Ce ma fac , fetita mea vorbeste mult la gradinita

Ce ma fac , fetita mea vorbeste mult la gradinita | Autor: adina-aspirina

Link direct la acest mesaj

Educatoarea imi spune in fiecare zi ca fetita mea vorbeste tot timpul si nu este atenta. Acasa se intimpla acelasi lucru vorbeste intruna. Tace numai cind doarme. Am incercat sa stau de vorba cu ea , sai explic ca trebuie sa fie atenta la gradinita.
Nu stiu cum sa o fac sa inteleaga acest lucru . La anul va merge la scoala si imi este teama ca va face la fel. Ce ma fac???????????????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu nu inteleg si pace ce crede educatoarea ca poti sa faci tu cand fetita ta vorbeste mult la grdinita?!?! Tu esti acolo cu ea, sau educatoarea? Domnule, educatoarea e un adult care trebuie sa controleze un grup de copii si e treaba ei sa o faca.
Poti sa ii spui tu fetitei tale de o mie de ori sa nu mai vorbeasca mult si sa fie atenta, degeaba! Tu ii spui acasa, ea peste o jumatate de ora sunt sigura ca a uitat.
Ieri am fost voluntara la fetita mea la gradinita. Vreau sa spun ca educatoarea nu a scapat o clipa copiii din mana. Si crezi ca aici copiii nu sunt tot copii? Aveau chef de harjoneala, dar educatoarea a fost permanent in control.
Si ce mi-a placut e ca alterna mereu activitatile educative cu miscarea. Ii punea sa invete ceva, apoi ii ridica in picioare pentru un cantecel vesel. Si tot asa.
Normal ca un copil nu poate sa fie atent prea mult timp. Plus ca mai intervine si oboseala la un moment dat si nu se mai poate concentra. Si in final copiii sunt diferiti, unii mai activi, altii mai putini activi. Educatoarea trebuie sa ii controleze pe toti. Ma intreb din nou: ce poti tu sa faci?
Cred ca asta ai vrut si tu sa afli, dar eu nu vad o solutie. Tu poti discuta si controla cu copilul cand esti impreuna cu el. Cand il lasi in raspunderea unui alt adult nu mai ai ce face, devine responsabilitatea celuilalt.
Doar ti-as spune sa nu mai pui la inima. Poate si educatoarea se refuleaza cand te intalneste, dar nu mi se pare corect nici asta. Si prin ceea ce face, in definitiv ea isi recunoaste esecul ca dascal.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Senzatia mea este ca esti ingrijorata din cauza a ceea ce poate pierde fetita (nefiind atenta cand e invatata ceva, de exemplu), si nu din cauza ca iti tot spune educatoarea una sau alta. Asa este?

Daca da, iar daca stii ca fata este receptiva si ca intelege si invata usor, nu mi-as face probleme pentru cand va fi la scoala.

Eu cand eram mica taceaaaam, si taceaaaaam... asa ca intr-un fel mi se pare mai bine ca e vorbareata. Atat timp cat atunci cand e cazul stie sa isi vada de lectii.


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu am baiat si toaca din gura toata ziulica (5 ani jumate); daca nu vorbeste cu noi, vorbeste singur, cu ursuletii cu jucariile, cu peretii.
Cand adoarme seara inca imi tiuie urechile de atata trancaneala.

Asta vara am fost cu el la o pista de cart. Am vrut sa-l urcam si pe el intr-un cart micut - erau acolo o gramada de pusti mai mici decat el care zumzaiau pe pista. Stiti ce a facut copilul nostru? In loc sa se dea si el cu cartul (alegere pe care cred ca majoritatea baietilor ar fi facut-o) cat am stat acolo a comentat la un microfon imaginar "cursele" celorlalti!!! Recunosc, comenta impresionant, vocabular bogat, idei, descriptiv, etc. Dar actiune... nada..

O fii si asta cu vorbitul vre-o vocatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

quote:
O fii si asta cu vorbitul vre-o vocatie...

eu una te cred!!!!!
adina,eu am problema exact pe dos-fi-meu de 4 ani nu vorbeste pe cat ar putea-el are vocabularul,ideile etc dar nu vorbeste ca un copil de varsta lui si crede-ma ca nu-ti doresti sa ai habar cum e in extrema asta.
Eu sunt in stare sa mai fac pe loc 3 copii-numai sa imi dea cineva scris ca or sa turuie ca o moara stricata,nu cred ca m-as satura de trancaneala
Deci-eu zic sa nu-ti faci griji,bine ca e copila vorbareata,comunicativa,sociabila...poate o obosi ea de atata dat din gura in cateva luni.Chiar,cati ani are?
Si educatoarea???perfect de acord cu Donia!

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Auzi, ca o faci crainica de televiziune.
Da-o-ncolo pe educatoare, copilul tau e comunicativ si e f bine asa. Asa ma supara oamenii astia care dau vina pe tine pt esecurile lor. Genul prost si fudul, il cunoasteti.
Ai incredere in copilul tau si las-o sa se manifeste asa cum simte ea.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Puiutza mea este o foarte mare vorbareata si sunt bucuroasa ca este asa. Recunos - este foarte obositor si solicitant pt parinti/educatori - dar este foarte bine! Este un copil extrovertit care-si exprima gandurile si sentimentele si care este capabil sa descrie ceea ce vede dar si sa-si imagineze povesti.
Fii mandra si bucuroasa ca ai un copil care comunica asa bine. Asa precum spuneau si mamicile in postarile de mai sus (mi-a placut f mult postarea Doniei )- este vina educatoarei care nu are metode eficiente de a capta atentia copiilor.
O mica sugestie (eu am inceput s-o practic cu vorbareata mea): atunci cand ploua, atunci cand bate vantul, atunci cand ciripesc vrabii sau canta gugustiucii, etc - spune-i micutei (apropie-te obraz langa obraz, ia-o de dupa umeri si sopteste-i): sssss, asculta ce frumos ne "vorbeste" ploaia/vantul/vrabiuta/gugustiucul... Sa vezi ca incet-incet se va opri din turuit si va incepe sa asculte (eventual chiar va incerca sa imite) sunetele din natura.
multa sanatate,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by simali

Eu am baiat si toaca din gura toata ziulica (5 ani jumate); daca nu vorbeste cu noi, vorbeste singur, cu ursuletii cu jucariile, cu peretii.
Cand adoarme seara inca imi tiuie urechile de atata trancaneala.

Asta vara am fost cu el la o pista de cart. Am vrut sa-l urcam si pe el intr-un cart micut - erau acolo o gramada de pusti mai mici decat el care zumzaiau pe pista. Stiti ce a facut copilul nostru? In loc sa se dea si el cu cartul (alegere pe care cred ca majoritatea baietilor ar fi facut-o) cat am stat acolo a comentat la un microfon imaginar "cursele" celorlalti!!! Recunosc, comenta impresionant, vocabular bogat, idei, descriptiv, etc. Dar actiune... nada..

O fii si asta cu vorbitul vre-o vocatie...



Asa vorbeste si mandra mea (5 ani) non-stop ( si la toaleta cand se duce , tocane ). Si noua ne-a atras atentia educatoarea ca fetita vorbeste foarte mult. Atenta este, dar ii inebuneste cand trebuie sa se culce , ca ea in loc sa doarma vorbeste cu pernuta si-i trezeste si pe ceilalti copii.
In plus pe langa vorbitul asta intruna mai si negocieaza la sange . Orice ii spui sa faca iti spune ca nu e corect si daca o lasi sa-si explice aproape te convinge ca are dreptate



"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia cu Thea si Ruty 5 ani

RUTY DOMNISOARA DE ONOARE

PETRECERE RUTY

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Adina, eu zic ca Donia, ce sa-i faci tu de acasa? Parerea mea e ca educatoarele care nu reusesc sa tina copii in mana bine, paseaza parintilor problema.
Fi-miu a avut anul trecut o profesoara care ma stresa ingrozitor, imi trimitea minim 3 bilete pe sapt. ca copilul nu-i atent, face "silly faces", rade, refuza sa stranga jucariile. Eu la randul meu il stresam pe el, ajunsesem sa-l pedepsesc in fiecare zi, si nu pricepeam cum putea sa faca atatea dracii in 2.5 h. Anul asta are alta profesoara, care mi-a zis ca da, e neastamparat dar nimic iesit din comun si nu mi s-a plans de el niciodata. Cum nu cred ca s-a cumintit el brusc, inclin sa cred ca profesoara de anul asta stie cum sa impuna disciplina in clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

alexxia. A ta se face avocata... (negocierea +turuiala).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu vorbesc mult! Innebunesc daca nu a cu cine sa vorbesc, pur si simplu e metoda mea de a ma descarca. Trebuie sa oa ajuti sa inteleaga treptat ca e bine sa se mai opreasca si sa-i asculte si pe ceilalti de au de spus. Si tot treptat, sa stie sa opreasca atunci cind e nevoie. Dar acum e prea mica, singurul lucru pe care ai putea sa-l faci este sa-i indrepti „limbarnita“ spre ceva constructiv, cum ar fi sa povesteasca ce a facut astazi, ce i-ar placea sa faca, ce a visat, ce-si imagineaza, sa inventeze jocuri pe care i-ar placea sa le joace, sa spuna o poveste, sa vorbeasca despre un desen sau un film care i-au placut mult etc.
Agata ma mosteneste si asta fac cu ea. Ba mai negociem si un moment de liniste, de exemplu, cind citim o poveste, ii spun uite, nu vorbesti nimic pina nu terminam pagina si apoi spui tot ce ai de spus. O simt cum o manica limba si o intelege mami, ca doar e de-a mea, dar a invatat treptat sa respecte acest lucru, am ajuns chiar si la doua pagini citite si apoi vorbeste juma' de ora despre ele. Si a invatat treptat sa taca si sa asculte natura si muzica... nu pentru mult timp, dar daca ii place ceva atunci stie deja si sa asculte.

Iar cu educatorii care se pling de copii, eu asta nu o accept. Eu ma pling, ca nu ma plateste nimeni sa suport fitele si nici nu-s de meserie sa fac asta. Am dreptul sa fiu depasita de situatie, sa ma dau cu curu' de pamint, sa ma plinga, ca sa pot rezista si merge mai departe. Dar daca un educator vine si face acelasi lucru, pe el nu-l scuz. E meseria lui si daca e depasit de situatie, sa o schimbe si sa lase pe altul mai capabil. E dovada clara de lipsa de profesionalism si de competenta. Adica se pot plinge si ei, in cercul lor restrins, dar nu fata de parintii copiilor. Tot am auzit mamici spunind lucrurile astea despre educatori, mai ales cele din Romania. Mie nu mi s-a plins nici o educatoare de fete si nu sint chiar usi de biserica, dimpotriva... Acum citeva saptamini, ma intilnesc cu una dintre fostele educatoare ale Agatei, eram si cu maimuta linga mine, si o intreaba daca tot mai pune nervii profesorilor la incercare!?! Si ii face cu ochiul, imbratisind-o calduros. Eu am ramas surprinsa, pentru ca in aproape trei ani de gradinita, nici una dintre educatoare nu mi-a spus asa ceva, mi-au ridicat-o in slavi cit au putut, era copilul perfect, nu am primit nici de acolo si nici din alta parte, nici cea mai mica sugestie, chiar daca le-am intrebat, pentru ca stiu ce probleme intimpinam acasa. Si o intreb pe educatoare daca facea si asa ceva, iar educatoarea imi raspunde foarte calm si natural: toti copiii o fac, sintem testati in fiecare secunda din zi! Cu atit mai mult de cei activi, cu initiativa si vorbareti ca Agata.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput