Cirese de Mai-Iunie 2006 (20)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Bogdana...nu stiu daca ai citit postarile mele cu schema de diversificare dr. Marcu...acolo scrie destul de clar ce si cum(in cazul in care te hotarasti sa faci ca acolo).Desi eu am descoperit aceasta dr. mai tarziu(incepusem deja diversificarea) de acum incolo fac cum scrie acolo.Despre cereale...pana de curand i le dadeam cu linguritza si le manca bine merci.Acum i le pun in lapte.Imi convine mai mult asa pt ca ea ajunsese sa bea prea putzin lapte(cam 400 ml pe zi) si sunt convinsa ca de aici i se tragea si constipatzia.Despre sucuri...eu am sarit peste ele...la varsta asta sunt destul de mari ca sa faci saltul asta(daca vrei).Ingrid nu a avut nici o problema,nu s-a inecat cu mancarea,nu a scuipat-o si nici macar nu se mozoleshte foarte tare(as putea spune ca e deja o domnishoara educata care papa foarte frumos).In rest nu stiu ce sa-ti mai recomand...sunt asa de multe informatzii despre diversificare si atatea pareri contradictorii ca ametzesti...hotaraste-te intr-o directzie si urmeaz-o pe aceea,cel putzin acum,la inceput,ca sa nu et zapaceshti nici tu ,nici copilul.

Intrebare pt tine:Unde ai gasit cereale Milupa "orez,porumb si tapioca"?


POZE
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Mei...mai am o intrebare...de ce multe cireshici mamici au impresia ca bebelushi lor sunt prea slabi...de exemplu io m-am shocat cand am vazut scris de Roxanici(nu ma intzelege greshit...voiam de mult sa scriu,nu ma leg de tine ,te rog sa nu te superi.Tu doar mi-ai adus aminte de ceva ce voiam de mult sa postez dar uitam) ca bebe Catalin "abia" are acum 8 kile si ceva...Ce avetzi mai?Pai e prea bine...n-a ramas in urma deloc cu kilogramele.Ingrid are 7100 si 67 cm la 6 luni fara o sapt. si nu-mi fac deloc griji pt. ca in toate tabelele cu greutati orientative am vazut ca e ok pt. kilele cu care s-a nascut ea(3400) si varsta.Io pana acum n-o consideram "manechina",dar cand vad ce standarde sunt pe aici...gata...e manechina

POZE
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Vivi, si flacaul meu a luat-o repejor in sus, uite ca are tot 67cm la 5 luni si 7400g
Am vazut schema postata de tine,sa vedem daca se poate aplica ceva si la mofturiciul meu. Asa cum ti-am spus, la noi, tot ce nu-i lapte e cam bleah si cah


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006
ALBUM MOCUTZ

ALBUM LIMBUTZE

ALBUMUL DEGETZELELOR GUSTOASE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Buna seara, dragele mele, si buna dimineata, dragu' care citeste dimineata!

Va multumesc din suflet pt sustinere DianaR, Arleena, Doroti, Puiudana, Camelia.T, Vivighe, Mirage, Iuly_P, Virgi, 26octombrie...!

Sara e mai bine... Daca v-as povesti ce-am patzit azi ca sa-i fac aerosolii ceia la un cabinet medical particular ..., si apoi la spitalul de copii, dupa care m-am intors acasa cu cupchilu' ne-nebulizat, m-ati sfatui cu siguranta sa emigrez!!!

Am gasit pana la urma pe net..., de fapt fratele meu, ca eu eram ocupata sa alerg cu bb prin tot orasu' sa-ncep tratamentul...
Multam', Vivighe, ... e un site care promoveaza Omron, si exact marca aceasta imi recomandase si dr. C: astfel am ajuns la un magazin (din Bucuresti) care le distribuie si l-am cumparat cu suma de 244ron (are compresor, si e super usor de utilizat - l-am incercat in seara aceasta)

Camelia.T, lapticu' s-a mai inmultit! Secretul: alaptatul des al Sarei, care, maraita fiind, isi gasea alinarea in tzatza bleaga, si nu parea prea indignata ca nu curge asa cum ar trebui ca sa-i astampare foamea... Poate daca as fi luat pastila, as fi crezut ca e de la ea.. Multam' de intrebare!

Mirage, sanatate puilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Despre diversificare si eu am citit multe lucruri si in final voi merge pe schema legume-fructe-carne-ou. Eu am inceput cu supa de morcov, in prima zi doua lingurite, a doua zi am dublat - acum am ajuns la 70-80ml de supa. Am observat ca-i place supa daca este subtire, cum simte ceva mai gros scoate totul afara (adica lasa sa curga pe la colturi ). Acum facem supa din morcov si cartof - mai mult morcov ca nu prea este fan cartof - am mai mare succes daca i-o dau inainte de ora de masa cu 30 de minute. Daca astept sa-i se faca foame se enerveaza pentru intreruperile pe care le fac sa iau supita din castronel. Supa asta cum o numesc eu, este facuta din legume pasate diluate cu apa :).
Saptamana viitoare vreau sa ii dau mar copt la masa a treia, sa vedem ce ne iese :)
Pentru portia de supa pe care o mancam acum a renuntat la 30ml de lapte de la masa 2 :)
Eu zic ca nu trebuie sa te astepti ca dupa o saptamana sa-ti manance 200ml supa/piure, eu ma astept la aceasta performanta cam intr-o luna.
Cerealele sunt deocamdata taiate de pe lista ca nu vrem sa ne "ingreunam" prea tare (aveam 7800kg la 4 luni).
Hai Steaua ! (vad ca deocamdata e tot 0-0)


Wapi
Stefanita http://good-times.webshots.com/album/554873877UjOwYh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

autogooooooooool - nu pot sa cred !!!!!!!!!!!!

Wapi
Stefanita http://good-times.webshots.com/album/554873877UjOwYh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

Cami multumim .....las ' ca nu e chiar asa rau cum pare...o a-ti fie draga cand ai sa o vezi pe sofi misunand prin casa

DianaR am sa ma duc sapt viitoare la o colega de-a ellei...ca asa nu se mai poate

oanarusu...cand dai pe la cluj zi sa ne intalnim sa se cunoasca cireseii...am vazut pozele cu voi si e tare dragut paul, are niste ochisori ff draguti..seamana cu tine si cu mama ta cred ca era intr-o poza...ahh si vad ca e pasionat e tastatura ca si alex

puiudana si al meu e marait de mama mama, nu stiu ce sa-i mai fac...numa in brate vrea sa adoarma...azi noapte m-a trezit de n ori...plange in somn...nu stiu ce sa-i mai fac...abia astept sa-i iasa dintii desi ma gandesc ca poate are si dureri de burtica pt ca dupa ce trage cate o besinuta se linisteste....

iulyp merci si tie de aprecieri.....nasoala rau cazatura lui fie-ta

gicutza saraca de tine..te compatimesc...si eu ma plang si am doar un tzontzonel...apoi 2 si gelosi

vivi eu i-am luat la alex niste placi de puzzel din ceva material non toxic...vezi www.china-forever.com/didianp.html" target="_blank">aici cum sunt....izoleaza f bine

virgi multumim si tie luanei maraite si felicitari ca stati in fundulet

luana am inteles ideea...saraca nancy....si mie mi-ar placea sa il las pe copil cu diana cateaua noastra de la oradea...e un brak german pe care eu o iubesc ff tare..da' sotul meu e un pic anticatei in casa.....si cand ma gandesc ca inainte sa-l cunosc pe el dormeam cu diana la picoare si de cand a venit prima data sotul la noi catelul nu mai intra in camera in care dormin noi.....poate e toturi mai periculos parul scurt de caine decat cel lung....

ama si eu recomand chicco pt 0-18kg cu reglare in 5 pozitii . are husa din burete peste care e un start de bumbac...f bun.

wapi si alex face la fel daca simte ceva grunjos in supica...defapt lui ii dau doar apa aia chiara in care am fiert legumele...am incercat sa-i adaug un pic de legume pasate dar asa nu mai papa deloc nu-i palce deloc morcovul....nici piure nici suc proaspat

am o intrebare....am auzit ca daca incepe copilu sa mearga de-a busilea prima data o sa mearga in picioare mai greu si mai tarziu.....e adevarat??





de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
POZE
www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete1 www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete2
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Dragi ciresele dulcele,

Multumesc mult tuturor pentru sustinere!
Din pacate m-am trezit prea tarziu pentru homeopatie, hemangiomul nu mai poate fi rezolvat decat prin metode clasice, sa zicem.
O metoda clasica e insa si rabdarea.
Intentionez sa o folosesc din plin si sa nu iau decizii la secunda, doar pentru ca asa considera o mare somitate.

Maine merg cu Nic la dermatolog, la Colentina. Sper sa vin cu vesti ceva mai bune, sau macar cu o varianta ceva mai soft decat cele care mi s-au prezentat pana acum.

Pana atunci, va invit sa imi vedeti golanul, la joaca si cu taicasu.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/album?.dir=f3c5re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"

Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

magghyc mult noroc maine la doctor cu Nic !

legat de diversificare, asa cum spunea si vivighe si eu am inceput sa-i amestec cerealele cu lapte pt ca si mie mi s-a parut ca a inceput sa bea mai putin lapte...asta pt ca am introdus marul ( din ala galben ) copt piure amestecat cu cereale si i-a placut, dar dupa 1 mar copt amestecat cu 60ml cereale nu a mai vreut laptic.
Astfel ca acum fac asa( cred ca o sa ma tot sucesc pana voi gasi cheia succesului diversificarii ):

- 4 dimineata - biberon lapte 150-175 ml
- 7 dimineata - biberon lapte 100 ml restul cam 60 ml cu cereale
- 10 dimineata - biberon lapte 100 ml restul cam 75 ml suc mandarina, portocama, morcov amestecate
- 1 pranz - biberon lapte 150-175 ml
- 4 dupamasa - biberon lapte 100 ml apoi piure mar copt cu cereale
- 7 seara - biberon lapte 150-175 ml ( eventual ultima parte cu cereale )
- 11 noaptea - biberon lapte 150-175 ml

Precizez ca nu intotdeauna papa 175ml, de cele mai multe ori 150 ml.
Asa sta treaba acum, pana la 5 luni...sau pana ma razgandesc eu iar .

pupici




miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Buna fetelor,

Doamne ce repede umpleti paginile... Incerc sa tin pasul cu voi, dar este tare greu...

In primul rand, un "bine ati venit" cireselor noi!! Doroti e o draguta si are grija de listuta noastra. Trebuie sa actualizez si eu pagina cu povestile noastre...

Angelica, multa sanatate Sarei! Noi aproape am terminat cu mucisorii. Dar deja ii aspiram de o saptamana.

Magda, multa, multa sanatate lui Nic cel mic. Suntem alaturi de tine! Tu la ce medic dermatolog ai ajuns la Colentina?? Noi cu scabia am nimerit la dr. Chitu. Nu stiu cat de cunoscuta este, dar mi s-a parut foarte OK.

Bogdana, multumesc pentru detalii. Eram curioasa in ce conditii se recolteaza urina in spital. Deci voi ati ajuns cu recomandare de la Stanciu.

Arleena, super filmul cu Alex. Noi inca mai avem de asteptat pana ajunge Andrada sa se miste asa, dar uite ca timpul trece tare repede. Apropo de unde ai cumparat puzzle-ul acela?? Ca pe site scrie mai mult in chineza.. L-ai comandat de acolo??

Ramona, CASA DE PIATRA!! Sa fii fericita si iubita!! Frumoase poze!

Luana, bine ai revenit!! Dac-ar sti Nancy ce o asteapta!!!

Apropo spuneti-mi si mie care este diferenta intre tarcul de joaca si patul acela din panza care se strange???

Doroti, apropo de mama ta... vroiam sa ma laud ca eu sunt din Braila. Fratele meu locuieste acolo, insa parintii s-au mutat la tara dupa ce bunicul meu s-a dus.

Lyly, crezi ca in poza asta Andrada este suficient de zambareata pentru a o trece in clubul Razaciosilor???

Ioana, ce mai faci?? Ati reusit sa va mutati??

A mai luat cineva amprentele copilului sau numai eu sunt nebuna?? Adevarul e ca am primit un fel de album al bebelusului si acolo era o pagina dedicata pentru asa ceva. Ia uitati cum arata fiica-mea dupa.

Acum sa revin si la noutatile despre noi. In continuare papam doar tzatzica. Dar urmarim discutiile despre diversificare. Se pare ca si la a treia analiza de urocultura ne-au iesit germeni. Azi iau rezultatul complet cu antibiograma de la Policlinica si maine pe cel de la Medicover. Se pare ca vom ajunge la antibiotic .

Apropo, citeam intr-o revista despre copii, cum ca un alt semn de infectie urinara este aparita frecventa a eritemului la nivel genital. Mai spuneau ca devin agitati, plang cand urineaza, ar putea urina sa fie tulbure si chiar cu firisoare de sange. Insa toate aceste simptome enumerate, la noi nu sunt prezente. Dar pe cea cu eritemul o certific.

Mai aveam de scris dar s-a sculat Andrada.

toata livada de ciresele!

Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput