PIERSICUTE de iulie - august (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adas spune:

andreea, de ce zici ca ti-a fost frica sa bagi dintr-o data alt lapte? ce se poate intampla? eu m-am gandit ca singurul risc e sa nu-i placa... de-asta?
ma gandeam sa merg cu humana 2-3 saptamani si sa vad cum merge, iar daca nu incepe sa manance mai bine ii schimb pe topfer. o fi prea repede schimbarea?

www.dropshots.com/day.php?userid=192859&cdate=20061011" target="_blank">stefi

ada + stefi (08.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Mneata, fetelor....sunt cam trista ca bebe-Luca al meu nu stiu de ce, e de vreo 3 zile constipat. Adica face singur, fara termometru sau supozitor, dar se screme saracu pana i se umfla venele pe cap si cand face, are bobite mari in kk...I-am scos si morcovul din suculet (ca poate de la el se constipa), i-am dat mar cu portocala si Luca mai ia si MagneB6, care cica provoaca diaree...De azi-dimineata de la 4 cand s-a trezit prima data se tot screme si de dormit tot cate o jumatate de ora si apoi iar se scremea....sunt zombie...Oare de la ce sa fii patit asta? Ca tot san si lapte Topfer a baut si inainte

Luca Rapidistul:
http://www.rapidisti.ro/index/A_sustinut_Rapidul_la_numai_15_s.html
Alte poze cu Luca:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihatocae/album?.dir=/be87re2&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adas spune:

in lipsa de alte idei, si cum imi plangea de vreo ora de somn in brate, dar fara sa adoarma, bineinteles (n-o sa inteleg niciodata de ce), ce credeti ca am facut? l-am pus in carucior. in casa. mai exact langa usa de intrare. si a fost atat de socat ca a dat din plans in ras in hohote. si acum tot acolo e si se hlizeste la tavan. sa vedem cat il tine...

www.dropshots.com/day.php?userid=192859&cdate=20061011" target="_blank">stefi

ada + stefi (08.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adas spune:

mihatocae, stiu ca morcovul constipa, dar mai toti dr mi-au spus ca numai daca e fiert. daca e suc de morcov crud nu-i nici o problema. dar banuiesc ca tine si de bb.
nu stiu ce sa zic. n-am nici o idee de ce s-a constipat. poate de la ce ai mancat tu? de ce nu il ajuti putin cu termometrul? sa nu se chinuie. poate maine isi revine.

www.dropshots.com/day.php?userid=192859&cdate=20061011" target="_blank">stefi

ada + stefi (08.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adas spune:

vad ca nu prea e nimeni pe aici... ati iesit la plimbare, ca e urat urat afara?
bb e tot in carucior. he he de-asta bantui eu pe-aici...
laptele asta humana nu prea se dizolva cum trebuie. ramane praf pe bibe oricat l-as agita. si incalzesc si apa destul de mult, dar tot degeaba.


www.dropshots.com/day.php?userid=192859&cdate=20061011" target="_blank">stefi

ada + stefi (08.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Buna!
Ieri am fost si noi la Dr. ca am implinit 3 luni.
Maria are 5780g si 60cm si Dr. a spus ca a luat cam putin doar 520g in ultima luna.
Avem probleme si cu ca si vigantoil si o sa ii faca D3 injectabil si de astazi o sa ii dau si 5ml de gluconatdecalciu.
Problema e ca si mie laptlele mia scazut cu tate ca am trecut pe fenicul, chimen, tinctura de marar si tot felul de ciauri de stimulare, dar asta e [trist].
Am cumparat ieri Milumil1 -in caz de fosta majora ca nu ii mai ajunge sa ii dau completare dupa san cu lingurita.
Dr. de familie care e si pediatra nostra a recomandat sa trecem si la diferisificare, incepand cu supa de legume.
Eu am mai multi nepoti si cumnatele mele au inceput cu sucuri (morocov, mar, portocala), si cand am intrebata mia spus ca supa e mai usor digerabila si ca sucurile "nu fac casa buna cu lapticul in burtica" si sa incep cam asa
supa de legume -morcov+patrunjel (radacina)+pastarnac+cartof
2zile 1lingurita
2zile 2lingurite
3zile 3lingurite
dupa care trec la suc de morcov si mar 1 sapt tot asa si din a treia sapt. sa le combin si in plus si piureu de legume (1sapt) si pe urma piureu de fructe

A mai inceput cineva cu supa si nu cu suc?
Cum in supa pun si morcov am citit undeva pe net ca supa de la morocv nu ar fi tocmai buna, si chiar pentru pireut se fierb celelalte legumele separat si morcovul separat fier se adauga la piureu.




Ana si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adas spune:

annaa, eu nu am inceput inca. incep in ceteva zile, dar nici cu fructe, nici cu legume, ci cu cereale. stef are 4 luni si la fel, in ultima luna a luat f putin in greutate. cerealele (fara gluten) s-ar parea ca au un aport nutritiv mult mai mare. fructele si legumele aduc vitamine.
dar totusi nu e prea devreme la 3 luni? intreb si eu...

www.dropshots.com/day.php?userid=192859&cdate=20061011" target="_blank">stefi

ada + stefi (08.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

adas, asa este humana, ramane pe bibe, nu te speria; ideea este sa-i dai treptat lapte, cate 30 vreo doua zile, apoi 60, ca sa nu aiba vreo reactie de regurgitare puternica;am inceput sa iau si eu din nou galactogil, a cam secat "fantana" cu lapte, n-as vrea sa renunt la titi; noi nu iesim azi afara ca burniteaza si nu vreau sa risc;
fetelor, eu nu am vergeturi pe san, in schimb mi-au aparut dupa nastere pe burta urate de tot si dureroase, nu stiam ce ma doare asa pielea, cand le-am vazut asa de rosii si urate...
maine mergem la spital, sa refacem analizele, sper sa iasa bine, daca nu, asta e;
ieri am fost la cantarit, avem la 2 luni jum 5.500 si 63 cm;
mihatocae, stiu ca "bobitele" sunt ok in kk bebelusilor; poate nu vrea sa faca kk, doar sa scoate niste basinele?

anasia mami de Alessia Anca(14.08.2006)

pozici
intalnire 21.10.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

ce de fete stresate pe aici?
haideti sa va spun alta la mine, mai tare: eu aud zgomote, de vreo luna si ceva tot aud pocnituri noaptea, mai mult in stare de veghe sau prin somn, dar rau, pocnituri care ma trezesc din somn, m-am contrazis si cu sotul ca el zice ca nu aude si eu o tineam una si buna ca ii pocnesclui niste aparate, dar cand am plecat cateva zile la valcea(apropos, adas si cinta, si noi avem bunicii in valcea)am auzit iar, deci e clar ca buba era la mine; am inteles ca e de la anemie, sunt foarte obosita si nici nu prea am mancat cum trebuie, asa ca acum am reinceput sa iau vitamine. Dar mai nou aud un soarece care rontaie pe balcon; vecina de deasupra da mereu grau la porumbei si a mai cazut din graul ala si lanoi pe balcon, in fund de tot, unde avem tot felul de chestii printre care nu pot sa matur ca sunt toate unele peste altele, credeti ca e posibil sa fi intrat SHOBOLANUL acolo? pe unde sa vina?urca pe pereti? Doamne, sunt ingrozita, maiales ca noi ne-am mutat din vara aici, am renovat totul e curatenie, unde naiba am nimerit
Si cum scap de el?????????

in alta ordine de idei, Darius este deja inotator, inotam in cada mare cu colacul (il tin eu bineinteles); pun poze pe mailul comun sa-l vedeti si voi
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

adas si eu cred ca e prea repede, dar tocmai de aia mi-a spus ca ii dau cate foarte putin pana ajunge la 4 luni.
Sper sa mai am si eu lapte ca am emotii si cu trecerea pe formula, dar o sa incep sa ii dau dupa ce o alaptez cu lingurita.



Ana si Maria

Mergi la inceput