Ce ma fac , fetita mea vorbeste mult la gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Un copil care vorbeste mult (chiar si cand nu ar trebui) inseamna ca vrea sa fie in centrul atentiei,ca vrea sa fie remarcat pentru istetime si curaj.Dar... atunci cand doamna educatoare isi preda lectia trebuie sa impuna niste reguli (acum ma veti asculta, iar cine are nelamuriri sau intrebari mi le va pune la final).Oricum,copiilor vorbareti nu trebuie sa li se taie aripile.Ei trebuie,intr-adevar, sa verbalizeze "constructiv" (povestiri din viata zilnica sau repovestiri).Puteti sa o inregistrati si sa o puneti apoi sa se asculte.Ii explicati ca asa cum a fost tacuta cand s-a ascultat,asa trebuie sa fie si la gradinita cand i se preda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Ufff...ce n-as da sa vorbeasca si nasturica mea asa... cu noi acasa e ok... are vocabular bogat, insa in comunitate nu scoate cateva cuvinte!! Oare de ce?!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

Nu te speria copii care vorbesc mult sunt si inteligenti.
eu am a patra fetita care vorbeste mult.Este in clasa a patra si de cand o am vorbeste mult.Cand a inceput sa vorbeasca ii puneam suzeta in gura ca sa nu mai zica nimic.Dar acum tot asa e.,si pot sa va spun ca invata foarte bine.EU am 6 copii.VA dati seama cam ce vorbarie e in casa la mine si cam cat trebuie sa ascult si sa la raspund la fiecare in parte in fiecare zi.

poze cu familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Adina, nu te stresa degeaba!Mi se pare si mie foarte pertinent raspunsul Doniei.
Culmea e ca si a mea vorbeste pe zi ce trece ca o moara stricata, ea pur si simplu inseamna ca nu se simte bine daca nu comunica cu careva, fie acasa, fie la cresa/gradi (unde merge ea e un fel de combinatie cresa/gradi-de aia nici nu stiu cum sa o numesc).Si mai culmea e ca tocmai din cauza asta o lauda educatoarele aici, ca e foarte sociabila, comunicativa si are initiativa.Ea le propune jocuri colegilor de varsta ei, desi are abia 2 anisori.Si la capitolul improvizatie sta tare bine.Inventeaza nu doar jocuri, ci si cantecele, asa ca ea si "lalaie" toata ziua, nu numai vorbeste.E doar de 2 luni si jumatate la gradi si deja o cunoaste toata lumea, de la directoare pana la toti parintii care se perinda pe acolo.Ma intalnesc cu oameni semi-cunoscuti pe strada, care exclama imediat "eh, uite-o pe Almaaaa", iar Alma se apuca imediat de povestit despre copilul respectivei/respectivului si apoi ma prind si eu cu cine sta de vorba d-ra.
Seamana cu mama-sa, ca nici eu nu sunt intreaga daca nu pot comunica.Cand eram mica, cel mai tare ma stresa cand mi se cerea sa "tac", ca vezi, Doamne, ii deranjam pe adulti.Acum am mare noroc in tot ceea ce fac tocmai pt ca "nu tac", ba mai mult, palavragesc aproape in fiecare zi in 4 limbi.Nu stiu cum simt altii, dar mie mi se pare imposibil sa tin in mine sentimente, ganduri, experiente, cunostinte, idei...sa nu le impartasesc cu altii.Nu as mai fi eu

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

Educatorea are si ea drepatate in felul ei.Asta nu inseamna sa pui copilul la tacere totala.Dar sa vorbeasca atunci cind i se permite( dupa ce termina cineva de vorbit ,cind e intrebata ,la joaca etc).Ce ar inseamna daca totii copii ar incepe sa vorbeasca in timpul orelor(sau ce fac ei la gradinita).Pai nu s-ar mai intelege om cu om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nu, Sorana, nu are dreptate educatoarea! Ea trebuie sa fie cea care ar trebui sa aiba toate mijloacele necesare pentru a o face pe fetita sa faca ce spui tu, adica sa-si respecte rindul la vorbit. A te plinge parintelui, tu ca educator si pedagog, este o dovada de incompetenta si lipsa de profesionalism. Singurul lucru pe care ar putea sa-l faca este sa-l informeze corect pe parinte despre toate aspectele importante ale dezvoltarii copilului si, eventual, acolo unde sint unele problemute, sa-si atraga colaborarea parintilor pentru a le putea rezolva impreuna.

Dar eu intrasem, de fapt, pentru altceva. Am vazut pozele, BOCANILA! Nu-mi revin! 6!?!?! Oau! Felicitari, mamica draga, dar stiu ca ai avut curaj. Sa-ti traiasca! Cum va descurcati? Sinteti o familie foarte frumoasa! Si sint 5 fete si un baiat? Asta ca sa stiu, sa-i arat sotului, care vrea baiat si e convins ca daca mai incercam inca o data, va iesi sigur ceea ce-si doreste el.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput