Cirese de Mai-Iunie 2006 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ursulia spune:

[quote]Originally posted by geliza

fetelor, va rog, imi ziceti si mie cat timp dati vitamina C la bebei? ca am citit pe ea ca se da 5 picaturi/zi dar cate zile/luna?
si va mai intrebasem mai demult daca voi mai sterilizati? sa inteleg sa sunteti consecvente si da?

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara(24 ian 2002)

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)


Eliza: Eu inca mai sterilizez si biberoane si tetine plus suzeta,jucarii de morfolit...
Vitamina C primeste 10 zile/luna odata cu calciul.(o zi da, ozi nu; asa ca perioada se intinde pe parcursul a aprox. 20 zile )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daryana spune:

Dragi ciresele,
Noi abia mai apucam sa stam la curent ci cetitul, dar sa mai si scriem... de cand am inceput lucrul, parca ziua e mai scurta si mai plina de somn ptr mine... Unoeri mi-e dor de livada noastra de mame de ciresei casnice...
Luana, pupici Horei mica si papacioasa si mai nou si cu ochi verzi...
Amonar, casa de piatra si sa fitit fericiti...
Doroti, pana la urma livreaza sau nu in romania borcanelele minune? Eu am verisoare in Md, dar nu cred ca s-ar incumeta nimeni sa-mi care mie cu valizele de la voi... oricum, poate punemde o retea de distributie cumva... suna interesant...

Cat despre vitamina C eu nu ii dau lui David si nu i-as da decat daca ar raci (desi si atunci am citit studii ca ar avea efect mai mult placebo)... e o moda in Ro sa precrie pediatrii cat mai multe medicamente aiurea... Si sa nu uitam ca vitamina C in exces da piatra la rinichi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daryana spune:

Arleena, doamne ce pitic energic ai... e mortal filmuletul, parca se pregateste sa sara ca o broscuta... inca un pic si o ia de-a busilea... E si ingrijorator, intr-adevar ptr ce ma asteapta, ptr ca David e mult mai static deocamdata. Eu de ex dc plec din camera, il las cu centura de la scaunul de masina sau de la bouncer pusa.
CamiM, e o dulceata bostanica ta, i-as umple buzunarele cu bombonele dc as putea ... poate anul viitor... Eu abia astept sa creasca David sa il imbrac in tot felul de Halloween...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eliza, eu inca sterilizez cu incapatzanare totul. daca tot am sterilizator...
Vit. C ii dau pe toata perioada in care este racit.
Oana, binr ai venit in livada
Membri noi inca nu avem la Razaciosi, dar cei existenti au venit cu limbutele, degetelele si guritele pana la urechi dupa ei


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006
ALBUM MOCUTZ

ALBUM LIMBUTZE

ALBUMUL DEGETZELELOR GUSTOASE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

mai fetelor, dar daca o cutie cu cereale ( cu sau fara fructe ) are gluten atunci scrie pe cutie la compozitie ? sau ar trebui sa stiu eu ce cereale au gluten ????

gabi25 si arleena SUPER filmuletele ! mor de oftica ca grasul meu nu sta nici macar pe burta, in 2 minute de chinuiala sa ridice capul il apuca nervii si incepe sa urle...sa-l las dezbracat pe un prosop ? poate il incurca hainele ??? doamne ce frumos se joaca bebelusii vostri !

camim pupacim dovlecica-scumpica !

ralucis si al meu tot trage de paturica, eu il pun si in sac de dormit dar mai pun o paturica, desi e f cald in camera...dar sunt eu stresata cu frigul, sunt f friguroasa...si eu verific mereu sa nu si-o traga peste fata.

oanarusu bine ai venit ! mai spune-ne despre tine, ai inceput cu diversificarea ? cum e puiul tau ?

pupici,



miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Mai stie cineva ceva de VoichiV ?

**********************************************************
adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)-3.1kg, 52cm

Baieteii lui mami AICI
Varsta Fineas

Varsta Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

arleena, multumesc de precizari
as vrea sa va intreb mamicilor daca ati avut careva probleme cum avem noi.
Paul papa Milumil+tzitzi - mai putin tzitzi decat tb, dar principalul e ca avem si asta in meniu. A avut scaun zilnic pana am inceput cu suculetzul de morcov - am fost tare reticenta la sucul asta din cauza nitratilor, dar cum morcovul are si multe avantaje, l-am incercat. Si am ajuns cu scaUn mult mai tare si acuma, adica de ieri, chiar deloc 2 zile...
Acuma cred ca voi renunta macar 2-3 zile la orice suc, sa vede, care e treaba...


Oana Rusu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

arleenanu vreau sa te alarmez si nici nu sunt de specialitate( dimpotriva- nespecialitate) dar mie imi suna a ceva necurat: bubite si scaun negru. Cel putin scaun negru eu stiam ca insemna ca sangereaza ceva in intestin.....
Dar ce stiu eu. Am mai spus mai devreme. Eu nu vazusem in viata mea pe cineva care sa aiba alergii. Generatia mea nu s-a confruntat cu problema asta. Insa infirmiera ne-a relatat un caz de algerieni veniti aici( tot la fel fara alergii acasa) si ai caror copii au dezvoltat tot felul de alergii aici.. Si erau f. contrariati. Cred ca conteaza enorm mediul unde traiesc copii. Si copilul meu traieste si manaca aici. deci ma pot astepta la orice.

Asa ca nu strica sa intrebi pe cineva -- un doctor.
Noi in Romania suntem asa de necunoscatori in domeniul alergiilor si uneori credem ca la noi nu exista asa ceva....

Mihaela

www.dropshots.com/year.php?userid=183308&cdate=20060922&cimg=0" target="_blank">filme

http://mionita.photosite.com
Virsta Mark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Arleena,la mine nu se deschide filmuletul!!!Vreau si eu sa vad.
Eu mai am doar pt maine din sol de sterilizare de la chicco si nu mai am de gand sa sterilizez biberoanele.Si asa baga orice in gura,deci ce rost mai are.Spalate fff bine si sunt rezolvate.


Dana si Andrei (6 mai 2006)
poze nunta
poze Andrei

Varsta Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nici cerealele de aici, cele doar cu orez nu au lapte. Ma refeream la cele mai complicate pe care este o indicatie «se aduga doar apa».

Miti
eu nu am vazut indicatii de genul fara gluten, pe aici. Cred ca nu exista in legislatie obligatia asta, asa ca ei nu scriu.
Trebuie sa stii tu ca orez, orz si secara se dau la inceput.( rice, avoine, siegle, in franceza) si e important sa nu fie amestecate la inceput. doar un singul fel. Apoi cand le-ai incercat treci mai departe.

www.dropshots.com/year.php?userid=183308&cdate=20060922&cimg=0" target="_blank">filme

http://mionita.photosite.com
Virsta Mark

Mergi la inceput