunda urmatoare, ce-mi venea sa-mi tai venele...
apoi am stat si m-am gandit ca asa momente cand ei vor face PE "TERORISTII" cu noi vor mai fi si daca nu invat sa ma autodisciplinez, nu voi putea sa-i cer lui disciplina.
plus ca nu voi putea avea al 2-lea bb daca sunt atat de "senzibila"
asa ca: RABDARE, RABDARE, RABDARE si mai ales, vorba buna.

cand nu am timp sa fac ceva, las balta, sau mai ma "zgribulesc" la el (a se intelege ridic tonul dar razand, ca sa-i distrag atentia de la plans) si merge un pic de timp, macar pana sa-i fac laptele.(de ex)

GABITACO are maaare dreptate si ma inclin in fata ei.
a subliniat esentialul

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput